Doskonale to znacie. Codziennie w samochodzie spędzamy co najmniej 40 minut na dojazdach do pracy. Niby niewiele, ale w perspektywie tygodnia to około 5 godzin, a miesiąca – 20 godzin. Dobrze by było spędzać ten czas w czystym wnętrzu, prawda? Dlatego zebraliśmy dla was pięć prostych porad dotyczących dbania o wnętrze pojazdu.
Jak radzić sobie z zaparowanymi szybami?
1. Stwórz sobie miejsce z kosmetykami
Dużo łatwiej jest utrzymać czystość, mając w samochodzie miejsce do przechowywania niezbędnych rzeczy do pielęgnacji auta. Najlepiej spisują się najprostsze plastikowe koszyki, które postawicie w głębi bagażnika. Takie pojemniki można kupić najczęściej w każdym hipermarkecie, a ich koszt nie przekroczy 30 złotych (jedną z droższych opcji opisywaliśmy w naszym wyborze gadżetów motoryzacyjnych). W środku ustawcie kosmetyki do plastików, ręcznik papierowy, płyn do szyb i piankę do tapicerki. Tak różnorodnie, ponieważ…
2. Używaj kosmetyków dopasowanych do materiałów
Poprawne czyszczenie wymaga stosowania środków dopasowanych do materiałów we wnętrzu auta. Sprzątanie będzie wtedy znacznie skuteczniejsze, a przy okazji nie narazicie wnętrza na nieoczekiwane zniszczenia. Różne środki chemiczne mają różną kwasowość (pH), która może źle wpływać na strukturę tworzyw, jeśli będą używane niepoprawnie. Zapomnijcie o środkach, których używacie do sprzątania domowej kuchni, czy łazienki. Oferta sklepów internetowych jest ogromna, a dobre środki wystarczają na długo.
3. Jeśli masz skórzaną tapicerkę w aucie – zaimpregnuj ją
Ważnym etapem w pielęgnacji skórzanej tapicerki, jest jej impregnacja. Taki zabieg można zrobić samodzielnie, a skutek, czyli nawilżenie i ujędrnienie, widoczne są od razu. Skóra będzie dłużej wyglądać jak nowa, ale dużo łatwiej będzie zmyć z niej brud. W razie konieczności wyczyszczenia nie będzie trzeba jechać do specjalistów i cały proces zajmie mniej czasu. Dobry środek do samodzielnej impregnacji skóry kosztuje niecałe 50 zł i zazwyczaj wystarczy na więcej niż jedną aplikację.
4. Dbaj o dywaniki w aucie
Dywaniki to jedyne oddzielenie między butami a wykładziną. W warunkach zimowych najlepiej sprawdzą się gumowe. W przypadku naniesienia piasku do samochodu, staraj się jak najszybciej wytrzepać go na zewnątrz auta. Piasek zatrzymuje wilgoć, co wpływa nie tylko na zapach i rozwijające się bakterie, ale też na parowanie szyb. Sprzątanie dywaników na bieżąco bardzo ułatwi regularne dbanie o wnętrze auta i zdecydowanie skróci czas potrzebny na jego odkurzanie.
5. Używaj środków zapachowych w samochodzie
Na koniec zestawienia polecamy używać różnych dostępnych w sklepach zapachów do samochodu. Nie musicie wieszać choinek na lusterka, dużo mniej intensywnie i przy okazji dużo dłużej pachnieć będą produkty lekko otwarte i włożone do któregoś z dostępnych schowków. Pozwoli to zniwelować wiele nieprzyjemnych zapachów nie tylko wewnątrz auta, ale także stale napływających z zewnątrz. Pamiętajcie jednak, żeby trzymać je z daleka od dzieci i zwierząt, bo mogą być mocno toksyczne.
Podstawa – ze sprzątaniem auta jest niemal jak ze wszystkim – ważna jest systematyczność. Nawet skromny samochód, jeśli jest czysty, jest lepszy niż zaniedbane, drogie auto.
Jak przygotować auto do sprzedaży?