Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Nowe auto i gwarancja – na co możemy liczyć u poszczególnych marek?

Awarie się zdarzają, w przypadku nowych aut, dla wielu potencjalnych klientów istotnym argumentem jest długość okresu gwarancyjnego.
Zepsuty samochód, awaria
(fot. Shutterstock)

Zaletą, jedną z wielu, wyboru nowego auta jest gwarancja producenta. Każdy nowy produkt sprzedawany na terenie UE (zatem również w Polsce) ma gwarancję. Dla większości produktów w UE standardowa gwarancja to 2 lata, ale wielu producentów kusi klientów znacznie dłuższymi okresami umowy gwarancyjnej. Jednocześnie taka umowa ma pewne warunki, o których warto pamiętać, bo gdy je złamiemy, nici z korzyści. Czas uporządkować tę wiedzę o aktualny stan i oferty poszczególnych marek w 2023 roku.

Nowe auto i gwarancja – konsumenta chroni więcej

Zanim przejdziemy do tego, jaką ochronę gwarancyjną oferują konsumentom poszczególne, popularne marki sprzedające nowe auta na rynku polskim, na początek kilka istotnych szczegółów. Pamiętajmy, że gwarancja jest jedynie jedną z wielu funkcji ochronnych konsumenta. Każdy prywatny nabywca ma również prawo korzystać z rękojmi (która jest narzuconą prawnie ochroną konsumenta, a nie dobrowolną dwustronną umową, jak gwarancja), może również skorzystać z procedur związanych z niezgodnością towaru z umową. Jednak nie będziemy się teraz zajmować prawnymi aspektami dochodzenia praw przez nabywcę pojazdu, skupimy się na tym, jakiego rodzaju gwarancje oferują poszczególne marki.

Nowe auto i gwarancja – nie wszystko jest nią objęte

Pamiętajmy, że materiały eksploatacyjne są wyłączone z gwarancji na nowe auto, a dokonywanie regularnych, zgodnych z zaleceniami eksploatacyjnymi producenta przeglądów serwisowych jest wręcz warunkiem tego, by umowa gwarancyjna, w razie jakiejkolwiek awarii nią objętej, była honorowana przez producenta. Pamiętajmy też o tym, że jakakolwiek ingerencja w auto w czasie trwania okresu gwarancyjnego (np. tuning elektroniczny, montaż jakichkolwiek dodatkowych czujników poza ASO, tuning silnika, czy nawet montaż instalacji gazowej poza serwisem producenta, itp.) może oznaczać utratę gwarancji. Producent wyprze się gwarancji, twierdząc, że auto zostało zmodyfikowane przez właściciela i choć modyfikacja może w ogóle nie dotyczyć powstałego problemu, gwarancja nie zostanie uznana!

Tutaj warto jeszcze wspomnieć o instalacji gazowej, tak popularnej w naszym kraju (najwięcej w Europie aut z LPG jeździ właśnie w Polsce). Jeżeli montaż takiej instalacji jest wykonywany w aucie na gwarancji, ale poza ASO, również stracimy gwarancję. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy kupujemy auto z fabryczną instalacją gazową (np. testowana przez nas Dacia Sandero TCe 100 LPG), albo producent wprost deklaruje możliwość instalacji wybranych systemów LPG (zwykle ściśle ograniczonych do konkretnych komponentów, których instalacja – oczywiście w ASO – nie spowoduje utraty gwarancji).

Alfa Romeo – 5 lat z limitem 200 tys. km

Alfa Romeo Tonale (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Alfa Romeo już od dwóch lat oferuje 5-letnią gwarancję na wszystkie swoje modele. Twarzą kampanii promującej wprowadzenie przedłużonej gwarancjji był Robert Kubica. Dziś Polak jest już poza teamem Alfa Romeo F1, ale gwarancja pozostała wciąz pięcioletnia. Gwarancja Maximum Care, jak ją określa producent trwa 5 lat lub do przebiegu 200 tys. km, zależnie co nastąpi wcześniej.

