Kolejne informacje od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące tzw. produktów niebezpiecznych – w tym przypadku modeli aut, w których producenci wykryli wady i prawo obliguje ich do stosownego zgłoszenia tego faktu i wezwania właścicieli na naprawy. Tym razem sprawa dotyczy modeli Opel Vivaro C, Opel Zafira Life, Mazda 3, Porsche Cayenne, Citroën C4, Citroën C3 Picasso oraz motocykli Aprilia RS660 i Aprilia Tuono 660.
Najbardziej awaryjne auta wg ADAC
Kampania przywoławcza Opla
Marka Opel poinformowała, że w samochodach Opel Vivaro C oraz Opel Zafira Life z roku modelowego 2021, wyprodukowanych we Francji, centralizatory sprężyn tylnego zawieszenia mogą być nieprawidłowo przyspawane. Może to doprowadzić do utraty sprężyn tylnego zawieszenia. Na szczęście na rynku polskim problem dotyczy bardzo niewielkiej liczby pojazdów – kampanią w Polsce objęto 5 egzemplarzy aut, ich właściciele zostaną powiadomieni i zaproszeni do autoryzowanych serwisów marki celem dokonania stosownych napraw (naprawa ma polegać na wykonaniu trzech dodatkowych punktów spawania centralizatorów sprężyn tylnego zawieszenia). Informacji związanych z kampanią naprawczą udziela Opel Poland Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel.: 22 583 00 92).
Kampania przywoławcza Mazdy
Japoński producent poinformował o wadzie wykrytej w bardzo już wiekowym modelu, bo mowa o Maździe 3 BK – chodzi o egzemplarze wyprodukowane w Japonii od 18 lutego 2003 do 22 czerwca 2006 roku. Problem w nich wykryty polega na tym, że podczas wypadku plastikowe logo na pokrywie zespołu poduszki powietrznej kierownicy może pęknąć a jego fragmenty mogą wlecieć do wnętrza pojazdu w czasie wyzwolenia poduszki powietrznej. Plastikowe fragmenty strzaskanego logo mogą uderzyć pasażerów, zwiększając ryzyko poważnych obrażeń. W Polsce kampanią objęto 179 pojazdów, a ich posiadacze otrzymają wezwania do serwisów marki. Informacji związanych z kampanią udziela Mazda Motor Poland Sp. z o.o. (adres: ul. Postępu 14b, 02-676 Warszawa; tel.: 22 318 19 75).
Problemy z Porsche Cayenne (9YA/9YB)
Problem znaleziono również w sportowych SUV-ach niemieckiej marki, mowa o najnowszej, trzeciej generacji modelu Porsche Cayenne. Na czym on polega? Otóż producent poinformował UOKiK, że w samochodach wyprodukowanych w Niemczech, przy wahaczach tylnej osi mogły zostać zamontowane nakrętki mocujące, które nie zostały wyprodukowane zgodnie z parametrami określonymi w specyfikacji. Wezwań do serwisów mogą spodziewać się właściciele 17 pojazdów. Informacji związanych z kampanią udziela Volkswagen Group Polska Sp. z o.o. (adres: ul. Krańcowa 44, 61-037 Poznań; tel.: 61 650 35 54).
Usterki w Citroënie
W samochodach marki Citroën, modele: C4 i C3 Picasso, zużycie paska rozrządu może spowodować uszkodzenie elementów układu wspomagania hamowania i w konsekwencji doprowadzić do wystąpienia ryzyka ograniczenia lub utraty tego wspomagania. Zgodnie z informacją przesłaną UOKiK kampanią naprawczą objęte są 1 223 pojazdy. Producent powiadomił właścicieli samochodów objętych akcją o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanych serwisów w celu kontroli układu wspomagania hamowania i ewentualnej wymiany wadliwych elementów tego układu. Informacji związanych z kampanią udziela Citroën Polska Sp. z o.o. (adres: Al. Krakowska 206, 02-219 Warszawa; tel. 22 458 46 85).
Motocykle Aprilia do serwisu
Z kolei w motocyklach marki Aprilia RS660 i Aprilia Tuono 660, wyprodukowanych we Włoszech, z powodu wady materiałowej polegającej na nieprawidłowej tolerancji elementów silnika, może dojść do ich zatarcia i zatrzymania pracy silnika. Na rynku polskim kampanią naprawczą objęte są 23 motocykle. Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele pojazdów zostaną poinformowani o konieczności zgłoszenia się do autoryzowanego serwisu w celu przeprowadzenia stosownej naprawy. Informacji związanych z kampanią udziela Liberty Corporation Sp. z o.o. (adres: Dąbrowskiego 207/2013, 93-231 Łódź, dane kontaktowe autoryzowanych punktów sprzedaży dostępne są pod adresem: www.aprilia.com).