Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Dacia

Dacia - katalog modeli

Informacje o Dacia

Dacia to marka wywodząca się z Rumunii. Jej pierwotna nazwa to Uzina de Autoturisme Pitești. Historia firmy sięga 1966 roku. Obecnie przedsiębiorstwo stanowi część grupy Renault. Fabryki należące do Dacii rozsiane są po całym świecie. Oprócz ojczystej dla marki Rumunii (Mioveni i Timișoara), samochody z charakterystycznym logo łączącym litery D i C produkowane są także w Brazylii, Indiach, Iranie, Kolumbii, Maroko, Rosji i Chinach.

Historia Dacia

Firma zaczynała od produkcji samochodów na licencji francuskiego Renault (modeli 8 i 12, które w przypadku Dacii nazywały się odpowiednio 1100 i 1300). Lata 1976 - 1995 to okres samodzielnej działalności przedsiębiorstwa. Pod koniec XX wieku marka została jednak wykupiona przez Renault.

Dzięki inwestycji francuzów (99,43 % udziałów w firmie) znacznie usprawniono procesy technologiczne i rozwinięto zakłady produkcyjne, dzięki czemu Dacia mogła wprowadzić najwyższe standardy i metody pracy.

W 2003 roku przedstawiono linię Solenza, bazującą na wcześniej samodzielnie produkowanym przez rumuńskie przedsiębiorstwo modelu Nova. Kolejnym, milowym krokiem w rozwoju marki Dacia był debiut projektu Logan, samochodu klasy B pozostającego w produkcji do dziś.

2006 rok to czas, w którym firma zakończyła emitowanie wszystkich konstrukcji przed wykupieniem przez koncern Renault. W kolejnych latach firma przemodeluje całą swoją ofertę, bazując na francuskich rozwiązaniach. W ten sposób powstaną kolejno Dacia Sandero (oparta o Renault Clio) oraz Duster - pierwszy SUV w w historii rumuńskich fabryk. Powstały także linie Lodgy i Dokker, bazujące na Renault Grand Scenicu i Kangoo II.

Konstrukcje Dacii cieszyły się coraz większym powodzeniem i uznaniem, zarówno wśród odbiorców, jak i krytyków motoryzacyjnych. Duster zdobył tytuł Samochodu Roku w Indiach, a Dokker drugie miejsce w ogólnoświatowym plebiscycie Van of The Year. Oba konkursy miały miejsce w 2013 roku.

2021 rok to debiut Dacii na rynku samochodów elektrycznych. Firma przedstawiła linię Spring. Auto jest niezwykle kompaktowe i zaliczone do segmentu A. Występuje w 3 wersjach wyposażeniowych: Business (stworzona z myślą o car sharingu), Comfort i Comfort plus (dla segmentu prywatnego). Spring produkowany jest wyłącznie w Chinach. Jednobiegowa skrzynia biegów i 45 konny silnik umożliwiają rozpędzenie się do 125 kilometrów na godzinę. Samochód na jednym ładowaniu oferuje zasięg między 230 a 305 kilometrów./p>... (źródło wikipedia)