Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Mitsubishi Outlander

Ocena Redakcji: 4.6

Dane Techniczne Mitsubishi Outlander

Mitsubishi Outlander - generacje, wersje

Outlander jest samochodem osobowym typu SUV klasy średniej produkowanym przez japońską markę Mitsubishi Motors od 2003 roku. W roku 2021 koncern rozpoczął produkcję czwartej generacji tego modelu.

Outlander – pierwsza edycja

Znany na rynku globalnym Outlander to po prostu Mitsubishi Airtrek przeznaczony na eksport. Oba modele różnią się między sobą m.in. tym, że Outlander ma zmieniony grill i reflektory. Modyfikacje wydłużyły pojazd o 130 mm.

Producent oferował cztery silniki o pojemnościach od 2.0 do 2.4 litra. Model Outlander Turbo dysponował silnikiem 4G63T z Lancera Evolution. W wersji na eksport dysponował on mocą 202 KM i przyspieszał od zera do setki w 7,8 sekundy. Wersja JDM (Airtrek) generowała 240 KM mocy.

Airtrek produkowany był w latach 2001-2008, natomiast produkcja Outlandera I przypadała na okres od 2003 do 2006 roku.

Mitsubishi Outlander II

Prezentacja drugiej generacji odbyła się w 2006 roku. Produkcja trwała do roku 2012.

Japończycy osadzili nowego Outlandera na płycie podłogowej Projekt Global. Wykorzystano ją również podczas tworzenia kolejnych generacji Lancera Evolution oraz Outlandera i ASX. W 2010 roku dokonano face liftingu, który zaowocował charakterystyczną atrapą chłodnicy typu Jet Fighter, która wyglądem nawiązuje do japońskiego myśliwca F-2.

Mitsubishi Outlander III – wyposażenie

Trzecia edycja Outlandera została zaprezentowana podczas targów w Genewie w 2012 roku. Ciekawą propozycją jest odmiana Outlander PHEV. To hybryda wyposażona w benzynowy silnik 2.0 o mocy 121 KM oraz dwa elektryczne zespoły trakcyjne (po jednym na każdą oś). Każdy z nich dysponuje mocą 82 KM. Zużycie paliwa w tym przypadku to według producenta jedynie 1,9 l/100 km.

W 2015 roku auto poddano face liftingowi. Samochód został wygłuszony, nadwozie zyskało większą sztywność, zwiększono również poziom bezpieczeństwa.

W roku 2018 Outlander przeszedł kolejny face lifting, w wyniku którego zmieniono m.in. przednie i tylne zderzaki, górną osłonę chłodnicy, poprawiono precyzję prowadzenia, powiększono średnicę cylindra w tylnych amortyzatorach. Wersje AWD otrzymały elektryczny hamulec postojowy i większe tarcze hamulcowe.

Dane dotyczące bezpieczeństwa wyglądają obiecująco. Mitsubishi Outlander przechodzi testy zderzeniowe z łączną notą pięciu gwiazdek.

Outlander – czwarta odsłona

Najnowsza – czwarta generacja swoją premierę miała w 2021 roku. Wersja charakteryzuje się najnowszym designem przedniego grilla. Inspiracją dla projektantów były modele Pajero i Evolution X. Samochód napędzany jest przez benzynowy silnik 2.5 o mocy 184 KM. Napęd przenoszony jest z pomocą innowacyjnej skrzyni CVT.