5-letnia gwarancja Maximum Care obejmuje 2-letnią gwarancję fabryczną oraz rozszerzoną 3-letnią ochronę serwisową na usterki elektryczne i mechaniczne. W przeciwieństwie do różnych “przedłużeń gwarancji” oferowanych przez wiele marek (będących w istocie ubezpieczeniami od konkretnych usterek) w tym przypadku gwarantem w całym 5-letnim okresie pozostaje producent. Gwarancja dotyczy zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

Audi – do 4 lat, pierwsze 2 bez limitu kilometrów

Audi e-tron S Sportback (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

Dealerzy niemieckiej marki oferują obecnie gwarancję rozszerzoną 4-letnią. W pierwszych dwóch latach gwarancja nie ma limitu kilometrów, w trzecim roku wchodzi ograniczenie – przebieg do 90 000 km – oczywiście nie za trzeci rok, tylko od początku eksploatacji auta. W czwartym roku eksploatacji to przebiegu 120 000 km. Oprócz tego Audi oferuje klientom opcjonalne (wymagające dopłaty do ceny auta) tzw. pakiety naprawcze Audi Extensive, co pozwala wydłużyć okres ochronny do lat 5 lub przebiegu 150 tys. km, zależnie co nastąpi pierwsze. Pamiętajmy jednak, że owe pakiety to nie to samo co gwarancja, zawsze uważnie czytajmy warunki na jakich są one oferowane.

BMW – gwarancja standardowa, rozszerzalna płatnymi pakietami

BMW M235i xDrive Gran Coupe (fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com)

BMW oficjalnie udziela gwarancji na pojazd na okres 2 lat, 3 lata na powłokę lakierniczą oraz 12 lat na perforację nadwozia – to ostatnie możemy traktować jako abstrakcję, bo obliguje to właściciela do regularnych przeglądów blacharskich i usuwania jakichkolwiek wad (odpryski, zarysowania) w ASO producenta przez całe 12 lat. Niezależnie od tego, BMW, podobnie jak wielu innych producentów oferuje opcjonalne, dodatkowo płatne pakiety serwisowe obejmujące ściśle określony zakres napraw i działań serwisowych oraz części. Np. w przypadku wyboru jednego z tańszych modeli w gamie – BMW 118i (od 133 500 zł) pięcioletni pakiet Service Inclusive z limitem 100 000 km kosztuje 3500 zł.

Citroën – standardowa gwarancja, chyba, że masz elektryka

Citroën C5 Aircross Hybrid (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

W przypadku francuskiej marki nowe auta objęte są standardową, dwuletnią gwarancją bez limitu kilometrów. W przypadku wybranych modeli elektrycznych gwarancja może być rozszerzona do lat pięciu (dla wybranych elementów konstrukcji i napędu) z limitem 50 tys. km. Ponadto w przypadku aut elektrycznych i hybrydowych akumulator ma 8-letnią gwarancję, ale z limitem 100 tys. lub 160 tys. km zależnie od modelu. Więcej szczegółów na temat umownych gwarancji tego producenta znajdziemy w udostępnionym przez markę dokumencie.

Cupra / Seat – 5 lat gwarancji z limitem 150 000 km

Seat Leon Sportstourer (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Obie hiszpańskie marki z Grupy VW oferują 5-letni okres gwarancyjny z limitem 150 000 km, przy czym pierwsze 2 lata gwarancji nie mają limitu kilometrów. Gwarancja jest przypisana do pojazdu, a nie właściciela, więc zmiana własności nie przerywa jej biegu. Powłoka lakiernicza jest objęta 3-letnią gwarancją, a perforacja nadwozia – 12 lat, co i tak nie ma znaczenia, bo mało kto będzie podejmował wymagane naprawy nawet najdrobniejszych uszkodzeń blacharskich w ASO producenta w całym tym okresie.

Dacia – 3 lata gwarancji

dacia jogger
Dacia Jogger (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Marka Dacia oferuje swoim klientom, którzy kupią nowe auta w polskich salonach 3 lata gwarancji. Można je rozszerzyć o dodatkową umowę serwisową zwaną Formuła Non Stop, co pozwala teoretycznie rozszerzyć ochronę do 5 lat lub 200 000 km przebiegu. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionych hiszpańskich marek, umowa serwisowa przypisana jest do pojazdu, a nie właściciela.

DS Automobiles – standardowo, czyli 2 lata

DS 7 Crossback E-Tense 300 4×4 Louvre (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

DS Automobiles oferuje klientom w Polsce standardową, dwuletnią gwarancję na pojazd, trzyletnią na lakier i 12-letnią na perforację. Szczegóły gwarancji umownych tej francuskiej marki premium znajdziemy w udostępnianym przez DS Automobiles dokumencie dostępnym online.

Fiat – również standard, 2 lata

Fiat Panda Hybrid
Fiat Panda Hybrid (fot. Krzysztof Kazmierczak / Automotyw.com)

Fiat obejmuje nowe modele własnej marki w Polsce standardową 2-letnią gwarancją bez limitu kilometrów, wady lakierowania będą usunięte bezpłatnie w ciągu 3 lat od zakupu, natomiast gwarancja na perforację nadwozia wynosi 8 lat. Opcjonalnie istnieje możliwość wykupienia dodatkowych pakietów serwisowych zwiększających okres ochronny do 5 lat z różnymi limitami kilometrów, zależnie od wybranego przez klienta pakietu, a także zależnie od modelu, a nawet wersji silnikowej.

