Każdy chciałby tanio kupić samochód ładny, praktyczny, ekonomiczny i niedrogi w utrzymaniu. Tylko czy takie samochody istnieją? Możliwe, że jednym z członków tego grona jest Honda Jazz II generacji. Jednak jak w przypadku każdego auta używanego należy zachować zimną krew podczas poszukiwań. Doradzamy na co zwrócić uwagę, żeby nie trafić na przysłowiową “minę”. Co się psuje w tym modelu?
Honda Jazz II. Historia
Niektórzy mogą się zdziwić, że w tytule materiału piszemy o Hondzie Jazz II generacji, bo przecież na zdjęciu pokazany jest samochód I generacji. Już wyjaśniamy. Prawdziwa pierwsza generacja Jazz’a ujrzała światło dzienne już w 1983 roku, była wielkości Fiata Cinquecento i ze względu na niewielkie zainteresowanie klienteli była produkowana tylko przez trzy lata. Japończycy zdecydowali się wprowadzić na rynek nową Hondę Jazz dopiero z początkiem XXI wieku. Pierwsza prezentacja następcy miała miejsce w Tokio, w 2001 roku. Honda Jazz stała się zupełnie nowym pojazdem, urosła i otrzymała bogate wyposażenie – system ABS, wielofunkcyjną kierownicę, radio z odtwarzaczem MP3 i centralny zamek na pilota. W 2005 roku miał miejsce lifting, a w 2008 zakończyła się produkcja tej generacji.
Honda Jazz. Silniki
W Hondzie Jazz z lat 2001-2008 dostępne są tylko dwie jednostki:
- 1.2 78 KM;
- 1.4 83 KM.
Nie było diesla, a podane wyżej motory niestety nie mają nic wspólnego ze słynnymi zmiennymi fazami rozrządu VTEC. Zużycie paliwa to około 7 litrów na 100 kilometrów w cyklu mieszanym w silniku 1.2 i około 8 litrów w cyklu mieszanym w przypadku 1.4. Takie wyniki w miejskim aucie nie powalają na kolana, ale podobnie jak w przypadku Accorda i Civica “UFO”, zawsze można liczyć na trwałość. Jedyna częsta przypadłość to zużywające się szybko cewki zapłonowe, ale koszt części nie przekroczy 50 zł.
Usterki
Po pierwsze – korozja. Niestety, podobnie jak wiele japońskich aut z tego okresu, nadwozie małej Hondy lubi rdzewieć. Poza elementami konstrukcyjnymi, ogniska “rudej” można znaleźć na masce, klapie bagażnika i dolnych partiach drzwi. Uważajcie jadąc tym autem w góry, bo wadą fabryczną są szybko przegrzewające się hamulce. Zdarzają się też drobne problemy z instalacją elektryczną. Nie polecamy również samochodów z bezstopniową skrzynią CVT, w której często zawiesza się komputer sterujący przekładnią, co może doprowadzić do trwałego uszkodzenia całego mechanizmu. Lepiej wybrać manual.
Samochód jest też całkiem bezpieczny. Na testach zderzeniowych NCAP zdobył 4 z 5 możliwych gwiazdek, co jak na auto miejskie z tamtych lat było bardzo przyzwoitym wynikiem.
Honda Jazz II. Czy warto ją kupić?
Honda Jazz drugiej generacji powinna spełnić oczekiwania każdego, kto poszukuje taniego, niezawodnego i praktycznego samochodu do miasta. Ma wiele zalet, których próżno szukać u konkurencji i niewiele wad. Podczas poszukiwań należy się skupić na bezwypadkowych egzemplarzach, zwrócić uwagę na ewentualną korozję i celować w skrzynię manualną. Sprawny egzemplarz kupicie już za 3500 złotych, ale są na rynku egzemplarze w cenie nawet 12 000 zł.