Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Lamborghini

Lamborghini - katalog modeli

Informacje o Lamborghini

Lamborghini jest legendarną włoską marką należącą do grupy VAG. Jej działalność sięga 1947 roku i rozpoczęła się od produkcji ciagników rolniczych. Siedziba firmy mieści się w Sant’Agata Bolognese.

Historia Lamborghini

Historia firmy rozpoczęła się od dyskusji jej założyciela - Ferrucio Lamborghiniego z ojcem innego wielkiego przedsiębiorstwa - Enzo Ferrarim. Niezadowolony ze swojego samochodu marki Ferrari, Ferrucio zasugerował Enzowi wprowadzenie zmian konstrukcyjnych. Ten z kolei poczuł się urażony uwagami, wytykając Ferruciowi brak kompetencji.

Konsekwencją tej rozmowy będzie pierwszy wyprodukowany przez firmę Lamborghini samochód z 12 cylindrowym silnikiem - debiutujący na Torino Auto Show w 1963 roku 350 GTV. Konstrukcja pod każdym względem przewyższająca wówczas samochody Ferrari. Prawdziwą sławę i serca fanów motoryzacji marka z bykiem w logo zdobędzie trzy lata później, przedstawiając legendarny model Miura.

Od lat 60’ do dziś Lamborghini stworzy kilkadziesiąt pojazdów komercyjnych i koncepcyjnych, z czego obok wymienionego wyżej 350 GTV i Miury największy rozgłos marce przyniosą modele takie jak Espada, Countach, Diablo, reventon, Murcielago oraz obecnie Huracan, Aventador i Urus.

Oferta supersamochodów marki Lamborghini skierowana jest do najzamożniejszych klientów, a zastosowanie produkowanych konstrukcji (wyjąwszy najnowszego SUVa, jakim jest bestsellerowy Urus) ogranicza się do dostarczania ekstremalnych, sportowych wrażeń. Nie przeszkadza to firmie być drugim co do wielkości producentem samochodów we Włoszech. Wyprzedza ją tylko Fiat, prosperujący w zupełnie innym, typowo komercyjnym segmencie rynku.

Pojazdy od samego początku charakteryzowała wybitnie sportowa linia nadwozia i wyczynowa ambicja. Jednym ze szczytowych osiągnięć pod względem danych dotyczących jednostki napędowej był model Veneno. Podczas testów jego 6.5 litrowego silnika V12, generującego porażające 750 koni mechanicznych, rozpędzono samochód do 355 kilometrów na godzinę. Poprzeczkę o 20 KM podnosi Aventador.

Najmocniejszą, przeznaczoną do jazdy sportowej konstrukcją Lamborghini jest jednak Essenza SCV12, z mocą przekraczającą 830 koni mechanicznych. Pojazd ten nie może poruszać się po drogach publicznych. W swoim projekcie nie uwzględnia żadnego komfortu kierowcy i norm bezpieczeństwa. Klienci, którzy zdecydują się na zakup SCV12 stają się członkami ekskluzywnego klubu. Mogą korzystać z treningów na profesjonalnych torach wyścigowych.

... (źródło wikipedia)

Lamborghini bije kolejne rekordy

W pierwszym półroczu 2023 roku Automobili Lamborghini ponownie odnotowało rekordowe wyniki pod względem sprzedaży, obrotów i rentowności. Jest…

Lamborghini prezentuje hypercar SC63

Lamborghini Squadra Corse zaprezentowało na Goodwood Festival of Speed swój pierwszy hybrydowy prototyp przeznaczony do wyścigów długodystansowych. SC63…

Lamborghini LM002 #1 Brutalny klocek

Kanciaste Lamborghini LM002 jeszcze parę lat temu można było kupić bez większego trudu za 70 tysięcy dolarów. Wówczas było niemodne…