Honda – 3 lata gwarancji podstawowej

Honda e Advance (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Podstawowa gwarancja w przypadku zakupu nowego auta japońskiego producenta w Polsce to 3 lata lub 100 tys. km przebiegu, zależnie od tego, co nastąpi pierwsze. Taki samym okresem gwarancyjnym chroniona jest powłoka lakiernicza. Układ wydechowy zabezpieczony jest 5-letnią gwarancją, 10 lat ochrony mają niektóre elementy podwozia, a 12-letnią gwarancją objęto perforację nadwozia. Ponadto Honda oferuje opcjonalne (odpłatne) wydłużenie podstawowej gwarancji o 2 lata z limitem 300 tys. km.

Hyundai – 5 lat gwarancji bez limitu kilometrów

Hyundai i20 1.0 48V Comfort (fot. Krzysztof Kaźmierczak / Automotyw.com)

Nowe auta koreańskiej marki objęte są w naszym kraju 5-letnią gwarancją bez limitu kilometrów. Taki sam okres ochronny ma powłoka lakiernicza, gwarancja na perforację nadwozia obejmuje 12 lat. W przypadku aut wyposażonych w wysokonapięciowy akumulator (samochody elektryczne, hybrydy) gwarancja na ten element to 8 lat lub 160 000 km, zależnie od tego, co wystąpi wcześniej. Oryginalne części wymieniane w trakcie eksploatacji są objęte 2-letnią gwarancją.

Jeep – 2 lata ochrony

Jeep Compass Limited (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Samochody marki Jeep objęte są podstawową 2-letnią gwarancją zarówno mechaniczną jak i na lakier. Perforacja nadwozia ma jedną z krótszych na rynku, bo 7-letnią gwarancję, najdłużej chronione są akumulatory w przypadku aut zelektryfikowanych – 8 lat lub 160 tys. km – zależnie co nastąpi wcześniej. Podobnie jak w przypadku innych aut grupy Stellantis marek wcześniej należący do FCA (m.in. Alfa Romeo, Fiat) również w przypadku Jeepów istnieje możliwość przedłużenia gwarancji za pomocą płatnego pakietu Maximum Care do 5 lat i limitu 200 tys. km.

KIA – 7 lat już od ponad dekady

XCEED
KIA XCeed (fot. Krzysztof Kaźmierczak / Automotyw.com)

Marka KIA była jedną z pierwszych w Polsce, która wprowadziła wyraźnie dłuższy okres gwarancyjny dla swoich aut sprzedawanych w naszym kraju. Okres ten nie zmienił się do dnia dzisiejszego. Co ciekawe, w ciągu pierwszych trzech lat limit kilometrów nie obowiązuje, ale gdy po upływie tego okresu auto tej marki będzie miało więcej niż 150 tys. km przebiegu gwarancja przestaje obowiązywać. Jeżeli przebieg jest niższy – trwa dalej aż do granicznego przebiegu lub końca 7 lat od momentu zakupu. Warto jednak pamiętać, że 7-letnią ochroną nie są objęte niektóre podzespoły, np. filtr cząstek stałych (36-mies. gwarancji), czy wybrane elementy przeniesienia napędu oraz układu wydechowego. Oczywiście warunkiem gwarancji jest dbałość o pojazd, który powinien przechodzić regularne przeglądy w autoryzowanych serwisach marki KIA. Ochrona powłoki lakierniczej jest nieco krótsza (5 lat), nawigacja i multimedia mają 3-letnią gwarancję, akumulator (zwykły 12 V) – 2 lata gwarancji, wszystkie części wymieniane i zakupione w ASO także mają 2-letnią gwarancję.

Land Rover – 3 lata gwarancji fabrycznej

Land Rover Defender Works V8 Trophy
Land Rover Defender Works V8 Trophy (fot. Land Rover)

Każdy nowy model marki Land Rover objęty jest w Polsce 3-letnią gwarancją mechaniczną z limitem 100 tys. km, 3-letnią gwarancją na powłokę lakierniczą bez limitu kilometrów oraz 6-letnią gwarancją na perforację nadwozia.

