Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Limitowany motocykl AMB 001 Pro. Inspiracją Aston Martin Valkyrie

motocykl AMB 001 Pro

Motocykl AMB 001 Pro w wersji na tor to wspólny projekt Astona Martina i Brough Superior. Producent samochodów podjął współpracę z producentem motocykli, znanym z ciekawych projektów i innowacyjnych rozwiązań technicznych. Wspomniany AMB 001 Pro zaprezentowano na targach motocyklowych EICMA w Mediolanie i już wtedy wzbudził on niemałe zainteresowanie. Moc 225 KM, cena pół miliona złotych i tylko 100 sztuk dostępnych, to znaczy już nie…

Motocykl AMB 001 Pro w wersji torowej

motocykl AMB 001 Pro
Motocykl AMB 001 Pro z każdej strony prezentuje się atrakcyjnie (fot. materiały prasowe)

Wersja torowa motocykla AMB 001 Pro powstała przy współpracy marek Aston Martin i Brough Superior. Pierwsza jest doskonale znana chociażby ze względu na kinową serię przygód Jamesa Bonda, natomiast Brough Superior jest kultowym, brytyjskim brandem zajmującym się produkcją motocykli od 1919 roku. Świat ujrzało tylko 100 egzemplarzy AMB 001 Pro, co dodatkowo nadaje mu wyjątkowego charakteru i znacząco podnosi wartość, zapewne również w przyszłości. W porównaniu z poprzednikiem, standardowym modelem AMB 001, nowa odmiana dysponuje zwiększoną do 225 KM mocą. Inspiracją dla maszyny był model supersamochodu Astona MartinaValkyrie AMR Pro, który kojarzy się głównie z mocnymi wrażeniami z jazdy.

motocykl AMB 001 Pro
Tył motocykla zaopatrzono w dyfuzor,co jeszcze bardziej udoskonala jego aerodynamikę (fot. materiały prasowe)

Motocykl AMB 001 Pro napędzane jest silnikiem o pojemności 997cm3. Podkręcona wariacja AMB 001 Pro dostępna jest (a raczej była) tylko w jednej specyfikacji. Z projektu bardzo zadowolony jest sam Thierry Henriette, dyrektor generalny Brough Superior, który stoi za odrodzeniem marki w 2013 roku:

Szczególnie dumni jesteśmy z nowego typu silnika ze skrzynią korbową wykonaną z jednego kawałka aluminium, co jest unikalnym rozwiązaniem w produkcji motocykli. Biorąc pod uwagę także zwiększoną moc AMB 001 Pro, można go śmiało plasować w segmencie hipermotocykli.

motocykl AMB 001 Pro
Ciekawy odcień AMB 001 Pro widoczny jest na całej linii motocykla (fot. materiały prasowe)

Ten motocykl to stuprocentowa gwarancja adrenaliny. Silnik o pojemności 997 cm3, cyfrowo obrobiony z litego kawałka aluminium 5000,zapewnia sztywność. W porównaniu do AMB 001 poprawiono docisk do podłoża – dzięki przedniemu spoilerowi i bocznym skrzydłom. Cena za ten sprzęt także musi być wyjątkowa. Producent zdradził, że koszt zabawki na dwóch kołach znacznie przekracza 120 000 dolarów. Niestety nie można go już kupić. Jedyne 100 egzemplarzy torowej wersji AMB 001 Pro rozeszło się na przysłowiowym pniu. Ciekawe, czy zobaczymy go na polskich drogach…

Total
0
Shares