Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota wzywa do poprawki. Kampania naprawcza obejmuje ponad 20 tys. aut w Polsce

Toyota zaprosi do serwisu ponad 20 tysięcy aut. Chodzi o system nawiązywania połączeń alarmowych, obowiązkowy w Europie od 2018 roku (dla nowych aut)
System eCall – zdjęcie ilustracyjne (fot. Shutterstock)

Chodzi o wadliwe oprogramowanie – nic ważnego? Niekoniecznie, bo w tym przypadku choć sprawa dotyczy kodu, UOKiK opublikował powiadomienie o produktach niebezpiecznych. Błąd dotyczy 20 054 egzemplarzy aut marki Toyota, i to nie tylko jednego modelu lecz niemal całej gamy. Chodzi o modele: Corolla, Highlander, Mirai, RAV4, Yaris oraz Lexus UX.

Jaka jest jakość paliw w Polsce?

W wymienionych modelach, wyprodukowanych w Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Turcji i Stanach Zjednoczonych w okresie od 08.06.2020 do 14.07.2021 błąd aktualizacji oprogramowania spowodował wadliwą pracę modułu wymiany danych DCM (Data Communication Module). Niewłaściwy kod ma powodować, że DCM nie będzie w stanie nawiązać połączenia alarmowego. Użytkownik nie jest ostrzegany o braku możliwości połączenia z numerem alarmowym, chyba, że sam, intencjonalnie wybierze próbę realizacji takiego połączenia (bądź to za pomocą funkcji e-Call lub poprzez usługi Connected Services).

Toyota Mirai II
Toyota Mirai II również jest wzywana, ale w przypadku tego auta w Polsce raczej nie wygeneruje kolejek przed ASO (fot. Toyota)

Z jednej strony można pomyśleć, że to przecież nic poważnego. Nie ma mowy o jakiejkolwiek awarii mechanicznej, która zagrażałaby bezpieczeństwu. Pamiętajmy jednak, że system eCall obecnie jest już obowiązkowy w samochodach sprzedawanych w Europie, a ponadto również jest funkcją bezpieczeństwa, zresztą zobaczmy co na jego temat pisze na swojej stronie marka Toyota właśnie:

Gdy dojdzie do poważnego wypadku system eCall oszczędza cenne sekundy automatycznie łącząc się z numerem 112 i wzywając pomoc, nawet jeśli kierowca ani żaden z pasażerów nie są w stanie tego zrobić. System eCall aktywuje się za każdym razem, gdy zostaną uruchomione poduszki powietrzne. eCall jest wyposażony we własną kartę SIM umożliwiającą wykonanie darmowego połączenia i wykorzystuje system GPS w Twoim aucie, aby określić m. in. jego położenie i kierunek jazdy. Należy pamiętać, że eCall przesyła dane wyłącznie w momencie wypadku i tylko do służb ratunkowych.

eCall
System nawiązywania połączeń alarmowych w razie wypadku (eCall) jest obowiązkowy dla nowych aut w Europie od kwietnia 2018 roku (fot. Shutterstock)

No i okazuje się, że z powodu wadliwego kodu w aktualizacji w ponad 20 tysiącach aut japońskiej marki (właściwie marek, bo kampania obejmuje też model Lexusa) system ten nie zadziała zgodnie z oczekiwaniami. Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez UOKiK właściciele samochodów objętych kampanią, będą zapraszani do ASO japońskiego producenta w celu albo zmiany oprogramowania modułu DCM, albo – w razie jego uszkodzenia – wymiany całego modułu.

Informacji związanych z kampanią udziela Toyota Motor Poland Company Limited Sp. z o.o. (adres: ul. Konstruktorska 5, 02-673 Warszawa; tel.: 22 449 05 00).

Trwałość samochodów, czy dziś jest gorsza niż kiedyś?

Total
0
Shares