Według wyników badania przeprowadzonego na zlecenie Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów 69 proc. Polaków skorzystało już z krótkoterminowego wynajmu auta. I to mimo faktu, że dziś większość polskich kierowców dysponuje już własnym autem. Chwilowa moda, czy stały trend? Raczej to drugie.
Posiadanie własnego auta kiedyś było wyrazem statusu społecznego, dziś coraz więcej ludzi postrzega auto jako wyłącznie narzędzie, a nie gadżet. Oczywiście pasjonatów motoryzacji nie brakuje (sami do nich należymy), ale konsumenci coraz częściej zdają sobie sprawę, że auto na własność to przede wszystkim koszty: utrata wartości pojazdu, obowiązkowe ubezpieczenie, czynności eksploatacyjne, wszystko to jest kosztem niezależnie od tego, czy z auta faktycznie korzystamy. Coraz więcej decyzji związanych z motoryzacją podejmowanych jest po analizie całkowitego kosztu posiadania.
Oprócz tego, ludzie młodzi (tzw. pokolenie X) ma zupełnie odmienne podejście do posiadania samochodu niż starsze generacje. Potrafią oni zrezygnować z zakupu auta na rzecz wynajmu auta wtedy, gdy zachodzi potrzeba skorzystania z pojazdu. Ponadto rośnie też popularność usług carsharingowych (choć ich rentowność to odrębna kwestia – likwidacje usług przez wielu operatorów również są faktem).
Carsharing w Polsce – przegląd usług
Wracając do wyników rzeczonego badania na zlecenie PZWLP, 69 proc. Polaków skorzystał z wynajmu krótkoterminowego więcej niż jeden raz, a niemal co czwarty badany przyznaje się do skorzystania z takiej usługi przynajmniej raz, z ciekawości. 6 proc. respondentów wynajmuje pojazdy dość często, traktując to jako alternatywę dla posiadania własnego samochodu. Najczęściej wskazują proste formalności (38 proc.), możliwość wynajmu dokładnie takiego auta, jakiego potrzebują na daną okoliczność (37 proc.), czy jasne zasady wynajmu (37 proc.). Dla kierowców liczy się również szybkość realizacji usługi (34 proc.). Badani zwracali też uwagę na cenę (32 proc.), oraz pakiet usług dodatkowych (32 proc.). Trzech na dziesięciu badanych zwróciło szczególną uwagę na bezpieczeństwo, a 28 proc. wśród najważniejszych zalet wymieniło regularnie serwisowany samochód.
,,Widzimy, że Polacy coraz chętniej korzystają z wynajmu aut z wypożyczalni, do różnych celów np. wyjazdów wakacyjnych, weekendowych, czy też w przypadku przeprowadzki – mówi Paweł Piórkowski, Członek Zarządu PZWLP, Prezes Hertz (Motorent Sp. z o.o.).
Oczywiście w przypadku codziennego użytkowania auta posiadanie własnego pojazdu jest naturalnie tańsze, ale gdy z auta korzystamy okazjonalnie wynajem może być sensownym rozwiązaniem realizacji własnych potrzeb transportowych. Ceny za wynajem mniejszego auta na 1 dzień mogą się zaczynać już od nawet stu kilkudziesięciu złotych, a na weekend od ok. 300 zł. Warto? Na takie pytanie, każdy musi sam sobie odpowiedzieć