Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Toyota bZ4X – pierwszy BEV Toyoty gotowy na Europę

Toyota bZ4X to pierwszy w pełni elektryczny model Toyoty zasilany z baterii trakcyjnej. Auto jest gotowe na Europę i znamy jego zasięg.
Toyota bZ4X (fot. Toyota)

Toyota poinformowała, że jej pierwszy model w pełni elektryczny czerpiący energię z trakcyjnych akumulatorów litowo-jonowych jest gotowy do wprowadzenia na rynek europejski. W praktyce oznacza to, że znamy dane homologacyjne tego modelu, a tym samym odpowiedź na jedno z zasadniczych pytań w przypadku samochodów na prąd – jaki Toyota bZ4X ma zasięg?

Toyota bZ4X – auto wyposażone jest w akumulator trakcyjny o pojemności 71,4 kWh (fot. Toyota)

Auto oficjalnie zadebiutowało 29 października ubiegłego roku – wówczas miała miejsce światowa premiera tego modelu, o czym Was informowaliśmy Elektryczny SUV/crossover japońskiej marki jest pierwszym modelem z zapowiedzianej wówczas nowej serii bZ (od anglojęzycznego zwrotu beyond Zero).

Światowa premiera Toyoty bZ4X

Najnowszy, w pełni elektryczny SUV Toyoty to auto zbudowane na nowej, dedykowanej autom elektrycznym z zasilaniem bateryjnym, platformie. Nie jest to adaptacja spalinowej platformy pod napęd elektryczny, co automatycznie oznacza pewne zalety konstrukcyjne tego modelu, takie jak duża przestrzeń w kabinie względem gabarytów pojazdu (napęd elektryczny zajmuje znacznie mniej miejsca niż napęd spalinowy).

Toyota bZ4X – jaki homologacyjny zasięg? Jest nieźle

Według danych homologacyjnych, przednionapędowa (jednosilnikowa) wersja Toyoty bZ4X pokona do 516 km (fot. Toyota)

Według udostępnionych oficjalnych informacji pierwszy elektryk (ale nie jest to pierwsze auto zeroemisyjne – warto pamiętać o Toyocie Mirai z ogniwami wodorowymi – to auto również nic nie emituje podczas jazdy)

Ile kosztuje Toyota Mirai?

Jak z homologowanym zasięgiem elektrycznej Toyoty bZ4X? To zależy od wersji napędowej. W przypadku odmiany jednosilnikowej z napędem na przód, homologowany zasięg bez doładowywania auta przy w pełni naładowanej baterii wynosi 516 km, a średnia efektywność energetyczna auta i jego zużycie to 14,3 kWh/100 km lub 7 km na 1 kWh. W przypadku wersji dwusilnikowej z napędem na obie osie (każdy silnik napędza “swoją” oś), zasięg wg cyklu WLTP ma wynosić do 470 km, a średnie zużycie energii na poziomie 15,8 kWh/100 km lub 6,3 km na 1 kWh.

Samochody elektryczne – ile się ładują? Jaki mają zasięg?

Toyota bZ4X – bateria z rozszerzoną gwarancją nawet do miliona km

Za dopłatą (opcja) Toyota zagwarantuje 70-procentową sprawność akumulatorów po upływie 10 lat lub przebiegu do miliona kilometrów (fot. Toyota)

Toyota wydaje się pewna swego jeżeli chodzi o komponenty elektryczne debiutującego na europejskim rynku SUV-a. Auto jest wyposażone w akumulator trakcyjny o pojemności 71,4 kWh. Producent deklaruje, że klientom zainteresowanym opcjonalnym, rozszerzonym programem ochronnym zagwarantuje pojemność 70 proc. akumulatorów po 10 latach eksploatacji lub do przebiegu… 1 miliona kilometrów.

Wnętrze modelu Toyota bZ4X – pierwsze egzemplarze mają trafić do dealerów w Europie latem (fot. Toyota)

Pierwsze dostawy do salonów dealerskich w Europie przewidziane są latem bieżącego roku, producent przewiduje szeroki zakres form finansowania, uwzględniających zakup nie tylko auta, ale również opcji serwisowych czy możliwość zakupu razem z autem dedykowanej domowej stacji ładowania.

Inwestycje Toytoty w produkcję akumulatorów mają spowodować, że będą one tańsze nawet o połowę

Total
0
Shares