Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Talbot

Talbot - katalog modeli

Informacje o Talbot

Brytyjsko-francuska marka samochodów osobowych i dostawczych założona w 1903 roku. Początkowo auta były sprzedawane jedynie w Anglii oraz we Francji. W 1954 roku produkcję zawieszono. Firmę reaktywował francuski koncern PSA dopiero ponad dwadzieścia lat później. Po kilkunastu latach działalności, projekt został definitywnie zakończony – ostatni samochód, Talbot Express, wycofano z rynku w 1992 roku.

Historia Talbot

Talbot – marka samochodów produkowanych we Francji, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii. Początkowo nazwa Talbot była używana w odniesieniu do francuskich samochodów Clément-Bayard sprowadzanych od 1903 do Wielkiej Brytanii. Przedsięwzięcie to sfinansował Charles Chetwynd-Talbot – XX Hrabia Shrewsbury, który użyczył firmie swojego nazwiska. W 1905 spółka zaczęła importować samochody pod marką Clément-Talbot oraz montować sprowadzone z Francji części w fabryce w Londynie w dzielnicy Notting Hill. Rozpoczęto też sprzedaż aut pod marką Talbot. W 1906 firma rozpoczęła wytwarzanie własnych pojazdów na Wyspach. Połączyła się z firmą Sunbeam i Darracq. We Francji sprzedawano auta pod marką Talbot-Darracq. W 1954 produkcję zawieszono. Dwadzieścia cztery lata później markę reaktywował francuski koncern PSA Peugeot Citroën, po przejęciu europejskich filii koncernu Chrysler. Osobowe modele marki zostały zastąpione w połowie lat 80. modelem Peugeot 309. Ostatnim modelem Talbota dotępnym na rynku był dostawczy Talbot Express wy... (źródło wikipedia)

Figoni & Falaschi. Estetyka Art Deco

Dzieła francuskiej manufaktury nadwoziowej Figoni & Falaschi należą do niewielkiej grupy historycznych pojazdów, które bez wahania można nazwać rzeźbami na kołach. Zmysłowo…