Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jaki nowy motocykl do 30 000 zł? Top 10 najciekawszych

Jaki nowy motocykl wybrać do 30 000 zł? Czy trzydzieści tysięcy złotych to kwota wystarczająca na fajny, ciekawy pojazd? Zobacz nasze zestawienie!

Trzydzieści tysięcy złotych to nieco ponad siedem statystycznych pensji netto (w lutym 2022 wg. statystyk średnie wynagrodzenie netto wynosiło 4014,22 zł). Kwota wydaje się duża, jednak czy wystarczy na zakup konkretnego motocykla? W naszym zestawieniu wszystkie pojazdy dostępne są w wersji na kategorię A2. Wybraliśmy dziewięć motocykli, z których najmniejszy ma pojemność 300 ccm, a największy 650 ccm. W jednym wypadku kwota zakupu przekroczyła założony budżet o 400 zł, jednak przypuszczamy, że rozsądny sprzedawca, mając przed sobą zdecydowanego klienta, z pewnością odpuści te kilka stówek. A więc zaczynamy – pojazdy uszeregowaliśmy rosnąco, według pojemności!

Vespa GTS 300 Touring

Vespa GTS 300 Touring
Vespa GTS 300 Touring (fot. materiały producenta)

Vespa GTS 300 Touring to najszybsza, seryjna Vespa. Jej silnik o mocy prawie 24 KM czyni ją dynamicznym pojazdem codziennym nie tylko w mieście, ale także na trasie. Vespa jest ikoną stylu, komfortu, a jej ponadczasowa bryła przypomina pierwowzory z połowy lat 40. Perfekcja w wykonaniu i stylistyce detali oraz nadwozie wykonane w całości z blaszanych wytłoczek usprawiedliwiają cenę, 28 900 zł. Chociaż wielu próbowało naśladować, nikomu dotąd nie udało się skutecznie podrobić tego kształtu, który na zawsze wpisał się w historię Włoch…

BMW G 310 GS

BMW G 310 GS
BMW G 310 GS w malowaniu Triple Black (fot. materiały prasowe)

BMW G 310 GS to świetny pomysł, żeby wejść w segment turystycznych enduro, dostępnych na kategorię A2. Bardzo skuteczne hamulce, duża zwinność i wysoki komfort podróży zachęcają do dalszych wypadów. Legenda marki oraz logo GS od czterdziestu lat niezmiennie kojarzą się z przygodą. Ten motocykl w podstawie kosztuje 27 300 zł, więc wystarczy jeszcze na kilka elementów obowiązkowego wyposażenia.

Yamaha R3

Yamaha R3
Yamaha R3 (fot. materiały producenta)

W kształcie R3 odnajdziemy inspiracje Yamahą YZR-M1 wywodzącym się wprost z MotoGP. Agresywna owiewka nadaje jej optycznej dynamiki, ale silnik i podzespoły zestrojono w taki sposób, aby nie były ekstremalne dla kierowców z niewielkim doświadczeniem. Seryjny wyświetlacz TFT, reflektory LED oraz dobrze zestrojony układ hamulcowy sprawiają, że motocykl odnajdzie się w trakcie pierwszych kroków na torze wyścigowym. Moc 42 KM w połączeniu z masą na poziomie 170 kg powinny skutkować obiecującymi osiągami. Cena 28 700 zł wydaje się uczciwa…

KTM Duke 390

KTM Duke 390
KTM Duke 390 (fot. materiały producenta)

Radialne zaciski hamulcowe, 44 KM oraz 150 kg to bardzo obiecujące parametry. Oczywiście jak na jednocylindrowy silnik i pojemność 373 ccm. Odprężona pozycja sprzyja codziennym manewrom, a łatwość przekładania pojazdu z zakrętu w zakręt będzie nieosiągalna dla wielu sportowych konstrukcji. Mimo fenomenalnej poręczności i dzielności miejskiej motocykl wydaje się idealnym narzędziem na kilkugodzinne track-daye na krętych torach kartingowych. Biorąc pod uwagę jakość zastosowanych komponentów oraz prowadzenie tego pojazdu, cena 23 400 zł, jaką znaleźliśmy w internetowym sklepie KTM, możemy uznać za okazję!

KTM 390 Adventure

KTM 390 Adventure
KTM 390 Adventure (fot. materiały producenta)

Chociaż jest napędzany tym samym silnikiem, co wspomniany wyżej Duke, KTM 390 Adventure ma zupełnie inny charakter. Kratownicowa rama, charakterystyczna dla marki, wyświetlacz TFT, zawieszenia o większym skoku, specjalnie wyprofilowana kierownica i ergonomia zasadna dla maszyn segmentu turystycznego enduro sprawiają, że opisywana maszyna świetnie sprawdzi się nie tylko w mieście, ale przede wszystkim w wycieczkach po drogach o gorszej nawierzchni lub gruntowych.
Czterdzieści cztery konie mechaniczne oraz 158 kg zwiastują niezłe osiągi. Niemniej ważne jest doświadczenie marki w budowie konstrukcji segmentu „adventure”, uznawanych za jedne z najlepszych. Odczujemy to w każdym calu. Cena motocykla z rocznika modelowego 2022 to 28 700 zł. Spełnia warunki tego zestawienia, zatem nad czym dalej się zastanawiać?

