Od 1 stycznia na wybranych fragmentach autostrad wprowadzono elektroniczne bilety E-Toll. Pozwoliło to na zlikwidowanie fizycznych, “manualnych” bramek i miało na celu upłynnienie ruchu, a co za tym idzie – zwiększenie komfortu jazdy. W niektórych miejscach jednak ciągle jest “po staremu”. Gdzie należy kupić E-Toll, a gdzie trzeba odwiedzać fizyczne bramki? Ile kosztuje podróż polską autostradą?
E-Toll – autostrady z elektronicznym biletem
E-Toll będzie funkcjonował na dwóch odcinkach autostrady A2 i A4:
- Między Koninem a Strykowem;
- Między Wrocławiem a Sośnicą.
Sposób zakupienia biletu jest bardzo prosty. E-Toll można zapłacić nawet z 60-dniowym wyprzedzeniem. Pamiętajcie o konkretnym zadeklarowaniu daty przejazdu. Bilet jest bowiem ważny do 48h od podanego terminu. E-bilet możecie mieć zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Najważniejsze, by widniały dokładne dane pojazdu, konieczne do pobrania opłaty: numer rejestracyjny oraz szczegóły i data podróży.
Ułatwieniem jest aplikacja e-TOLL Bilet, którą można pobrać na smartfona z AppStore oraz sklepu GooglePlay. Poprzez aplikację jest możliwość zakupu i zwrotu biletu szybciej niż online. W aplikacji możliwe są też zwroty, jeśli zrezygnujecie z podróży. Poza aplikacją, w E-Toll można zaopatrzyć się też w niektórych fizycznych punktach, na przykład na stacjach Orlen. Szczegółowy poradnik znajdziecie poniżej:
Ceny autostrad w Polsce. Gdzie najdrożej?
Najdrożej jest na odcinku Konin – Nowy Tomyśl, na autostradzie A2. Ceny uległy zmianom na początku 2022. Ten 150 kilometrowy odcinek pokonacie kolejno za cenę:
- 25 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
- 37 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
- 57 złotych za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
- 87 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
- 250 złotych – pojazdy ponadnormatywne, czyli ciężarówki o większej dopuszczalnej masie całkowitej niż przewiduje prawo o ruchu drogowym, poruszające się w asyście pilotów.
Kwota przejazdu przez cały płatny odcinek A2, czyli od Konina do Świecka (268 kilometrów), wynosi kolejno:
- 93 złote za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
- 151 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
- 211 za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
- 301 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
- 790 złotych za pojazdy ponadnormatywne.
Na Autostradzie A1 płatny jest tylko jeden odcinek drogi: z Rusocina do Nowej Wsi. Zapłacicie za niego 29,90 za samochód osobowy i furgonetkę oraz 71 zł za pozostałe kategorie pojazdów. Jedyny późniejszy wzrost cenowy to samochody ponadnormatywne i cena wyniesie 298 złotych.
Na Autostradzie A4 zapłacicie głównie za przejazd trasą między Katowicami a Krakowem. Najmniej na bramkach kosztuje trasa motocyklem i wynosi ona 12 złotych. Samochody bez przyczep dostaną bilecik za 24 złote, a pozostałe kategorie – za 44 złote. Pojazdy ponadnormatywne mogą spodziewać się kwoty 70 złotych.
Więcej o opłatach przeczytacie w tym wątku:
Ceny mają rosnąć stopniowo do 2024 roku. Docelowo nie wszystkie odcinki na autostradach będą płatne. Możemy się jednak spodziewać znacznie wyższych kwot w nadchodzących miesiącach.
Zobacz też: Jak bezpiecznie jeździć po autostradzie?