Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rajd Polski obchodzi setne urodziny. Sto lat, sto lat!

Rajd Polski 2019 (fot. mat. prasowe)
Start Rajdu Polski 2019 (fot. mat. prasowe)

Warszawa 1921: to właśnie wtedy wystartował pierwszy w historii Rajd Polski. A to oznacza, że w tym roku ta najsłynniejsza polska rajdowa impreza obchodzi 100 urodziny. Czy organizatorzy staną na wysokości zadania? Na stronie rajdu ukazał się właśnie harmonogram imprezy. Tegoroczny start odbędzie się w stolicy.

Lekcja historii – Rajd Polski

Rajd Polski (fot. mat. prasowe)
Mazury (fot. mat. prasowe)

Setne urodziny nie oznaczają, ze kierowcy będą jechać w setnej edycji rajdu. Od 1921 rozegrano 76 edycji na terenie całej Polski. Lista miejsc w których odbywał się narodowy rajd jest bardzo długa. Najszybsi jechali m.in. w Krakowie, Zakopanem, Łodzi, Wrocławiu, Kłodzku, Polanicy Zdroju. W swojej długiej historii rajdówki zagościły też w Augustowie, Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Bytomiu, Gdańsku, Gdyni, Jeleniej Górze, Katowicach, Lublinie, Olsztynie, Poznaniu, Przemyślu, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i w Zielonej Górze. Przed II Wojną Światową rajdowe maszyny zawitały również do Lwowa, Wilna oraz czeskiej Pragi. Od 2005 bazą rajdu są mazurskie Mikołajki.

Tegoroczna edycja Rajdu Polski

Rajd Polski 2019 (fot. mat. prasowe)
Rajd Polski 2019 (fot. mat. prasowe)

Finał trzydniowej rywalizacji będzie miał dwanaście odcinków specjalnych wśród mazurskich jezior i jeden oes w okolicach Przasnysza. Ostatniego dnia rajdowe załogi startujące w Rajdzie Polski (18 – 20.06.2021) zmierzą się ze słynną Karową. Trasa polskiego Race of Champions nosi z tej okazji dumną nazwę: Stulecie Rajdu Polski.

Prawie 900 km na kołach

Rajd Polski 2019 (fot. mat. prasowe)
Rajd Polski 2019 (fot. mat. prasowe)

870 kilometrów i14 odcinków specjalnych o długości 202 km – oto trasa 77. edycji. Pierwsza w tym roku runda Mistrzostw Europy FIA rozpocznie się w piątkowe popołudnie (18 czerwca) na odcinku kwalifikacyjnym Tałty. Tego samego dnia wieczorem odbędzie się pierwsza próba na torze Mikołajki Arena. W sobotę na uczestników i kibiców czeka 7 oesów o łącznej długości 133,1 km. Niedzielna w okolicy Mikołajek (4 liczące blisko 50 km oesy), a później „dojazdówka” do Warszawy przerwana na oes Przasnysz (17,90 km). Finał? O godz.18:00 w Warszawie na Browarnej, Furmańskiej i Karowej.

Rajd Polski – tutaj dominują szutry

Skok podczas Rajdu Polski 2019 (fot. mat. prasowe)

Dobór opon bedzie kluczowy, bo w rajdzie dominują szutrowe oesy wśród mazurskich jezior. Trzy z nich to nowe próby (OS 2/5 Świętajno, OS 4/7 Wieliczki, OS 13 Przasnysz). Dla wtajemniczonych podpowiadamy, że nazwy dwóch pierwszych były już wykorzystywane w przeszłości dla oesow przebiegających innymi trasami… Poprzednia edycja odbyła się w 2019 roku i względem tamtej imprezy zmianie nie uległy odcinki Mikołajki Arena (OS 1/8) oraz rozpoczynający się także na torze Mikołajki Max (OS 9/11). Częściowo pokrywa się też trasa prób sportowych Olecko (OS 3/6) ze słynną hopą Rosochackie oraz Gmina Mrągowo (OS 10/12).

Ostatni OS nazywa się Stulecie Rajdu Polski

Rajd Polski 2019 (fot. mat. prasowe)
Karowa wirtualnie (fot. Barbórka)

Finałowa próba na na krętej ulicy Karowej przypomina w swojej nazwie o wyjątkowym jubileuszu rajdu. Jak wszyscy wiemy odbędzie na wymagającej nawierzchni mieszanej kostka/asfalt. Każdy z uczestników przejedzie po oraz pod kultowym Wiaduktem im. Stanisława Markiewicza, a następnie przez linię mety pod majestatycznym hotelem Bristol.

Total
0
Shares