Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Samochody na początek przygody z majsterkowaniem. Co wybrać?

Chcesz zacząć przygodę z mechaniką? Przedstawiamy nasze propozycje samochodów, z którymi można nauczyć się podstaw.
Serwis mechaniczny
Sprawdzamy samochody na początek przygody z mechaniką (fot. Shutterstock)

Szukasz auta, które da Ci radość z posiadania i jednocześnie pozwoli na samodzielne naprawy?Postanowiliśmy stworzyć dla Was krótką listę samochodów, które mogą posłużyć jako dobrą i tanią bazę do składania “dużego LEGO“.

Zobacz też: wybieramy pierwsze auto dla studenta. Szpanerskie, czy praktyczne?

Samochody bloku wschodniego

fiat 126p polonez
Samochody bloku wschodniego mogą być bardzo łatwą bazą na początek (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Jazda samochodami z bloku wschodniego często wymaga wyrzeczeń, ale potrafi dać wiele frajdy. Samochody te są świetne do stawiania pierwszych kroków w dziedzinie mechaniki, choć mogą wymagać szczególnej troski i częstych napraw. Mimo to, są proste w budowie i niemal każdy mechanik sobie z nimi poradzi. Można się o tym przekonać na przykładzie naszej rodzimej motoryzacji. Na portalach aukcyjnych możecie przebierać na przykład we Fiatach 126p, czy Polonezach. Doskonale spiszą się też Łady. Niestety, chociaż ceny części są ciągle dość niskie, to coraz trudniej o nieskorodowane nadwozie.

Volkswageny z lat 90′

VW Golf 3 Cabrio (fot. mat. prasowe)
VW Golf 3 Cabrio (fot. materiały prasowe)

Stare Volkswageny (a w zasadzie cały koncern VAG) bardzo dobrze sprawdzą się w roli hobbystycznych samochodów do majsterkowania. Oferują właścicielowi znacznie lepsze prowadzenie, niż coraz droższe auta dawnego bloku wschodniego, a części są ogólnodostępne, zarówno oryginalne, jak i zamienniki, czy elementy używane. To dobry wybór dla amatorów tuningu, ponieważ samochody koncernu VAG przez lata były ulubieńcami fanów ulepszeń wizualnych i mechanicznych. Najtaniej i najprościej będzie zacząć od Volkswagena Golfa II lub III generacji. Większe modele zazwyczaj mają droższe i gorzej dostępne części zamienne oraz znacznie więcej technologii na pokładzie.

Opisaliśmy dla Was też późniejsze Golfy. Czy IV i V wciąż są interesującymi kompaktami?

Fiat Cinquecento/Seicento

Fiat Cinquecento Sporting (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Fiaty Seicento i Cinquecento to jedne z najbardziej rozpoznawalnych modeli w Polsce przełomu XX i XXI wieku. Te małe, miejskie autka od zawsze charakteryzowały się prostotą i niską ceną. Niestety, podobnie jak samochody bloku wschodniego, nie oferowały wiele więcej niż możliwość przemieszczania się. Zaletą za to jest prosta konstrukcja. Dość rzadko się psują, a wiele części można wymieniać pozyskując wydajniejsze elementy z większych modeli Fiatów. Szczególnie ciekawym wyborem mogą być wersje “Sporting” oferujące odrobinę więcej charakteru niż bazowe wersje.

Samochody do majsterkowania – czego nie wybierać na początek?

Mercedes W124 Młode Wilki
Samochody wielu marek premium są często skomplikowane w budowie. Przykładowym modelem jest W124 (fot. Mercedes)

Samochód na początek przygody z majsterkowaniem nie powinien być zbyt skomplikowany. Odradzamy topowe, drogie auta klasy premium, z dużą ilością elektroniki, która z czasem może sprawiać problemy. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych. Sprowadzanie części na przykład do starych japońskich samochodów jest dziś możliwe, ale może narazić nas na ogromne wydatki. Dla początkującego mechanika zdecydowanie za trudne mogą być też stare Mercedesy. Skomplikowane zawieszenie i często występujący w silnikach benzynowych mechaniczny wtrysk paliwa Bosch K-jetronic potrafią skutecznie zniechęcić do samodzielnych napraw.

Podsumowanie

Daewoo Tico samochody do majsterkowania
Samochody Daewoo to dobry wybór. Części są ciągle tanie i ogólnodostępne (fot. materiały prasowe producenta)

Pierwsze próby majsterkowania mogą spotkać się z wieloma wyzwaniami. Na początek najlepiej zaopatrzyć się w samochód prosty w budowie z dużym zapleczem części zamiennych na rynku. Dobry wybór to popularne samochody z lat 90, niezbyt skomplikowane, z prostą elektroniką. Do dzieła!

Przeczytaj też o Mistrzostwach Mechaników:

Total
0
Shares