Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Honda i Sony łączą siły. Elektryczny pojazd Afeela w 2026 roku

Afeela

Honda i Sony wspólnie powołały do życia markę Afeela. Ich pierwszy, w pełni elektryczny pojazd będzie dostępny w Ameryce Północnej w 2026 roku. Prototyp ma czystą linię bez widocznych klamek, a kształt nadwozia przypomina nam nieco Hyundaia Ionica 6. Obie marki bywały już pionierami wielu rozwiązań technologicznych w swoich dziedzinach, a jak będzie z samochodem elektrycznym?

Honda i Sony tworzą elektryka

Afeela wygląd
Prototyp Afeela ma zaprojektowane pod kątem aerodynamiki 21-calowe koła (fot. materiały prasowe)

Prototyp ma długość 4895 mm, szerokość 1900 mm i wysokość 1460 mm. Rozstaw osi to 3000 mm. Afeela ma minimalistyczny styl podporządkowany aerodynamice. Górna część smukłego, prawie idealnie gładkiego nadwozia jest obficie przeszklona, łącznie z dachem. Multimedialny, interaktywny pasek umieszczony na desce rozdzielczej ma być, według Sony Honda Mobility, wykorzystywany przez wielu partnerów i twórców do prezentowania swoich usług.

Zaawansowana technologicznie i minimalistyczna kabina

Obie marki znane są jako liderzy technologii w swoich dziedzinach, dlatego wnętrze ich samochodu elektrycznego musiało być pokazem połączonych możliwości. Patrząc na środek prototypu wzrok przyciąga przede wszystkim wyświetlacz idący przez całą szerokość. Podzielono go na kilka sekcji, dzięki czemu nie tylko kierowca ma przed sobą najważniejsze informacje oraz możliwość sterowania multimediami, ale również pasażer dysponuje swoją częścią. Tradycyjną kierownicę zastąpił wolant, na którym umieszczono kilka przycisków. Poza tym przestrzeń, w której przebywa kierowca i pasażerowie jest prawie sterylnie czysta.

Afeela wnętrze
Wnętrze prototypu Afeela zdominowane jest przez potężny wyświetlacz (fot. materiały prasowe)

W tylnej części kabiny pasażerskiej znajduje się system rozrywki z dwoma ekranami. Nie mogło zabraknąć modnych dodatków w postaci nastrojowego oświetlenia drzwi. Oczy pasażerów mogą odpocząć od ekranów, gdy ci spojrzą w górę. Przeszklony w całości, fotochromatyczny dach pozwala podziwiać niebo w pełnej okazałości.

szklany dach Afeela
Panoramiczny dach robi wrażenie, szczególnie w czasie drogi (fot. materiały prasowe)

Sony Honda Mobility będzie szukało kolejnych opcji rozrywki w czasie podróży dla pasażerów. Zasugerowali nawet integrację z Epic Games, znanym producentem gier. Obecnie już BMW, Hyundai, Kia, Genesis i Polestar ogłosiły wprowadzenie tego typu rozrywki do samochodów. W przypadku Afeeli mowa jest również o dołączeniu nawigacji w rzeczywistości rozszerzonej.

W aucie ma być łącznie aż 45 czujników wewnętrznych i zewnętrznych, które uzupełnione będą o półautonomiczny system jazdy poziomu 3.

Afeela – pełna specyfikacja auta wciąż jest tajemnicą

Afeela wygląd
Dokładna specyfikacja modelu wciąż nie jest znana (fot. materiały prasowe)

Póki co firma Sony Honda Mobility zdradziła jedynie, że auto ma mieć napęd na wszystkie koła, co oznacza konfigurację z dwoma silnikami. Zasięg samochodu też pozostaje tajemnicą, jednak na jednym ze zdjęć wnętrza widać zasięg 377 km przy około 75-80% naładowania.

Elektryczna Afeela, już na tym etapie, wydaje się być przemyślaną konstrukcją. Klienci z Ameryki Północnej będą mogli zamawiać pierwsze egzemplarze auta pod koniec 2025 roku, jednak te trafią do nich dopiero kilka miesięcy później. Informacji o cenie aktualnie brak.

Total
0
Shares