Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Tesla Model S z silnikiem V8. Jak zrobić układ wydechowy?

Tesla Model S – auto zbudowane od podstaw jako elektryczne. Nie da się przerobić na spalinowe? Rich Benoit mówi “potrzymaj mi piwo”.
Tesla Model S (fot. Tesla)
Tesla Model S (fot. Tesla)

Na kanale Richa Benoita (kanał Rich Rebuilds) pojawił się film pokazujący jak… zbudować układ wydechowy do Tesli Model S. Zaraz, zaraz – jaki układ wydechowy w elektryku? Sęk w tym, że ten wielomiesięczny projekt Richa to właśnie przeróbka auta elektrycznego na napęd spalinowy. I to nie byle jaki, bo potężne V8.

Tesla z kolejnym rekordem sprzedaży

Okazuje się, że zbudowanie układu wydechowego w aucie od podstaw zaprojektowanym pod napęd elektryczny nie jest zadaniem trywialnym. Koniec końców się udało, choć auto w Polsce byłoby… nielegalne (wyloty wydechów znajdują się… przed tylnymi kołami i wychodzą po bokach pojazdu!). Niemniej w Ameryce takie rzeczy są możliwe.

Co to takiego? To ręcznie zbudowany układ wydechowy Tesli Model S (źr. Rich Rebuilds)

Samo wsadzenie silnika V8 do auta elektrycznego już było potężnym wyzwaniem, ale wydech sprawił wiele dodatkowych problemów. Ostatecznie Rich z ekipą zbudowali od podstaw samodzielnie podwójny układ wydechowy składający się z owalnych trzycalowych rur ze stali nierdzewnej. Czemu z owalnych? Zobaczycie na poniższym wideo – po prostu ze względu na mały prześwit i jakikolwiek brak miejsca na układ wydechowy w Tesli (co zrozumiałe) trzeba było zastosować elementy, które zajmą nieco mniej miejsca. A i tak zastanawiamy się, jak wyglądałoby pokonywanie progów zwalniających tym pojazdem. Film poniżej.

Jeżeli chcielibyście sobie przy okazji przypomnieć, jak wyglądało pierwsze uruchomienie silnika V8 zamocowanego w Tesli Model S, to poniżej stosowne wideo z kanału Richa:

Lucid Air czyli Tesla Killer już w tym roku

Total
0
Shares