Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Citroën ë-Berlingo Van wchodzi do oferty francuskiej marki

Citroën ë-Berlingo Van to kolejny elektryczny dostawczak, który trafia na europejskie rynki jako gotowy produkt. Zeroemisyjne vany stopniowo zmieniają miejski krajobraz
Citroën ë-Berlingo Van (fot. materiały prasowe producenta)
Citroën ë-Berlingo Van (fot. materiały prasowe producenta)

Elektryfikacja transportu drogowego dotyczy nie tylko oczywiście aut osobowych, ale również pojazdów użytkowych. Citroën poinformował dziś o wprowadzeniu do swojej oferty elektrycznej odmiany popularnego vana Berlingo, którego najnowsza generacja z silnikiem spalinowym debiutowała w 2018 roku. Przyjrzyjmy się co reprezentuje sobą elektryczny Citroën ë-Berlingo Van.

Mikrodostawczak z prądem, także od Citroëna

Auto oferowane jest z dwoma długościami nadwozia (M 4,40 metra oraz XL – 4,75 metra) oraz 5 odmianami wyposażenia kabiny pasażerskiej i przestrzeni ładunkowej. Producent zapewnia, że auto mimo napędu elektrycznego nie straciło nic ze swoich możliwości przewozowych, maksymalna kubatura przestrzeni bagażowej to konkretne 4,4 metra sześciennego, auto umożliwia też przewożenie przedmiotów o długości nawet 3,44 metra.

Citroën ë-Berlingo Van (fot. materiały prasowe producenta)
Citroën ë-Berlingo Van oferowany jest z dwoma długościami nadwozia, napęd zawsze ten sam, elektryczny o mocy 130 KM(fot. materiały prasowe producenta)

Model, który właśnie wchodzi o oferty francuskiej marki jest napędzany silnikiem elektrycznym o mocy 100 kW (136 KM), któremu energii dostarczają akumulatory trakcyjne o pojemności 50 kWh, co zdaniem producenta ma wystarczyć na przejechanie bez ponownego ładowania do 275 km w cyklu WLTP (dokładna wartość może się różnić zależnie od konkretnej wersji tego modelu).

Choć to pojazd użytkowy nie zabrakło w nim nowoczesnej techniki. Kierowca ma do swojej dyspozycji dotykowy ekran o przekątnej 10 cali (w wybranych wersjach, w bazowej jest ekran 5-calowy), czy ekran head-up display. Po podłączeniu do szybkiej ładowarki prądu stałego, pojazd powinien naładować się do 80 proc. pojemności akumulatorów w czasie 30 minut. Ze zwykłej instalacji elektrycznej przy skorzystaniu z wzmocnionego gniazdka Green’Up socket, auto powinno się naładować w pełni podczas nocy postoju i być w pełni gotowe na kolejny dzień pracy.

Citroën ë-Berlingo Van jest dostępny do zamówień na rynku europejskim, zatem niebawem powinno trafić i do polskich salonów. Ceny modelu ë-Berlingo Van startują od 30 500 euro netto, co w przeliczeniu oznaczałoby kwotę niecałych 140 tys. zł.

Zobacz nasz test VW Caddy Life – dostawczak, ale z rodzinnym zacięciem

Total
0
Shares