Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen Samochody Dostawcze chwali się wynikami i pamięta o Ukrainie

Volkswagen Samochody Dostawcze pochwalił się wynikami finansowymi uzyskanymi za 2021 rok. Wiemy też jakie modele mają być filarami sprzedaży.

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Hannoverze (tam znajduje się fabryka, w której powstaje m.in. najnowszy VW Multivan) Volkswagen Samochody Dostawcze pochwalił się znacznie lepszymi wynikami finansowymi uzyskanymi w 2021 roku. Nowy VW Multivan sprzedaje się dobrze, a w tym roku sporo nadziei na dalszą poprawę budzi w firmie najnowszy VW ID.Buzz oraz zupełnie nowy VW Amarok.

Zobacz nasz test Volkswagena Multivana

Przestoje w produkcji? Trudno – na Ukrainie ludzie cierpią, pracownicy chcą pomóc

Wiele pracowników Volkswagena chce pomóc obywatelom Ukrainy cierpiącym w wyniku wojny (fot. materiały prasowe producenta)

Rok 2020 Volkswagen Samochody Dostawcze zakończył z bolesną stratą na poziomie 454 milionów euro. Rok później firma ma dla inwestorów zdecydowanie lepsze wiadomości. W ubiegłym roku dział samochodów dostawczych Volkswagena dostarczył klientom 359 tysięcy pojazdów. To co prawda nieco mniej niż rok wcześniej (wówczas było ich 371 tysięcy), ale dobra wiadomość to wypracowany zysk w kwocie 73 milionów euro – powrót “nad kreskę” odnotowano rok wcześniej, niż zakładały wcześniejsze plany budżetowe. Carsten Intra, Prezes Zarządu firmy nawiązał do niepewności spowodowanej skutkami wojny na Ukrainie, mówiąc: Wszyscy jesteśmy poruszeni cierpieniem ludzi. Wielu naszych pracowników chce pomóc: czy to poprzez przekazywanie pieniędzy, darowizny rzeczowe, czy też osobiste zaangażowanie. Wojna na Ukrainie prowadzi do ponownych, wcześniej niemożliwych do przewidzenia przestojów w produkcji, ze względu na zakłócenia w łańcuchu dostaw niezbędnych materiałów i komponentów.

Lepszy wynik również dzięki autom używanym

359 500 egzemplarzy aut użytkowych Volkswagena trafiło do odbiorców w 2021 roku (fot. materiały prasowe producenta)

Michael Obrowski, Członek Zarządu VWCV (Volkswagen Commercial Vehicles) ds. Finansów ujawnił, że zmiana ze straty w 2020 roku do zysku w 2021 to poprawa wyniku finansowego firmy o 527 milionów euro. Obrowski zwraca uwagę na kilka czynników mających pozytywny wpływ na taki wynik, wymieniając mniejsze koszty sprzedaży i znacznie silniejszy biznes samochodów używanych, a także silną dyscyplinę wydatków w firmie i optymalizację kosztów. Dobry wpływ na wynik miały również niższe koszty badań i rozwoju, które spadły do 602 mln euro (rok wcześniej: 1031 mln euro).

Nowy Multivan, T6.1 i ID.Buzz mają być filarami dalszego rozwoju

VW ID.Buzz – z tym modelem firma wiąże duże nadzieje (fot. materiały prasowe producenta)

Volkswagen Samochody Dostawcze zakłada, że najbardziej istotne są trzy modele: Volkswagen Multivan, którego najnowsze wydanie zaprezentowano już w czewcu 2021 roku, popularny VW T 6.1, który ma sprawdzać się jako auto użytkowe do wykorzystania komercyjnego, a także stanowi podstawę do udanego kampera (VW California) oraz najnowsze dzieło inżynierów Volkswagena: elektryczny VW ID.Buzz, który będzie oferowany zarówno jako lifestylowy MPV, jak i van cargo. Elektryczny ID.Buzz będzie produkowany właśnie w Hannoverze. Około 60 proc. zespołu pracowników, którzy będą pracować nad tym pojazdem ukończyło już niezbędne szkolenie w zakresie produkcji aut elektrycznych. Latem 2022 roku zaplanowana jest ponadto premiera nowej generacji Volkswagena Amaroka, który jest produktem powstałym we współpracy z Fordem. Firma zwróciła też uwagę, że mimo kłopotów z dostawcami, w poznańskiej fabryce rozpoczęto już prace wdrożeniowe nad produkcją najnowszych Caddy Maxi oraz kompaktowego kampera Caddy California.

Konferencja była też okazją do ujawnienia bardziej perspektywicznych planów marki. Do 2030 roku co najmniej 55 procent aut oferowanych przez Volkswagen Samochody Dostawcze ma być samochodami elektrycznymi zasilanymi z baterii trakcyjnej.

Oto nowy VW ID.Buzz – także w wersji Cargo

Total
0
Shares