Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Ceny paliw mogą spaść do 5 zł. Tarcza 2.0 od dzisiaj

Tarcza antyinflacyjna 2.0 wchodzi w życie od dziś. Jakie będą ceny paliw w związku z projektem Mateusza Morawieckiego?
ceny paliw

Od dzisiaj wchodzi nowa rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Jednym z jej celów jest obniżenie ceny paliw poprzez zmniejszenie VATu z 23% do 8%. Ubiegłoroczna Tarcza obniżyła już akcyzę na paliwa silnikowe i energię elektryczną. Ile będzie kosztować tankowanie od 1 lutego 2022?

Ceny paliw spadną nawet o 60-70 groszy na litrze

Jak mówi dla Interii premier Mateusz Morawiecki, “Najpierw był pierwszy ruch, cena najpierw spadła zgodnie z zapowiedziami około do 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy“.Ile pieniędzy w budżecie będzie kosztowała obniżka cen? Kwartalnie około półtora miliarda złotych, czyli 3 miliardy po połowie roku. Tarcza 2.0 ma obowiązywać do końca lipca.

Tarcza Antyinflacyjna 2.0

W grudniu ubiegłego roku Sejm przegłosował ustawę o Tarczy Antyinflacyjnej. Ustawa zakładała obniżkę rosnących cen żywności, paliw i nawozów, łagodząc skutki rosnącej inflacji. 11 stycznia powstał projekt Tarczy 2.0, która w życie weszła dzisiaj. Poza paliwami, obniżony zostanie VAT na gaz ziemny, prąd i żywność. Projekt wywołuje kontrowersyjne opinie wśród ekspertów. Namierne rozdawnictwo podczas wysokiej inflacji spowoduje znaczny wzrost popytu i odwrotny efekt do zamierzonego.

Total
6
Shares