Mercedes – standardowe 2 lata gwarancji

Mercedes C 300e (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Mercedes potrafi wytwarzać naprawdę wyjątkowe auta, ale patrząc na bazową gwarancję, jest ona raczej standardowa, zapewnia nabywcy 2-letni okres ochrony. Oczywiście klienci mają możliwość zakupu dodatkowych pakietów serwisowych.

Mini – 2 lata bez limitu kilometrów

Spoiler i duże wydechy, oto MINI JCW (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Spoiler i duże wydechy, oto MINI JCW (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

W przypadku należącej do Bawarczyków marki Mini okres gwarancji jest taki sam, jak w przypadku aut BMW – wynosi 2 lata bez limitu kilometrów. Takim samym okresem gwarancyjnym objęte są oryginalne części i akcesoria marki Mini. Lakier jest chroniony przez 3 lata, a perforacja nadwozia przez lat 12. Oczywiście klienci na życzenie mogą wykupić dodatkowe pakiety serwisowe.

Mitsubishi – 5 lat gwarancji lub 100 tys. przebiegu

Mitsubishi Outlander 2020
Mitsubishi Outlander (fot. Mitsubishi)

Japońska marka oferuje 5-letnią gwarancję, ale trzeba pamiętać o tym, że lista części objętych pełną 5-letnią gwarancją fabryczną z limitem 100 tys. km jest ograniczona, podobnie jest zresztą w przypadku innych marek, pamiętajmy, by zawsze sprawdzać co jest objęte gwarancją, a nie skupiać się tylko na długości ochronnego okresu. W przypadku Mitsubishi zaletą jest to, że 5 lat ochrony zapewnia producent, a nie – przynajmniej w części – ubezpieczyciel.

Nissan – 3 lub 5 lat, z różnymi limitami przebiegu

Nissan Leaf
Nissan Leaf pozostaje najpopularniejszym pełnym elektrykiem nad Wisłą (fot. Krzysztof Kaźmierczak / Automotyw.com)

Nissan oferuje standardową gwarancję producenta dla wszystkich modeli, ważną przez 3 lata lub 100 000 km (w zależności od tego, co nastąpi wcześniej) dla samochodów osobowych. Samochody dostawcze LCV oferowane przez japońską markę mają gwarancję ważną przez 5 lat lub do przebiegu 160 000 km (zależnie co nastąpi wcześniej). Takim samym okresem gwarancyjnym chronione są elementy zespołu napędowego elektrycznych aut Nissana – 5 lat lub do 100 tys. przebiegu. Akumulatory trakcyjne elektryków marki Nissan mają gwarancję na 8 lat lub do 160 000km (zależnie od tego, co nastąpi wcześniej).

Opel – standardowe 2 lata bez limitu

Opel Mokka (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Auta marki Opel w Polsce oferowane są ze standardową, dwuletnią gwarancją bez limitu kilometrów. Oprócz tego klienci mogą liczyć na roczną całodobową pomoc Opel Assistance. Gwarancja na perforację nadwozia dla większości modeli to 12 lat, jedynie w przypadku modeli Combo i Movano jest krótsza i wynosi odpowiednio: 8 i 6 lat. Ochronę można wydłużyć za pomocą oferowanych odpłatnie umów serwisowych, które choć nie stanowią gwarancji producenta jako takiej, działają podobnie i wydłużają okres ochrony nawet do 8 lat (umowy serwisowe Opel Flexcare).

Peugeot – bazowo 2 lata, niektóre elementy mają dłuższą ochronę

Peugeot 308 GT Pack (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Nowe auta marki Peugeot kupione w Polsce mają standardowo 2-letnią gwarancję bez limitu kilometrów, co tego 3 lata gwarancji na lakier i 12 lat na perforację nadwozia. W przypadku wybranych modeli aut wyłącznie elektrycznych producent dodatkowo oferuje 5-letnią gwarancję lub 50 000 km zależnie co nastąpi wcześniej, na wybrane elementy elektrycznego zespołu napędowego. Akumulatory trakcyjne objęte są 8-letnią gwarancją lub limitem 100 tys. km. Szczegółowe informacje na temat gwarancji aut tej marki znajdziemy w udostępnionym przez producenta dokumencie.

Renault – 2 lub 3 lata, zależnie od modelu

Renault Talisman BlueDCi 200 Initiale Paris (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Standardowy okres gwarancyjny w przypadku nowych aut marki Renault jest różny, zależnie od modelu. Może on wynosić albo 2 lata, albo 3 lata. Lakier jest chroniony zawsze co najmniej przez 3 lata, a gwarancja perforacyjna to 12 lat. Jednocześnie każda naprawa, niezależnie od tego kiedy była wykonana, ma gwarancję rok, zarówno na części i robociznę. Oczywiście dotyczy to napraw wykonywanych tylko w autoryzowanych serwisach marki.

