Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Audi Urbansphere Concept. 5,5 metra długości i samochód do miasta?

Nowy koncept Audi, głównie na rynek chiński. Co oferuje nowoczesny, gigantyczny van stworzony do jazdy po metropolii?
Interior

19 kwietnia miała miejsce konferencja prasowa Audi na żywo. Gwoździem programu było przedstawienie strategii marki na rynku chińskich gigantycznych miast, ale jak podaje marka “pomysł sprawdzi się w każdej metropolii.” Ponieważ “w wielkich metropoliach jest niewiele przestrzeni osobistej”, Audi postawiło na jak najbardziej przestrzenne wnętrze. W ten sposób powstało Audi Urbansphere concept, które ma najwięcej miejsca w środku w historii marki.

Zobacz drugą premierę z dziś:

Zaprojektowane “od środka”

audi
Urbansphere zaprojektowano najpierw wewnątrz, a dopiero potem od zewnątrz (fot. materiały prasowe)

Urbansphere concept był projektowany od środka, czyli od wnętrza. Audi, by osiągnąć możliwie dużo przestrzeni, najpierw stworzyło wstępne wizualizacje kabiny, a dopiero potem dopasowało do niej nadwozie.

Audi przewiezie 4 osoby na fotelach obracających się o 60 stopni. Dodatkowo każdy pasażer może wysunąć podnóżek, a zagłówki z wbudowanymi głośnikami owijają się wokół głowy. Ma to dać dodatkowe odczucie prywatności.

urbansphere
Wysuwane podnóżki i ekran multimedialny dla pasażerów tylnej kanapy (fot. materiały prasowe)

System multimedialny składa się głównie z czujników. W deskę rozdzielczą wkomponowano drewniany panel, znad którego wystają instrumenty, a to właśnie sensor dotyku odpowiada za odczyt miejsca, z którego użytkownik chce skorzystać. Inne czujniki, wraz z kamerami, rozmieszczone są po całym wnętrzu pojazdu. Potrafi wykryć gesty sterujące pasażerów, ale też ich zmęczenie czy stres, sugerując włączenie “aplikacji do medytacji“.

audi
Instrumenty na drewnianym panelu wydają się niemal unosić w powietrzu (fot. materiały prasowe)

Pasażerowie tylnego rzędu będą mieli oddzielny system multimedialno-rozrywkowy. Z sufitu wysunie się przeźroczysty wyświetlacz, na którym będą mogli wspólnie obejrzeć film, lub osobno korzystać z innych form rozrywek w Urbansphere concept.

Urbansphere z zewnątrz i osiągi

Audi Urbansphere concept (fot. materiały prasowe)

Chociaż ciężko to wywnioskować ze zdjęć, to Urbansphere concept jest bardzo pokaźnych rozmiarów. Auto ma aż 5,5 metra długości, czyli jest o około pół metra dłuższe od Q7. Samochód z zewnątrz przypomina lekko podniesionego vana, jest minimalistyczny i ma stosunkowo krótkie zwisy. Brak słupka B pomógł w stworzeniu większej ilości miejsca w środku oraz wymusił otwieranie drzwi w stylu Rolls-Royce. Zarówno z przodu, jak i z tyłu auta zamontowano LEDy, na których mogą wyświetlać się różne wzory.

Audi urbansphere concept
Światła ledowe będą wyświetlać różne iluminacje zarówno z przodu, jak i z tyłu (fot. materiały prasowe)

Audi Urbansphere concept postawiono na platformie PPE, czyli Premium Platform Electric. Na tej samej płycie ma powstać między innymi elektryczna limuzyna A6 E-tron. Mieści ona w sobie ogromną baterię o pojemności 120 kWh, na której samochód ma pokonać wstępnie około 750 kilometrów. Jako że auto było zaprojektowane z myślą o dużych miastach, osiągi nie grają roli i nie zostały podane. Moc silnika wyniesie 396 KM i 690 Nm momentu obrotowego.

Auto, podobnie jak inne koncepty z rodziny Audi Sphere (Skysphere i Grandsphere), będzie wyposażone w 4. poziom jazdy autonomicznej. Kierowca będzie mógł kierować pojazdem, jeśli będzie miał ochotę, ale nie będzie musiał. Samochód całkowicie zrobi to za niego.

Audi Urbansphere concept, wraz z technologią, ujrzy światło (głównie chińskie) ulice w drugiej połowie dekady.

Testowaliśmy Q4 Sportback e-tron 40:

Total
0
Shares