Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

CEO GM odpowiada w sprawie dopłat do samochodów elektrycznych

CEO GM Mary Barra zapowiada, że pomoce rządowe dla kupujących EV mogą przyspieszyć wprowadzanie elektromobilności. Jej zdanie jest więc zupełnie sprzeczne z komentarzem Elona Muska.
Fabryka GM w Fort Wayne, Indiana, USA
Fabryka GM w Fort Wayne, Indiana, USA (fot. John Gress Media / Shutterstock)

Mary Barra – dyrektor generalna General Motors – zapowiada, że koncern będzie produkował samochody elektryczne różnej klasy. Znaczy to oczywiście, że poza drogimi modelami takimi jak GMC Hummer EV, w ofercie GM będzie można zobaczyć również przystępniejsze cenowo elektryki do 30 tysięcy dolarów.

Co więcej: CEO jest zdania, że nadchodzące dopłaty rządowe do samochodów elektrycznych w USA są potrzebne. Barra chwali pomysł i popiera go tezą, że dodatkowe pieniądze zachęcą klientów i przyspieszą zmianę. Finansowanie elektryków może też pomóc w produkcjach właśnie mniejszych i tańszych modeli.

Jest to zdanie zupełnie sprzeczne z komentarzem CEO Tesli, Elona Muska.

Wizja GM ws. dotacji i zupełnie inne priorytety niż w Tesli

GMC Hummer EV SUV
GMC Hummer EV SUV (fot. materiały prasowe producenta)

GM w żadnym miejscu nie miało na celu potencjalnego ataku na Muska. Barra przedstawiła swoje zdanie – jest ono skrajnie różne od wypowiedzi CEO Tesli, ale nie odnosi się bezpośrednio do jego słów. Co więcej – nie komentuje też ustawy Build Back Better, od której cała dyskusja się zaczęła. Dyrektor generalna przedstawiła własną wizję i zapotrzebowanie do dopłat, a także potencjał, który ze sobą niosą.

Ulgi w Stanach mają wynieść do 7 tysięcy dolarów. Barra twierdzi zatem, że najwięcej skorzystają konsumenci szukający samochodu w cenie do 30 tysięcy USD.

“Czy te osoby potrzebują wsparcia? Myślę, że jest ono rozsądne, jeśli próbujemy przyspieszyć proces”. Chodzi oczywiście o wdrażanie elektromobilności. CEO dodaje, że “to będzie ich jedyny samochód, muszą na nim polegać i od tego może zależeć ich życie”. Mówi też, że jest dumna, ponieważ GM opracowuje samochody dla każdego.

Plany koncernu mogą “zmienić bieg gry”

GMC Hummer EV (fot. Mike Mareen / Shutterstock)

General Motors szykuje się do targów CES, które odbędą się – jak co roku – w styczniu w Las Vegas. Koncern na wydarzeniu przedstawi swoje plany odnośnie samochodów elektrycznych. Są one ambitne, ponieważ GM dąży do produkcji na światowy rynek ponad 30 modeli w 2025 roku. To aż o 10 więcej niż w planowanej gamie Audi.

Barra tłumaczy, że zespół koncernu pracuje tak szybko, jak jest to możliwe, a paleta premier samochodów elektrycznych “zmieni bieg gry”. Dodaje, że Silverado EV będzie “edukować ludzi co można zrobić z elektrycznym pick-upem”. Model ten wyjedzie na drogi USA prawdopodobnie w 2023 roku.

W Europie natomiast elektryczne SUVy średniej klasy doganiają sprzedaż spalinowych odpowiedników.

Total
0
Shares