2022 to ostatni rok z prawdziwym, czysto spalinowym silnikiem V12 od Lamborghini, w 2023 będzie już hybryda, więc powspominajmy…
Ferruccio Lamborghini, marzenia i Miura
Niecałe dwa lata od momentu założenia w 1963 roku Lamborghini z Sant’Agata Bolognese wciąż było niezbyt znane szerzej. Co prawda marka zdołała ugruntować swoją pozycję w czołówce trudnego rynku Grand Tourerów dzięki modelowi 350 GT, ale Ferruccio Lamborghini marzył o stworzeniu samochodu, który powaliłby wszystkich na kolana. I tak w 1966 r. silnik Lamborghini V12 zamontowano w P400 Miura i zarówno samochód, jak i jednostka stały się legendą. Marzenie stało się rzeczywistością.
Kto stworzył Lamborghini Miurę?
Techniczną stroną Miury zajmowali się młodzi inżynierowie Giampaolo Dallara i Paolo Stanzani, odpowiedzialni w tym czasie za rozwój i produkcję w Automobili Lamborghini. Ogromny udział w sukcesie Miury miał oczywiście wyjątkowy silnik: 4-litrowy silnik 60° V12 z 4 gaźnikami Weber 40 IDL 3L, który wytwarzał maksymalną moc 350 KM, 370 KM i 385 KM w P400. To wystarczyło, żeby w tamtym czasie był to najszybszy seryjny samochód drogowy na świecie. Znakomity projekt Carrozzerii Bertone dokończył dzieła i Miura cieszyła się niesamowitym powodzeniem na rynku jak na wciąż przecież początkującą markę. Pierwotna prognoza przewidywała sprzedaż 50 aut w ciągu trzech lat, ale ostatecznie w ciągu siedmiu lat, między 1966 a 1973 r., liczba ta osiągnęła aż 763 egzemplarze.
Paolo Stanzani. Ojciec chrzestny silnika V12 Lamborghini
Inżynier Paolo Stanzani (1936-2017) był jedną z pierwszych osób zatrudnionych przez Ferruccio Lamborghini. Od razu po ukończeniu Uniwersytetu w Modenie został zatrudniony w Lamborghini i w niedługim czasie stał się jedną z najważniejszych osób w firmie. Stanzani był tym, który przystosował silnik V12 zaprojektowany przez inżyniera Giotto Bizzarriniego do produkcji seryjnej. Był też częścią małej grupy młodych talentów, tworzących Miurę od strony technicznej. W ciągu wielu lat pracy w marce pełnił różne funkcje w Lamborghini, od dyrektora technicznego do kierownika produkcji i dyrektora generalnego. Oprócz Miury wniósł istotny wkład w produkcję modeli Countach, Espada i ulubionego przez siebie Urraco.
Lamborghini Miura w kinie
Lamborghini Miura szybko stało się najbardziej poszukiwanym samochodem wśród reżyserów filmowych. Pojawiło się w aż 43 filmach, często głównej roli samochodowej. Jednym z najbardziej znanych jest bez wątpienia „Włoska robota” z 1969 roku. Trwająca ponad trzy minuty sekwencja otwierająca poświęcona jest Rossano Brazziemu prowadzącemu P400 Miura, podczas gdy Matt Monro śpiewa „On Days Like These”. W tle słychać głęboki, drapieżny dźwięk V12.
Kto jeździł Miurą?
Stworzenie wyczerpującej listy znanych osobistości, które przez lata posiadały Lamborghini Miurę, jest trudne. Co wiemy? Piosenkarze Little Tony i Rod Stewart mieli więcej niż jedno auto. Rockman Eddie Van Halen trzymał swój egzemplarz przez ponad 30 lat, a znany z miłości do samochodów Jay Kay z Jamiroquai ma swój do dziś. Inne znane przykłady to aktor Peter Sellers, modelka Twiggy, Johnny Hallyday (który trafił na pierwsze strony gazet, gdy rozbił P400 o drzewo), Elton John, śpiewaczka operowa Grace Bumbry, muzyk jazzowy Miles Davis, czy szach Iranu, który był właścicielem wielu egzemplarzy, w tym jednego z zaledwie czterech SVJ, jakie kiedykolwiek powstały.
Jednostka V12 i Lamborghini Miura zawsze będą budziły emocje wśród tych, którzy mają benzynę we krwi. Jeśli pieniądze nie są dla was problemem, to wciąż można kupić taki samochód. Ten cudowny klasyk z udokumentowaną historią kosztuje dziś między 1,5 a 2 miliony Euro.