Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Elon Musk zapowiada rozpoczęcie produkcji Cybertrucka, Roadstera i Semi

Kolejna zapowiedź rozpoczęcia produkcji trzech najnowszych modeli Tesli. Czy tym razem jest szansa na spełnienie obietnic marki?
Tesla Cybertruck (fot. Tesla)

Wszystkie trzy tytułowe modele Tesli zapowiedziane były już dobre parę lat temu. Długie oczekiwanie jednak zdaje się zmierzać do końca. Podczas wydarzenia “Cyber Rodeo” w nowej Gigafactory Texas, CEO marki Elon Musk zapowiedział rozpoczęcie produkcji pod koniec roku 2023. Wiąże się to z zapowiedzią zatrudnienia 10 tysięcy nowych robotników, mogących pracować wyłącznie nad modelami Cybertruck, Semi i Roadster, Pomocne logistycznie było także otwarcie fabryki w Berlinie, skupiającej się na Modelach Y.

Krótko o Cybertrucku, Roadsterze i Semi

Tesla Cybertruck elon musk
Tesla Cybertruck (fot. Mike Mareen / Shutterstock)

Teslę Cybertruck zaprezentowano w 2019 roku i wywołał niemałe zamieszanie, szczególnie w związku z huczną prezentacją z kuloodpornymi szybami. Auto ma wyjątkowy design, niczym z gier komputerowych (i to raczej tych starych) i absolutny brak zaokrągleń. Wstępnie ma wyjechać na rynek w czterech wersjach napędowych – z jednym silnikiem, z dwoma silnikami (po jednym na oś), z trzema silnikami oraz z czterema silnikami, każdym na jedno koło. Najmocniejszy Cybertruck pojedzie 800 kilometrów na jednym ładowaniu, do 100 km/h rozpędzi się w niecałe 3 sekundy, a prędkość maksymalna wyniesie 210 km/h. Auto było obiecywane już kilkukrotnie, za każdym razem produkcja jednak zostawała odwlekana.

tesla roadster
Tesla Roadster (fot. Tesla)

Roadster z kolei zasłynął z lotu w kosmos. Model zaprezentowano w 2017 roku, pierwotnie premierę miał mieć w 2020, ale premierę przesunięto ze względu na priorytetową pozycję projektu Cybertruck. Sportowa Tesla ma rozpędzić się maksymalnie do 400 km/h, 0-100 osiągnie w 1,9 sekundy i przejedzie około 1000 kilometrów na jednym naładowanu.

tesla semi elon musk
Tesla Semi (fot. Tesla)

Tesla Semi została zaprezentowana najdawniej, bo w 2016. Projekt jest w zasadzie gotowy – ma przejechać od 480 do 800 kilometrów w zależności od wielkości akumulatora. Na każde z koło przypadnie po jeden silnik elektryczny, a osiągi – jak na ciężarówkę – będą wręcz absurdalne. Sprint 0-97 km/h Semi pokona w 5 sekund.

Czy Tesla wreszcie spełni obietnice?

Hot Wheels Tesla Cybertruck (fot. Tesla)
Tesla Cybertruck (fot. Tesla)

Po długich opóźnieniach, związanych z problemami logistycznymi, kryzystem mikroprocesorów i koronawirusem w końcu widać światełko w tunelu dla nadchodzących modeli. Tym bardziej, że Elon Musk w tym roku otworzył dwie gigafabryki – jedną w Teksasie, drugą w Berlinie. W Europie skoncentrowano się na budowie wyłącznie Modelu Y, co znacznie odciąży placówki w USA. Marka ma wiele więcej mocy przerobowych i być może w końcu uda się spełnić obietnice. Tym bardziej, że wiele osób zamawiających auta w preorderach powoli przestaje wierzyć, że je kiedykolwiek zobaczą…

Total
0
Shares