Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lexus UX Crossover

Dane Techniczne Lexus UX Crossover

Podstawowe właściwości Pojazdu
Liczba drzwi5
Liczba miejsc5
Średnica zawracania10.4 m
Promień skrętu5.2 m
Długość4495 mm
Szerokość1840 mm
Wysokość1520 mm
Wysokość z relingami dachowymi1540 mm
Rozstaw osi2640 mm
Rozstaw kół - przód1550 mm

Lexus UX Crossover - Wybierz silnik

Lexus - katalog modeli

Lexus jest marką premium samochodów osobowych, należącą do japońskiego koncernu motoryzacyjnego Toyota Motor Corporation. Firma została założona w 1989 roku, a jej siedziba znajduje się w mieście Nagoya. Lexus ma w posiadaniu dwa centra operacyjne: w Brukseli oraz w Stanach zjednoczonych w mieście Plano. Do początku 2019 roku firma sprzedała łącznie 10 mln samochodów (w tym 1,45 mln to modele hybrydowe). W 2020 roku pojazdy z napędem hybrydowym stanowiły 96% sprzedaży w Europie Zachodniej i Środkowej.

Historia Lexusa

W 1983 roku Toyota zainicjowała projekt, polegający na stworzeniu luksusowego samochodu, mogącego konkurować z najlepszymi pojazdami na świecie. Z ponad 200 propozycji wybrano nazwę Lexus, która kojarzyła się z luksusem i elegancją. W 1989 roku Japończycy zaprezentowali oficjalnie pierwszy model marki. Był to Lexus LS 400. Rok później trafił on na europejskie rynki. W 1995 roku zaprezentowano pierwszy w historii luksusowy SUV, a w roku 2003 uruchomiono pierwszą linię produkcyjną mieszczącą się poza Japonią. Pod koniec 2010 roku zadebiutował pierwszy hybrydowy model – CT.

Do dziś Lexus sukcesywnie wprowadza nowości, nadążając za zmieniającymi się trendami, a czasem je wyprzedzając.

Lexus – nazewnictwo

Nazwy modeli Lexusa to zwykle dwie litery oznaczające model oraz trzy cyfry informujące o zastosowanej jednostce napędowej. Czasem cyfrom tym towarzyszy jeszcze litera.

Pierwsza litera nawiązuje do wielkości samochodu. Może to być: L (Luxury – sztandarowe auto), E (Executive – pełnowymiarowy samochód klasy wyższej), G (klasa średnia/wyższa), I oraz C (oznaczenia aut kompaktowych), N oraz R (oznaczenia crossoverów).

Drugi litera mówi o rodzaju nadwozia. Może to być: S (sedan), X (crossover/SUV), C (coupé), T (hatchback).

Lexus – modele

Aktualnie w ofercie japońskiego koncernu jest wiele modeli z różnych segmentów.

Obecnie produkowane samochody Lexusa to:

  1. Auta osobowe – to cztery popularne modele: IS, ES, LS oraz CT.
  2. Sportowe – dwudrzwiowe sportowe coupé RC oraz grand tourer o oznaczeniu LC.
  3. Crossovery – UX, NX, RX, RX L.

Lexus – bezpieczeństwo i niezawodność

Dane z testów systemów bezpieczeństwa w modelach Lexusa pokazują, że samochody tej marki są bardzo bezpieczne. Choć Lexusy zgarniają pięć gwiazdek, to w kwestii zabezpieczenia przechodnia mogłyby się poprawić.

Kwestia niezawodności aut z rodziny Lexusa jest bezdyskusyjna. Marka wielokrotnie zdobywała nagrody w konkursach, m.in. w 2018 roku (najbardziej niezawodna marka), 2020 (najlepszy producent), 2021 (producent najbardziej niezawodnych aut).

Lexus UX 300e ma nową baterię

Lexus UX 300e był pierwszym elektrycznym samochodem marki. Model ten bazuje na 18-letnim doświadczeniu Lexusa w produkcji zelektryfikowanych…