Dacia Duster to absolutny lider wśród budżetowych SUVów w Europie. Jest to samochód, którego testowaliśmy już w różnych wydaniach i jednogłośnie możemy zagwarantować jego bezkonkurencyjność. Nie znajdziecie modelu, który w tej cenie może zaoferować równie dobrą ekonomię, frajdę w terenie, spory prześwit i funkcjonalność. Oto pięć powodów, dla których warto kupić Dacię Duster.
1. Stosunek jakość-cena
Dacia Duster to obiektywnie tani samochód. W podstawowej wersji z LPG kosztuje zaledwie 67 tysięcy złotych (z napędem na cztery koła ceny startują od 98 tysięcy – jednak w takim przypadku otrzymujemy nie tylko napęd 4×4, ale i najwyższą wersję wyposażenia). Z takim prześwitem i ładownością – cena rewelacyjna. Środek został pozbawiony wszelkich zbędnych bajerów, zniknęły tandetne wstawki i za to wykonanie się znacząco poprawiło względem starszej generacji tego modelu. Mówiąc wprost – stosunek ceny do jakości to doskonały powód, by kupić Dustera.
2. Dacia Duster to samochód dla każdego
Nieważne, czy potrzebujesz wygodnego auta w trasę, do miasta, czy po prostu do zabawy na bezdrożach. Dacia Duster sprawdzi się w każdych warunkach, a dzięki szerokiej gamie silników nie będziecie mieli problemów z wyborem dogodnej jednostki napędowej dla siebie. W trasie rewelacyjnie sprawdzi się diesel Blue dCI z sześciobiegową skrzynią biegów. Po bezdrożach pojedzie każda wersja wyposażona w napęd 4×4. Z kolei do miasta idealnie nada się Duster z instalacją LPG. Do wyboru, do koloru.
3. Ma wszystko, czego potrzebujesz w samochodzie
Apple CarPlay i Android Auto, kamera cofania, kamera przednia, czujniki parkowania, grzane fotele, klimatyzacja… Swojego Dustera możesz skonfigurować w dowolny sposób, by mieć dokładnie to, czego potrzebujesz. To już nie jest stara, “goła” Dacia, której jedyne wyposażenie to skrzypiący plastik. Dziś możesz ją mieć nawet z automatyczną skrzynią biegów, choć szkoda, że Dacia nie przewiduje połączenia automatu z napędem na 4 koła – na coś trzeba się zdecydować.
4. Dacia Duster jest tania w utrzymaniu
Małe silniki, często w LPG, wykazują bardzo przyzwoite spalanie. Egzemplarze z instalacją LPG nie spalą więcej, niż 8 litrów gazu na 100 kilometrów w cyklu mieszanym. W przypadku silnika wysokoprężnego, spalanie powinno utrzymywać się poniżej 6 litrów ON na 100 kilometrów. Ponadto, Dacia jest tanim samochodem w serwisowaniu. Klocki hamulcowe kosztują około 100-130 złotych na przednią oś, kompletny rozrząd z pompą wody kupicie za 450 złotych, a dzięki niewielkim silnikom w gamie, wydatki na okresową wymianę płynów nie powinny być obciążające dla portfela.
5. Atrakcyjny, świeży wygląd
Wszyscy pamiętamy, jak wyglądały pierwsze Dacie Logan. Tani plastik, słabe spasowanie elementów i nienajlepsza dbałość o jakość wykończenia ustawiły rumuńsko-francuską markę w niezbyt przychylnym świetle. Dziś nie należy patrzeć przez pryzmat przeszłości. Dacia Duster II generacji, mimo premiery w 2017, wciąż wygląda świeżo i solidnie. W samochodzie nie szczędzono chromów, świateł w technologii LED i wstawek dekoracyjnych. Kompaktowy SUV wciąż dobrze prezentuje się na drodze i jest solidnie wykonany, jednocześnie obalając mity o nadmiernej tandecie i fatalnym spasowaniu.
Są też minusy. Ale one są wszędzie!
Oczywiście Dacia Duster to nie jest samochód absolutnie idealny. Auto ciągle jest produkowane na rynek budżetowych kompaktów, przez co nie znajdziecie tam doskonałej i miękkiej skóry, wentylowanych foteli, wyświetlaczy head-up, czy idealnego audio rodem z Volvo. Nie jest też rewelacyjnie wyciszona, a sześciobiegowa skrzynia biegów zdaje się być męcząco krótka. Minusy dotyczą jednak niemal każdego samochodu, a w cenie w jakiej kupicie Dustera, można mu wybaczyć kilka niedociągnięć. Nic dziwnego, że to najpopularniejszy SUV w Europie. Z pewnością na to miano zasłużył!
Ostatnio testowaliśmy konkurenta, który jednak wypadł znacznie słabiej: