Program “Mój elektryk” – Mazda ogłasza ekodopłaty także dla firm

Mój elektryk elektryk startuje niebawem, ale firmy na uruchomienie wniosków o dofinansowanie będą musiały poczekać. Mazda już teraz wprowadza własną dotację dla przedsiębiorców
Wsparcie elektromobilności (fot. Shutterstock)

Już za kilka dni, 12 lipca 2021 roku rusza rządowy program wsparcia elektromobilności, czyli dopłaty do zakupu aut elektrycznych. Program “Mój elektryk” ma być w tym roku znacznie bardziej przemyślanym rozwiązaniem, w stosunku do ubiegłorocznej edycji (okazała się kompletnym fiaskiem). Oprócz większych kwot dopłat i wyższego progu cenowego, ma on objąć swoim zasięgiem nie tylko indywidualnych nabywców, ale również firmy. Jak zareagowali producenci? Mazda ogłosiła własne ekodopłaty także dla firm. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy zainteresowani wejściem w elektromobilność?

Dopłaty do aut elektrycznych

“Mój elektryk” – program rządowy i wsparcie firm

Przede wszystkim zacznijmy od programu rządowego. Zgodnie z oficjalnymi informacjami udostępnionymi na już działającej stronie informacyjnej programu “Mój elektryk”, przedsiębiorcy, w tym również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą starać się – w przypadku zakupu pojazdu zeroemisyjnego kategorii M1 (co oznacza pojazd do przewozu osób, mający nie więcej niż 8 miejsc oprócz siedzenia kierowcy) – o kwotę dofinansowania wynoszącą nawet 27 000 zł (jednak przy średniorocznym przebiegu nie mniejszym niż 15 tys. km). Wsparciem objęto również zeroemisyjne pojazdy kategorii N1 (co oznacza pojazdy zaprojektowane i wykonane do przewozu ładunków i mające maksymalną masę całkowitą nieprzekraczającą 3,5 t). W tym przypadku maksymalna dopłata może wynosić 70 000 zł (ale nie więcej niż 30 proc. kosztów kwalifikowanych). Jest tylko jeden problem – 12 lipca ruszają dopłaty dla klientów indywidualnych. Kiedy dla firm? Tego jeszcze nie wiadomo.

Krok Mazdy w kierunku przedsiębiorców

Mazda MX-30 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)
Mazda MX-30 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Niezależnie od uruchamianego niebawem programu rządowego, każdy z producentów może również udzielać własnych bonifikat cenowych dla aut elektrycznych. Na taki ruch zdecydowała się Mazda rozszerzając oferowany wcześniej program ekodopłat dla klientów indywidualnych o program Ekodopłaty Mazdy dla firm. Wysokość dofinansowania do pierwszej, elektrycznej Mazdy MX-30 (aktualnie jedyne w pełni elektryczne auto w gamie japońskiej marki), bez względu na wybrany poziom wyposażenia wynosi 18 750 zł brutto. To dokładnie tyle, ile wynosi podstawowa kwota rządowej dopłaty w ramach programu “Mój elektryk”. Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku programu ekodopłat dla klientów indywidualnych, Mazda wesprze pierwsze 150 egzemplarzy aut elektrycznych kupionych przez firmy.

„Z naszych doświadczeń wynika, że większość klientów wybierających elektryczną Mazdę MX-30 dokonuje zakupu na firmę. Wiemy, że planowany jest start programu wsparcia rządowego dla nabywców instytucjonalnych, jednak nie znamy daty rozpoczęcia ani dokładnych zasad udzielania tych dopłat, więc wraz z dealerami postanowiliśmy wprowadzić Ekodopłatę Mazdy dla każdej firmy, na prostych zasadach” – wyjaśnia Łukasz Paździor, Dyrektor Zarządzający Mazda Motor Poland.

Czy warto kupić Mazdę MX-30? Zajrzyjcie do naszego testu tego modelu

Total
0
Shares