Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Citroen C4 Picasso

Ocena Redakcji: 4.7

Dane Techniczne Citroen C4 Picasso

Citroen C4 Picasso - generacje, wersje

To samochód osobowy typu minivan klasy kompaktowej produkowany od 2006 roku. Citroën C4 Picasso zastąpił cenioną za ponadprzeciętny komfort i ciekawe rozwiązania Xsarę Picasso. Pierwsza edycja powstawała w latach 2006-2013. Kontynuacją była druga wersja produkowana pod tą nazwą od 2013 do 2018 roku. Wtedy Francuzi zdecydowali się zmienić nazwę na Citroën C4 SpaceTourer. Produkcja tej wersji trwała od 2018 do 2021 roku.

W plebiscycie na Europejski Samochód Roku 2007 pierwsza edycja modelu zajęła 3. pozycję, plasując się tuż za Fordem S-MAX i Oplem Corsą D.

Citroën C4 Picasso występuje w dwóch wersjach nadwozia. Pierwsza to podstawowy C4 Picasso, druga nosi nazwę Grand Picasso. Podstawowe różnice to zmieniony tył i trzeci rząd siedzeń (a zatem dwa dodatkowe miejsca siedzące) w Grandzie.

Citroen C4 Picasso – wygląd zewnętrzny

Z przodu najbardziej rzucają się w oczy charakterystyczne, duże światła o kształcie subtelnie wyoblonych trójkątów. Uwagę zwraca też ogromnych rozmiarów przednia szyba, tworząca z maską niemal jedną płaszczyznę. Wszystkie modele C4 (pierwsza i druga edycja oraz wersje Grand) wyróżniają się dużymi przestrzeniami szyb bocznych, których dolna linia tuż za słupkiem B schodzi nieco w dół. Elementem odróżniającym podstawową wersję od Granda jest pas tylny. W klasycznym C4 linia sylwetki opada ku tyłowi, a tylna szyba jest mocniej pochylona. Lampy mają nieregularny kształt. Grand Picasso pas tylny ma niemal pionowy, a długie i smukłe światła zorientowane są w osi góra-dół.

Citroen C4 Picasso II

Druga edycja C4 została oficjalnie zaprezentowana podczas targów motoryzacyjnych w Genewie w 2013 roku. Dane techniczne pokazują, że samochód osadzony na płycie podłogowej EMP2 jest o 4 cm krótszy od poprzednika, ma za to większy rozstaw osi. Testy zderzeniowe Euro NCAP wykazały, że druga wersja otrzymała maksymalną liczbę pięciu gwiazdek.

Grand Picasso – siedmioosobowa wersja miała taką samą długość, ale zwis przedni został skrócony o 11 cm (jednocześnie o tyle samo zwiększono rozstaw osi). To sprawiło, że w kabinie pojawiło się dużo dodatkowego miejsca dla pasażerów.

Citroen C4 Picasso – silniki

Citroën C4 Picasso dostępny jest z czterema jednostkami napędowymi. Spośród benzyniaków, słabszym jest 120-konne 1.6 VTi, mocniejszy zaś to generujący 155 KM silnik 1.6 THP. Dla miłośników jednostek wysokoprężnych francuski koncern przygotował dwa silniki HDI. Słabsza z jednostek ma pojemność 1.6 i generuje moc 110 KM. Wersja dla wymagających – 2.0 to aż 150 KM. W zależności od typu silnika dostępne są 4 rodzaje przekładni. Dwie manualne (5- i 6-biegowa) oraz elektronicznie sterowana lub sześciostopniowa automatyczna.

Top 10. Rodzinne vany do 20000 zł

Rodzinne vany do 20000 zł? Da się znaleźć. Emocji z jazdy tu raczej nie będzie, ale rodzinna frajda na wypadach – z pewnością.