Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Silnik V12 już nie będzie taki, jak kiedyś. Powspominajmy

fot. Lamborghini press

2022 to ostatni rok z prawdziwym, czysto spalinowym silnikiem V12 od Lamborghini, w 2023 będzie już hybryda, więc powspominajmy…

Ferruccio Lamborghini, marzenia i Miura

Lamborghini 350 GT
Lamborghini 350 GT (fot. LamboCARS.com)

Niecałe dwa lata od momentu założenia w 1963 roku Lamborghini z Sant’Agata Bolognese wciąż było niezbyt znane szerzej. Co prawda marka zdołała ugruntować swoją pozycję w czołówce trudnego rynku Grand Tourerów dzięki modelowi 350 GT, ale Ferruccio Lamborghini marzył o stworzeniu samochodu, który powaliłby wszystkich na kolana. I tak w 1966 r. silnik Lamborghini V12 zamontowano w P400 Miura i zarówno samochód, jak i jednostka stały się legendą. Marzenie stało się rzeczywistością.

Kto stworzył Lamborghini Miurę?

Miura produkcja
Hala produkcyjna Lamborghini Miura (fot. Lamborghini)

Techniczną stroną Miury zajmowali się młodzi inżynierowie Giampaolo Dallara i Paolo Stanzani, odpowiedzialni w tym czasie za rozwój i produkcję w Automobili Lamborghini. Ogromny udział w sukcesie Miury miał oczywiście wyjątkowy silnik: 4-litrowy silnik 60° V12 z 4 gaźnikami Weber 40 IDL 3L, który wytwarzał maksymalną moc 350 KM, 370 KM i 385 KM w P400. To wystarczyło, żeby w tamtym czasie był to najszybszy seryjny samochód drogowy na świecie. Znakomity projekt Carrozzerii Bertone dokończył dzieła i Miura cieszyła się niesamowitym powodzeniem na rynku jak na wciąż przecież początkującą markę. Pierwotna prognoza przewidywała sprzedaż 50 aut w ciągu trzech lat, ale ostatecznie w ciągu siedmiu lat, między 1966 a 1973 r., liczba ta osiągnęła aż 763 egzemplarze.

Paolo Stanzani. Ojciec chrzestny silnika V12 Lamborghini

Paolo Stanzani
Paolo Stanzani, ojciec chrzestny Miury (fot. Lamborghini press)

Inżynier Paolo Stanzani (1936-2017) był jedną z pierwszych osób zatrudnionych przez Ferruccio Lamborghini. Od razu po ukończeniu Uniwersytetu w Modenie został zatrudniony w Lamborghini i w niedługim czasie stał się jedną z najważniejszych osób w firmie. Stanzani był tym, który przystosował silnik V12 zaprojektowany przez inżyniera Giotto Bizzarriniego do produkcji seryjnej. Był też częścią małej grupy młodych talentów, tworzących Miurę od strony technicznej. W ciągu wielu lat pracy w marce pełnił różne funkcje w Lamborghini, od dyrektora technicznego do kierownika produkcji i dyrektora generalnego. Oprócz Miury wniósł istotny wkład w produkcję modeli Countach, Espada i ulubionego przez siebie Urraco.

Lamborghini Miura w kinie

Lamborhini Miura
Miura stała się bardzo popularnym autem wśród filmowców (fot. Lamborghini press)

Lamborghini Miura szybko stało się najbardziej poszukiwanym samochodem wśród reżyserów filmowych. Pojawiło się w aż 43 filmach, często głównej roli samochodowej. Jednym z najbardziej znanych jest bez wątpienia „Włoska robota” z 1969 roku. Trwająca ponad trzy minuty sekwencja otwierająca poświęcona jest Rossano Brazziemu prowadzącemu P400 Miura, podczas gdy Matt Monro śpiewa „On Days Like These”. W tle słychać głęboki, drapieżny dźwięk V12.

Kto jeździł Miurą?

Gwiazdy kochały Miurę (fot. Lamborghini press)

Stworzenie wyczerpującej listy znanych osobistości, które przez lata posiadały Lamborghini Miurę, jest trudne. Co wiemy? Piosenkarze Little Tony i Rod Stewart mieli więcej niż jedno auto. Rockman Eddie Van Halen trzymał swój egzemplarz przez ponad 30 lat, a znany z miłości do samochodów Jay Kay z Jamiroquai ma swój do dziś. Inne znane przykłady to aktor Peter Sellers, modelka Twiggy, Johnny Hallyday (który trafił na pierwsze strony gazet, gdy rozbił P400 o drzewo), Elton John, śpiewaczka operowa Grace Bumbry, muzyk jazzowy Miles Davis, czy szach Iranu, który był właścicielem wielu egzemplarzy, w tym jednego z zaledwie czterech SVJ, jakie kiedykolwiek powstały.

Jednostka V12 i Lamborghini Miura zawsze będą budziły emocje wśród tych, którzy mają benzynę we krwi. Jeśli pieniądze nie są dla was problemem, to wciąż można kupić taki samochód. Ten cudowny klasyk z udokumentowaną historią kosztuje dziś między 1,5 a 2 miliony Euro.

Zobacz również:

Total
5
Shares