Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Jakie auta są najpopularniejsze w Europie?

Oto najpopularniejsze nowe samochody w Europie, ogólnie, hybrydy plug-in i modele wyłącznie elektryczne. Co wybierali Europejczycy?
fot. Łukasz Walkiewicz/Automotyw.com

JATO Dynamics opublikowało dane rynkowe dotyczące nowych aut sprzedanych i zarejestrowanych w 25 krajach Europy w listopadzie 2021 roku. Jakie samochody okazały się najpopularniejsze w Europie? Najpopularniejszym modelem w ogóle wśród samochodów osobowych okazało się Renault Clio. Najczęściej wybieraną hybrydą plug-in był Peugeot 3008 z takim napędem, natomiast wśród modeli wyłącznie elektrycznych królowała Tesla Model 3.

Najpopularniejsze w Europie w ogóle – listopad 2021

Renault Clio Intens E-Tech 140 Hybrid - najpopularniejsze w Europie auto
Testowane przez nas Renault Clio Intens E-Tech 140 Hybrid (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Jak już wspomnieliśmy najpopularniejszym samochodem osobowym Europy w listopadzie 2021 roku wg JATO okazał się francuski mieszczuch – Renault Clio. To nie jedyna dobra wiadomość dla francuskiego koncernu, bo i na drugim miejscu znalazł się model, za który odpowiedzialna jest Grupa Renault: Dacia Sander. Różnica w ilości zarejestrowanych egzemplarzy obu modeli to tylko 90 sztuk. Sandero w zasadzie o włos (zaledwie dwa egzemplarze więcej) wygrało ranking popularności z plasującym się na trzecim miejscu również typowo miejskim autem segmentu B jakim jest Peugeot 208.

Szlagiery sprzedaży w lilstopadzie 2021 roku w Europie (źr. JATO Dynamics).

Ciekawe jest także to, że z najwyżej notowanej trójki modeli jedynie Dacia Sandero okazała się samochodem, którego sprzedaż wzrosła w stosunku do analogicznego okresu w roku 2020 i 2019. Clio, choć było modelem liderującym sprzedało się o ponad 1/4 słabiej niż w listopadzie jeszcze przed pandemią (-27%). To pokazuje wyraźny spadek podaży nowych aut na rynku. Spośrób modeli w pierwszej dziesiątce, największą dynamiką wzrostu może poszczycić się Hyundai Tucson (104 proc. wyższy poziom sprzedaży niż w analogicznym okresie ubiegłego roku).

Korzystając z okazji zobaczcie nasz test Renault Clio E-Tech Hybrid

Najpopularniejsze hybrydy plug-in w Europie – listopad 2021

Peugeot 3008 GT Pack PureTech 180 KM
Testowany przez nas Peugeot 3008 GT Pack – w wersji z napędem hybrydowym plug-in auto jest najpopularniejszym modelem z takim napędem w Europie (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Jeżeli chodzi o hybrydy plug-in to na szczycie listy w listopadzie 2021 roku uplasował się Peugeot 2008 PHEV, dość zauważalnie wyprzedzając również plasujące się na podium Volvo XC40 PHEV oraz Forda Kugę z napędem hybrydowym plug-in. W tym przypadku żaden z czołowych trzech modeli nie odnotował spadku sprzedaży względem analogicznego okresu w ubiegłym roku. Co więcej można mówić o dużych wzrostach, zarówno w przypadku liderującego modelu, jak i – tu szczególnie imponujący wzrost, największy w pierwszej dziesiątce hybryd plug-in – Forda Kugi.

Lista 10. najpopularniejszych hybryd plug-in w Europie w listopadzie 2021 (źr. JATO)

Jak widać wzrost sprzedaży w stosunku do analogicznego miesiąca ubiegłego roku jest najbardziej imponujący w przypadku Forda Kugi, którego w listopadzie 2021 klienci wybierali aż 15-krotnie (!) częściej niż w listopadzie 2020. W przypadku czterech modeli widać wzrost sprzedaży, w pięciu odnotowano spadki, a Volvo XC40 Recharge hybrid plug-in odnotowało identyczny wynik jak rok temu.

Zobaczcie nasz test Peugeota 3008 GT Pack

Najpopularniejsze modele wyłącznie elektryczne – listopad 2021

Tesla Model 3
Tesla Model 3 to najpopularniejszy model amerykańskiej marki (fot. Tesla)

Jeżeli chodzi o samochody z napędem elektrycznym, niespodzianki nie ma. Liderem jest Tesla Model 3, która uzyskała wyraźnie lepszy wynik od kolejnych modeli notowanych na podium: Renault Zoe oraz Dacii Spring.

Lista 10. najpopularniejszych aut elektrycznych w Europie w listopadzie 2021 (źr. JATO)

Ciekawa jest też dynamika zmian. Największy wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku odnotował lider – Tesla Model 3. Z trendu mogą być zadowolone również marki Peugeot i KIA. Wyniki Volkswagena mogą budzić mieszane uczucia, bo z jednej strony wzrosło zainteresowanie elektrycznym Volkswagenem e-Up (który w ogóle nie jest w Polsce oferowany), ale już rezultat mocno promowanego przez markę VW ID.3 jest zdecydowanie poniżej oczekiwań. W przypadku czterech modeli trudno cokolwiek mówić o dynamice, gdyż w listopadzie 2020 nie były one jeszcze dostępne. Na koniec jeszcze tylko dla porządku informujemy, że dane JATO dotyczące aut z napędem hybrydowym plug-in oraz pojazdów wyłącznie elektrycznych nie obejmują rynków: Estonii, Litwy, Łotwy, Luksemburga, Węgier oraz Słowacji.

Samochody elektryczne: ile się ładują? Jaki mają zasięg?

Total
0
Shares