Gdy pojawił się na rynku, nie istniał żaden szybszy od niego seryjny 4-drzwiowy samochód. Kupowali go kierowcy Formuły 1, artyści, gwiazdorzy. Dziś także budzi emocje, ale kupienie dobrego egzemplarza nie jest łatwe.
1975 rok, świat pogrążony w kryzysie paliwowym. Najgorszy możliwy moment, by wprowadzić na rynek drogi, nieszczególnie atrakcyjny wizualnie samochód, napędzany paliwożernym, niemal siedmiolitrowym silnikiem. Do zakończenia produkcji w 1980 roku powstało tylko 7380 sztuk Mercedesa 450 SEL 6.9. Najpotężniejszy model z serii W116 został szybko zapomniany, znali go tylko entuzjaści. Zaniedbane, rzadko serwisowane egzemplarze traciły szybko na wartości, a kolejni właściciele już nigdy nie dokonywali kosztownych czynności obsługowych. Na szczęście dla dzisiejszych kolekcjonerów zdarzali się fani modelu, którzy chowali ukochane auta w garażach i dbali o nie lepiej niż o własną rodzinę.
Samochód zupełnie nie rzucał się w oczy, a jeśli pominąć oznaczenie modelu na klapie bagażnika, jedynym śladem wyjątkowości był niewielki przełącznik, pozwalający zmieniać prześwit zawieszenia. Wprawdzie dzisiejsze turbodoładowane hatchbacki rozpędzają się szybciej od niego do setki i w środku mają kolorowe telewizorki, to żaden z nich nie ma silnika, który przy zaledwie 1000 obr./min wytwarza 490 Nm momentu obrotowego (maksymalna wartość to 549 Nm)!
Zobacz też, na co zwrócić uwagę przy zakupie Mercedesa SLK 55 AMG.
Silnik V8. Co się w nim może popsuć?
Ogromny ośmiocylindrowy motor wykonywano ze znakomitych materiałów, ale i on nie jest odporny na starzenie. Niebieski dym z wydechu to objaw zużytych uszczelniaczy zaworowych bądź pierścieni na tłokach, zaś nierówna praca na wolnych obrotach wiąże się albo z awarią układu wtrysku paliwa, albo z nieszczelnościami układu dolotowego. Przy układzie smarowania z suchą miską olejową poziom oleju należy sprawdzać przy pracującym silniku – jakikolwiek wyciek to poważna sprawa i dużo roboczogodzin przy naprawie. Koniecznie trzeba sprawdzić funkcjonowanie układu chłodzenia. Temperatura cieczy chłodzącej powinna stale utrzymywać się na poziomie 80-85 stopni, jeśli tak nie jest, prawdopodobnie umiera pompa wodna, której wymiana może oznaczać koszt w wysokości paru tysięcy euro. Grzechot z górnej części silnika oznacza, że łańcuch rozrządu się rozciągnął i trzeba go natychmiast wymienić.
Kochasz klasyczne Mercedesy? Oto historia Mercedesa SL W113
Mercedes 450 SEL – skrzynia biegów
Mercedes 450 SEL 6.9 ma trzybiegowy automat, który jest raczej trwały, pod warunkiem jednakże, iż przez cały jego dotychczasowy żywot wymieniano olej w skrzyni regularnie co 50 000 km lub 5 lat. Metalicznie lśniące drobinki w oleju oznaczają nadmierne zużycie współpracujących elementów wewnątrz przekładni.
Nadwozie
Mercedes 450 SEL 6.9 rdzewieje jak każdy inny Mercedes W116, a rozległe naprawy blacharskie mogą kosztować tyle samo, ile cały samochód. Tlenek żelaza zżera podłogę, zagłębienia podłogi bagażnika, progi, a także pas przedni pod zderzakiem. Zapchane odpływy szyberdachu prowadzą właśnie do korozji podłogi.
Zawieszenie, hamulce i specjalne opony. Na co zwrócić uwagę?
Hydropneumatyczne zawieszenie w tym wiekowym samochodzie może być powodem zgryzoty u właściciela. Po uruchomieniu silnika czerwona lampka ostrzegawcza powinna zgasnąć po maksymalnie 20-30 sekundach. Zawieszenie powinno szybko reagować na przełącznik prześwitu i pracować wydajnie na nierównościach. Warto zażądać od sprzedającego faktur, dowodzących, kiedy ostatnio wymieniano kule w zawieszeniu. Wycieki w systemie hydraulicznym mogą okazać się kłopotliwe do usunięcia. Hamulce powinny pracować sprawnie, trzeba sprawdzić pompę hamulcową oraz bardzo dokładnie stan wszystkich przewodów. Korozja charakterystycznych felg bywa problemem, ale szczególnej uwagi wymagają opony – wprawdzie można coś taniego dobrać w rozmiarze 215/70VR14, aczkolwiek zawieszenie zachowuje się optymalnie tylko z bardzo drogimi oponami Michelin XWX.
Mercedes 450 SEL . Wnętrze
Tapicerka często jest welurowa (w latach 70. welur był droższy od skóry) i naprawa jej może kosztować krocie – szukać należy auta z możliwie najlepszym stanem tapicerki. Spękane drewno na tablicy przyrządów również może prowadzić do sporych sum na fakturze z warsztatu. Sprzedawca, który opowiada bajki na temat powodów awarii klimatyzacji, zapewne po prostu nie chciał wydać pieniędzy na jej remont. Układy elektryczne mają więcej awarii w egzemplarzach, które bardzo rzadko jeżdżą.
Mercedes 450 SEL . Dane techniczne
Moc silnika: 286 KM
Przyspieszenie 0-100 km/h: 7,4 s
Prędkość maksymalna: 234 km/h
Zużycie paliwa: 23,2 l/100 km
Mercedes 450 SEL. Warto?
Z doświadczenia wiem, że samochodem tym bez trudu można wpasować się we współczesny nam ruch drogowy, w tym także w pozbawione ograniczeń odcinki autostrad w Niemczech. Nikt nie potrzebuje więcej biegów w skrzyni, gdy ma się do dyspozycji tyle momentu obrotowego. Nie jest to wóz do wyścigów od świateł do świateł, jego siłą jest zdolność do bezstresowego pokonywania dowolnych dystansów. Jazda nie męczy, a fanów kina przekona do Mercedesa 6.9 fakt, że mieli takie auta i Claude Lelouch, i John Frankenheimer, a ten ostatni także użył ulubionego modelu w znanym także młodszym kinomanom filmie “Ronin”. Stan kupowanego auta jest absolutnie kluczowy, bo zapuszczony egzemplarz trudno tanio doprowadzić do dobrej kondycji. Jeżeli auto nie jest perfekcyjne, trzeba odłożyć sobie budżet na konieczne naprawy.