Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Renault Scenic Vision: “Zmieńmy samochody”

Renault przedstawia nowy pojazd koncepcyjny – Scenic Vision. Auto ma wprowadzić rewolucję w postrzeganiu samochodów na świecie.
Renault Scenic
Renault Scenic Vision to “rewolucyjny projekt” marki (fot. materiały prasowe)

Podczas szczytu ChangeNow w Paryżu, Renault Group zaprezentowało swoje plany na najbliższe dekady. Opierają się one (podobnie jak w Bentleyu, czy Volkswagenie) na zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Marka planuje nie emitować w ogóle CO2 do 2040 w Europie i do 2050 na świecie.

Co za tym idzie? Nowe modele, ekologiczne i elektryczne. Megane E-Tech już jeździliśmy i widzieliśmy na żywo w Poznaniu. Przyszedł czas na Scenica. Oto nowy koncept hybrydy wodorowo-elektrycznej Scenic Vision.

Renault Scenic Vision: “pionierski samochód koncepcyjny”

renault scenic vision
Scenic Vision ocieka technologią (fot. materiały prasowe)

Koncepcyjny Renault Scenic wyglądem i technologią zaprasza do “podróży w inny czas, w przyszłość, w której technologie i innowacje będą służyć bardziej zrównoważonemu i przyjaznemu dla środowiska światu.” Samochód ma być innowacyjny w zakresie gospodarki recyklingiem – aż 70% materiałów użytych pochodzi właśnie z odzysku, a aż 95% samochodu można poddać recyklingowi ponownie. Podłoga zbudowana jest w większości z przetworzonych przedmiotów codziennego użytku – plastikowych rur, czy opakowań po mleku. Dodatkowo, proces produkcji Scenica Vision ma się odbywać całkowicie zeroemisyjnie.

Zobacz też: Koncepcyjny pojazd od Audi. Zaprojektowany od środka.

renault scenic vision
Wszystkie plastiki we wnętrzu wykonane są z biosurowców (fot. materiały prasowe)

Luca de Meo, CEO Renault powiedział: “„Wszystkie nasze zobowiązania korporacyjne nie wystarczą, jeśli nie przeniesiemy ich aż do naszych pojazdów. Dlatego poprosiłem zespoły Renault o opracowanie pierwszego samochodu koncepcyjnego, który w pełni ucieleśnia naszą nową strategię ESG i jej 3 filary: środowisko, bezpieczeństwo i integrację. Nazwaliśmy to Scenic Vision. Scénic, jak nasz kultowy „voiture à vivre” i Vision, ponieważ spełnia nowe oczekiwania ludzi”.

renault scenic vision
Samochód będzie napędzany za pomocą silnika elektrycznego, ładującego się z ogniw wodorowych (fot. materiały prasowe)

Bateria mimo wszystko pozostanie niewielka. Jej pojemność całkowita wyniesie 40 kWh, a ładowana będzie z ogniw wodorowych o mocy 16 kW. Masa pojazdu wyniesie 1700 kg. Moc silnika elektrycznego osiągnie 160 kW, czyli 218 KM.

Ciekawym rozwiązaniem technologicznym jest system rozpoznawania twarzy. Dzięki temu, samochód automatycznie otwiera lub zamyka się, gdy przy drzwiach pojawia się zapamiętany użytkownik. Na pokładzie pojawiło się też wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnością ruchową – płaska podłoga, brak słupka B między drzwiami, czy elektroniczne dostosowywanie warunków w samochodzie do kierowcy.

Test: Najpopularniejszy elektryk Europy. Renault ZOE

Total
0
Shares