Honda CB500X 

Honda CB500X
Honda CB500X (fot. materiały producenta)

Honda CB500X to trzeci pojazd segmentu adventure w naszym zestawieniu. Ma dwucylindrowy silnik o mocy 47,6 KM i wazy 197 kg. To dużo, ale biorąc pod uwagę solidność konstrukcji, jakość wykonania i komfort dla kierowcy oraz pasażera, nie powinno nikogo dziwić. Pojemność zbiornika 17 l. w zestawieniu z niewielkim zużyciem paliwa skutkuje dużym zasięgiem. Stabilne zawieszenie i neutralna charakterystyka pozwala na dynamiczne pokonywanie zakrętów, a niezła ochrona przed deszczem wręcz stymuluje do dalszych podróży. Skuteczne reflektory LED, świetnie zestrojony ABS oraz wydajne hamulce dopełniają pozytywnego obrazu tej wszechstronnej, kosztującej 29 100 zł (cennik promocyjny rocznika 2021), Hondy.

Honda CB500R

Honda CB500R
Honda CB500R (fot. materiały producenta)

Najnowsze wcielenie Hondy CB500R wysoko stawia poprzeczkę konkurencji. Sprzęgło antyhoppingowe, reflektory LED, kolorowy wyświetlacz czy sygnalizacja hamowania awaryjnego nie są jeszcze standardem w tej klasie. Stylizacja przypominająca Hondę Fireblade to doskonały akcent dla tego pojazdu. W pełni podkreśla potencjał motocykla do bycia narzędziem do wzrostu umiejętności kierowcy w każdy możliwy sposób a najlepiej na torze kartingowym lub placu pod zamkniętym w niedzielę, supermarketem. Dwucylindrowy silnik generuje 47 km. Masa 197 kg mogłaby być nieco mniejsza, ale znając Hondę geometria, perfekcyjny balans i doskonałe zestrojenie zawieszeń, pozwolą zupełnie nie zauważać kilku kilogramów nadwagi. Pojazd kosztuje 30 400 zł.

Benelli Leoncino 500

Benelli Leoncino 500
Benelli Leoncino 500 (fot. materiały producenta)

Pojazdy Benelli są projektowane we Włoszech, ale ich montaż odbywa się w Chinach. Taka współpraca ma dwa plusy: bardzo dobrze się prowadzą i pozwalają utrzymać cenę na sensownym poziomie, w tym wypadku 26 500 zł. Benelli Leoncino 500 to roadster napędzany dwucylindrowym „rzędowcem” o mocy 47.5 KM. Mimo masy 207 kg pojazd prowadzi się zaskakująco precyzyjnie i przyjaźnie. Być może to efekt zastosowania widelca USD w przednim zawieszeniu. Skuteczne, radialne hamulce w połączeniu z dobrze zestrojonym ABSem sprawiają, że pojazd daje duże poczucie bezpieczeństwa. Jakość wykonania nie pozostawia powodu do narzekań, a miły dla ucha dźwięk pozwalają przyjemnie poczuć się na krętych, podmiejskich drogach, które są żywiołem Benelli Leoncino 500.

Benelli TRK 502 X

Benelli TRK 502 X
Benelli TRK 502 X (fot. materiały producenta)

Nieco więcej (27 990 zł) kosztuje Benelli TRK 502X. Względem zwykłej 502 różni się dłuższym skokiem zawieszenia, osłoną pod silnik oraz szprychowymi kołami, mającymi większą wytrzymałość mechaniczną względem tych odlewanych z aluminium. Kwota 30 tys.zł przy zdolnościach negocjacyjnych kupującego powinna wystarczyć na doposażenie TRK 502 X w kufry ze stelażami, dzięki czemu będziemy mieli doskonały pojazd do dalekiej turystyki w każdych warunkach drogowych.
Względem Leoncino, TRK 502 jest zaledwie 6 kg cięższy, co sprawia, że można spodziewać się obiecujących osiągów i konsumpcji na poziomie 5 l. W dalszych trasach argumentem na ”tak” będzie szyba przyzwoicie chroniąca kierowcę przed deszczem. Wprawdzie najbardziej znane i cenione pojazdy tego segmentu mają ponad dwukrotnie wyższą pojemność i trzykrotnie cenę. Tylko czy w podróży ich cena i moc sprawią „trzykrotnie większą radość”? Odpowiedź pozostawiamy Wam.

Suzuki SV650A

Suzuki SV650A
Suzuki SV650A (fot. materiały producenta)

Suzuki SV650 posiada silnik L-2, który ewoluuje od końca lat 90. XX wielu. Dzięki temu jednostka ta jest sprawdzona, trwała i dynamiczna na tyle, że wciąż utrzymuje się na „topie” wśród najbardziej uznanych układów napędowych segmentu 650 ccm. Świetny dźwięk, niezła dynamika oraz niewielkie zużycie paliwa to jej największe atuty.
Samo Suzuki SV650 to najmocniejszy pojazd wśród opisywanych, a 73 KM (dostępna jest także wersja na A2) w połączeniu z masą 198 kg pozwalają na bardzo dynamiczną jazdę. Świetne prowadzenie, duża zwrotność i dzielność miejska oraz solidność sprawiają, że jest to motocykl chętnie wykorzystywany przez szkoły jazdy czy kurierów. Za sprawą charakterystycznego designu i kolorystyki, a także dużej poręczności SV650 chętnie wybierany jest przez kobiety oraz osoby lubiące brać udział w szkoleniach, kursach doskonalenia jazdy czy imprezach typu track-day na technicznych, wolnych torach. Kogo nie przekonał SV650 powinien posłuchać jego silnika na akcesoryjnym, basowym tłumiku. Cena 30 900 zł (rocznik 2022) nie ma sobie równych wśród ofert konkurencji.

Total
4
Shares