Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lamborghini Urus Performante. Sportowy SUV w lepszym wydaniu

lamborghini
Lamborghini Urus Performante. Lżejszy, mocniejszy i bardziej aerodynamiczny (fot. materiały prasowe)

Lamborghini powraca z kolejnym wydaniem swojego sportowego SUV-a. Urus Performante ma podnieść poprzeczkę w segmencie “super SUV-ów”. Dowodem na to ma być przedpremierowe pobicie rekordu w wyścigu Pikes Peak. Model nie tylko przybrał na osiągach, ale też stracił na masie. W samochodzie będzie kilka trybów jazdy więcej, w tym zupełnie nowa opcja Rally, przeznaczona do terenu.

Urus Performante przenosi najwyższe osiągi i charakterystyczny wygląd przełomowego super SUV-a Lamborghini na jeszcze wyższy poziom, zachowując przy tym jego luksusową wszechstronność i zapewniając najbardziej intensywne wrażenia z jazdy. Urus w momencie wprowadzenia na rynek ustanowił nowy standard, wykorzystując DNA designu marki Lamborghini i talent technologiczny jej inżynierów. Urus Performante stawia tę poprzeczkę jeszcze wyżej – powiedział Stephan Winkelmann, CEO marki Lamborghini.

Lamborghini Urus Performante: lepsza aerodynamika, lepsze osiągi

lamborghini urus
Samochód obniżono o 20 mm i wydłużono o 25 mm (fot. materiały prasowe)

Należałoby zacząć od zmian wizualnych dokonanych przez włoskiego producenta. Sportowy SUV od zawsze miał bardzo wyrazisty design, który doskonale nawiązywał do charakteru marki i innych modeli. Wersja Performante zyska więcej “smaczków”, podkreślających niebanalne osiągi dużego Lamborghini. Przede wszystkim zastosowano dużo kompozytów i włókna węglowego. Przeprojektowano przedni zderzak i spojler, a dodatkowe frontowe wloty mają za zadanie skuteczniej chłodzić silnik. Co więcej, samochód obniżono o 20 mm oraz przedłużono zmienionym zderzakiem o 25 mm. Wszystkie zmiany pozytywnie wpłynęły na aerodynamikę samochodu.

lamborghini urus
Tylny zderzak i dyfuzor wykonano z włókna węglowego (fot. materiały prasowe)

Tylny zderzak i dyfuzor to również włókno węglowe. Spoiler jest inspirowany Avendatorem i zapewnia docisk aż o 38% większy, niż w standardowym modelu. To właśnie w tej części pojazdu będzie można posłuchać symfonii lekkiego, tytanowego wydechu Akrapovic, a będzie się czym zachwycać, bowiem Lamborghini Urus Performante pochwali się mocą 666 KM (czyli o 16 KM więcej niż “standardowy”). Wraz ze spadkiem masy o 47 kg, sprint od 0 do 100 km/h wyniesie teraz zaledwie 3,3 sekundy, co w tym segmencie jest zachwycającym wynikiem.

Muskularna sylwetka Urusa Performante, charakterystyczny design, podwójny turbodoładowany silnik V8 i lekki sportowy układ wydechowy sprawiają, że jego prowadzenie wyzwala wyjątkowe emocje i ekscytację z jazdy. To idealny samochód do sportowej rywalizacji na każdej drodze, każdym torze i nawierzchni, pod każdym względem – dodał dyrektor techniczny Lamborghini Rouven Mohr.

Nowe tryby jazdy

lamborghini urus
Tryb jazdy Rally to zupełna nowość. Dzięki niemu Urus będzie się dobrze prowadzić nawet po drogach szutrowych (fot. materiały prasowe)

W nowym Urusie Performante Lamborghini zwróciło szczególną uwagę na tryby jazdy tak, by sportowy SUV mógł zapewnić idealne ustawienie do każdego rodzaju nawierzchni:

  • Strada – wygodne i płynne prowadzenie samochodu, tryb spokojny;
  • Sport – lepsza reakcja na przepustnicę, kierowanie tylnymi kołami; nastawienie na przyjemność z szybkiej jazdy;
  • Corsa – tryb wyścigowy, specjalny dźwięk układu wydechowego, zakręty wspierane przez aktywne stabilizatory i maksymalne tłumienie;
  • Rally – dostosowany do dróg szutrowych, wspierane przez liczne układy antypoślizgowe, dostrojonych pod kątem terenowych nawierzchni.

Lamborghini Urus Performante wchodzi do produkcji. Pierwszy egzemplarz zostanie dostarczony już pod koniec 2022 roku.

Total
0
Shares