Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Xbus: modułowy bus marzeń. Może być nawet kamperem!

Xbus to przemyślana konstrukcja od niemieckiego producenta ElectricBrands. Pojazd będzie można kupić w kilku wersjach, w tym nawet jako kampera!
xbus
Xbus to modułowy bus dosłownie dla każdego (źródło: materiały producenta)

Elektryfikacja trwa w najlepsze i zaczyna powoli chwytać się też busów, dostawczaków, a nawet ciężarówek. Nikt natomiast nie pomyślał o samochodach modułowych, z możliwością modyfikacji paki wedle uznania. Nikt, poza ElectricBrands ze swoim Xbusem. Zobaczcie sami, czym ten pojazd potrafi być:

Zobacz też: Dziwniejszego Restomoda nie było. Oto Renault 5 “Diamant”

Xbus: uroczy wygląd i sporo zasięgu

Xbus w wersji kamper to kompaktowy domek na kołach (fot. materiały producenta)

Chociaż z zewnątrz Xbus wygląda trochę jak bardzo wyrośnięta Honda E, nie dajcie się zwieść: auto nie ma z japończykami nic wspólnego, a jego napęd bynajmniej nie jest dostosowany wyłącznie do miejskich podróży. Ten wesoły samochodzik może nie poraża wymiarami (niecałe 4 metry długości, 1,7 metra szerokości i 2 metry wysokości), ale zrobicie z niego zarówno pickupa z pojedyńczą i podwójną szoferką, busa, taksówkę, “kabrioleta”, a nawet kampera. Wszystko zależy od tego, jakie moduły zakupicie do swojego egzempalarza i na co macie w danym momencie ochotę. Genialne, prawda?

I wcale nie na bliskie podróże. Dzięki możliwości instalacji aż 6 metrów kwadratowych paneli słonecznych na dachu, auto może odzyskać aż 10 kWh czystej energii ze słońca dziennie, co daje nawet 200 kilometrów w Xbusie. Na potrzeby przemieszczania się “wokół komina” nie będziecie musieli podłączać go więc do gniazdka wcale.

xbus
Na dachu busa zainstalowano panele słoneczne, dzięki którym pojazd dziennie może odzyskać nawet do 200 kilometrów! (fot. materiały prasowe)

Zestaw akumulatorów składa się z 24 wymienialnych zestawów po 1,25 kWh, co daje łącznie 30 kWh użytkowej energii do wykorzystania w trasie. Producent podaje, że Xbus na 1 kWh zużytej energii przejedzie aż 20 kilometrów, więc na w pełni naładowanym akumulatorze powinniście zrobić aż 600 kilometrów. To dystans trasy mniej więcej z Chełmu do Gdańska. Busik będzie miał napęd na cztery koła i rozpędzi się do 100 km/h dzięki mocy 76 KM. Istotna jest natomiast bardzo niska masa pojazdu – bez akumulatorów waży zaledwie 600 kilogramów.

Xbus będzie dostępny w całej Europie w trzecim kwartale 2022 roku. Ceny za podstawową wersję będą startować od 17 tysięcy funtów, czyli 95 tysięcy złotych. Kamper w podniesionej wersji Offroad zamyka górną granicę cen na kwocie 174 tysięcy złotych.

Total
1
Shares