Škoda – 2 lata podstawowej gwarancji

ŠKODA Octavia RS iV (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
ŠKODA Octavia RS iV (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Popularna w Polsce i lubiana przez klientów czeska marka z grupy Volskwagena nie podjęła rękawicy rzuconej przez hiszpańskich kolegów z Seata. Auta Škody mają w Polsce 2 lata gwarancji, taki sam okres gwarancji mają oryginalne części i akcesoria, wady powłoki lakierniczej mają 3-letnią ochronę, a perforacja nadwozia – 12 lat.

Suzuki – 3 lata z limitem 100 tys. km

Suzuki Vitara Hybrid (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)
Suzuki Vitara Hybrid (fot. Krzysztof Kaźmierczak / automotyw.com)

Auta japońskiej marki oferowane w Polsce mają 3-letnią gwarancję z limitem 100 tys. km. Oprócz tego wybrane modele (Ignis, Swift, Swift Sport, SX4-S Cross, Vitara oraz Jimny) objęte są 12-letnią gwarancją na perforację nadwozia. Na tym tle zaskakuje fakt, że powierzchnie lakierowane w autach Suzuki mają tylko roczną gwarancję.

Toyota – 3 lata lub 100 tys. km

Toyota Highlander (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Jedna z najpopularniejszych marek w Polsce oferuje na nowe auta własnej produkcji 3-letnią podstawową gwarancję z limitem 100 tysięcy km, przy czym przez pierwszy rok gwarancji limit kilometrów nie ma znaczenia. W przypadku usterki wykluczającej jazdę, która wystąpiła w okresie gwarancyjnym, gwarancja obejmuje także koszty holowania uszkodzonego auta do najbliższego ASO Toyoty. Powłoka lakiernicza aut japońskiej marki również chroniona jest 3-letnim okresem gwarancyjnym bez limitu kilometrów, wyjątkiem jest skrzynia ładunkowa (gwarancja 1 rok). Gwarancja perforacyjna to 12 lat dla aut osobowych i 6 lat dla aut użytkowych, ale sama skrzynia ładunkowa ma 3-letnią gwarancję perforacyjną. W przypadku aut zelektryfikowanych (hybrydy i hybrydy plug-in) gwarancja na wybrane elementy elektrycznego zespołu napędowego trwa 5 lat lub do przebiegu 100 000 km, zależnie co wystąpi jako pierwsze. Szczegóły gwarancji znajdziemy w dokumencie udostępnianym przez producenta.

Volkswagen – standardowo 2 lata

Volkswagen Golf GTE
Volkswagen Golf GTE – przeczytaj o nim więcej (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Koncern z Wolfsburga swoje nowe modele obejmuje 2-letnią gwarancją bez limitu kilometrów, gwarancja na powłokę lakierniczą jest o rok dłuższa, a perforacyjna to 12 lat. W przypadku modeli wyposażonych w akumulator wysokonapięciowy (auta elektryczne i zelektryfikowane) element ten objęty jest 8-letnią gwarancją lub do limitu 160 tys. km, zależnie co wystąpi jako pierwsze. Oryginalne części i akcesoria Volkswagena kupione/wymienione w ASO w trakcie eksploatacji pojazdu mają 2-letnią gwarancję.

Volvo – standardowo 2 lata, ale w przypadku części… dożywotnio

Volvo S60 Recharge T8 AWD Polestar Engineered
Volvo S60 Recharge T8 AWD Polestar Engineered – egzemplarz testowy (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Każdy nowy pojazd marki Volvo kupiony na rynku polskim objęty jest przez producenta standardową 2-letnią gwarancją. Perforacyjna to 12 lat. Opcjonalnie klienci mogą wydłużyć bazową 2-letnią ochronę o maksymalnie 3 kolejne lata. Ciekawostką natomiast jest fakt, że oryginalne, zakupione i zainstalowane w ASO Volvo części do dowolnego modelu Volvo objęte są… dożywotnią gwarancją. Ściślej rzecz biorąc ochrona jakości części przypisana jest wyjątkowo do osoby, a nie do pojazdu – zatem tak długo jak dana osoba jest właścicielem swojego Volvo (każdy model) tak długo wymieniona w ASO oryginalna część jest na gwarancji. Oczywiście nie dotyczy to części eksploatacyjnych normalnie się zużywających, a gwarancja obejmuje wady materiałowe i wady montażowe wybranych elementów.

Total
0
Shares