Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Dacia Duster

Ocena Redakcji: 4.1

Dane Techniczne Dacia Duster

Dacia Duster - generacje, wersje

Rumuńska Dacia Duster jest samochodem, którego nie trzeba przedstawiać miłośnikom motoryzacji zainteresowanych SUVami segmentu C. Dla wielu kierowców konstrukcja ta jest wstępem do przygody z wyższym niż standardowe zawieszenie ze względu na przystępną cenę. Pierwsza generacja Dustera zadebiutowała w 2010 roku na targach motoryzacyjnych w Genewie.

Samochód bazuje na płycie podłogowej pierwszego Logana. Produkowany był w ojczyźnie marki Dacia - Rumunii oraz Rosji, Kolumbii, Indiach, Brazylii i Indonezji. Klienci mogą wybierać między napędem na przód lub 4x4. Auta wyposażano w różne rodzaje skrzyń biegów: 5 i 6-biegowe manualne, 6 biegowe DCT, CVT i 4-biegowe automatyczne.

W zależności od wybranej wersji, pod maską samochodu kryć może się silnik oferujący od 90 do 150 koni mechanicznych. W najmocniejszym wariancie Dacia Duster rozpędza się do setki w 10,4 sekundy. Nie są to imponujące dane na tle innych SUVów, ale należy pamiętać o stosunkowo niskiej cenie tych pojazdów. Zachwytu nie budzą również wyniki testów bezpieczeństwa Euro NCAP, w których samochód otrzymał 3 z 5 możliwych gwiazdek. Duster nie rozpieszcza wyposażeniem, osiągami i stylistyką. Trudno zachwycić się jego wnętrzem i jakością użytych materiałów.

Zdecydowanym plusem tej konstrukcji jest przestrzeń, jaką oferuje ona kierowcy i pasażerom. Można poczuć się w niej wygodnie. Wartą wymienienia zaletą jest również pojemność bagażnika, wynosząca 376 litrów i 1478 litrów. Sprawia to, że Dacia Duster staje się atrakcyjnym samochodem rodzinnym, sprzyjającym dalekim podróżom.

Podobać się może także prosty, funkcjonalny kokpit z minimalistycznymi zegarami. Warto zwrócić na niego uwagę, zwłaszcza na tle często zbyt „dyskotekowej” konkurencji. Wszystkie niezbędne opcje są łatwo dostępne, dzięki czemu sterowanie nimi nie nastręcza problemów. Z pewnością ucieszy to tradycjonalistów.

Dacia Duster może pochwalić się bardzo przyzwoitymi danymi w zakresie spalania. Może wpaść w oko kierowcom, którzy szukają ekonomicznych rozwiązań. Dla wielu osób szukających SUVa jest łakomym kąskiem ze względu na rozsądny stosunek ceny do jakości. Zwłaszcza, jeśli nie zwracają uwagi na bogate wyposażenie i najwyższej klasy materiały. To przestronne samochody, bardzo przyzwoite w prowadzeniu i stosunkowo tanie w utrzymaniu.

Dacia Duster jest udaną próbą stworzenia SUVa „na każdą kieszeń”. Wiąże się to jednak z szeregiem kompromisów, dzięki którym rumuński koncern może proponować klientom swoje samochody w przystępnej cenie.