W ostatnim czasie Dacia przeszła wiele zmian, wprowadzając nową identyfikację wizualną, nowe modele i silniki. Pozostała jednak, według swojej filozofii, marką, która stawia na to, co niezbędne. Ważne dla niej jest oferowanie samochodów, które nie są wyposażone w zbędne rzeczy. Próżno szukać tu automatycznie otwieranych drzwi, wentylowanych foteli, czy wykwintnej skórzanej tapicerki. Dacia ma trafiać w podstawowe potrzeby klientów, produkować auta wszechstronne, solidne, niezawodne i korzystne cenowo dla klientów.
Taka strategia, jak widać, się opłaca, ponieważ w 2022 roku Dacia sprzedała u nas 20 739 samochodów, zdobywając 4,9% udziału w polskim rynku, wchodząc do sprzedażowego TOP4 marek motoryzacyjnych dla klientów indywidualnych i zajmując 8 pozycję wśród wszystkich brandów samochodowych w Polsce.
Dacia doskonale radzi sobie niemal ze wszystkimi swoimi modelami. Duster, czyli SUV segmentu C, jest czwartym najchętniej wybieranym nowym samochodem w Polsce. Dacia Sandero była na drugim miejscu pod względem sprzedaży do klientów indywidualnych. Ten model jest od 2017 roku najchętniej wybieranym samochodem wśród klientów indywidualnych w całej Europie. Jogger, który jest nowym modelem i można go kupić w wersji 5- i 7-osobowej, zajął trzecie miejsce, znajdując w 2022 roku 2081 klientów.
Sukces Dacii może być spowodowany również tym, że aktualnie jest ona jedynym producentem oferującym kompletną gamę samochodów wyposażonych w dwupaliwowe silniki (benzyna/LPG). 54% wszystkich samochodów Dacii wyposażone jest w instalację LPG, a w przypadku Dacii Jogger jest to blisko 80%.
Listę sukcesów zamyka Dacia Spring. Najtańszy elektryk na polskim rynku, który szeroko wykorzystywany jest w car-sharingu. Ten model wybrało tylko 348 klientów. Nie jest to dziwne, ponieważ niewielki, wybitnie miejski Spring oferuje tylko podstawowe wygody i mimo stosunkowo niewysokiej ceny nie jest zbyt pożądanym samochodem wśród rosnącej powoli grupy zwolenników samochodów elektrycznych.