Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Bentley Bentayga EWB – “tylko 24 miliardy różnych opcji wykończenia”

bentayga ewb
Nowy Bentley Bentayga EWB. Wydłużony o 18 centymetrów (fot. materiały prasowe)

Bentayga w 2021 odpowiadała w dużej mierze za gigantyczny sukces finansowy marki. Aż 1/3 zysków z całego roku pochodziła właśnie ze sprzedaży luksusowego SUV’a. Idąc za ciosem, Bentley zaprezentował dziś najnowszą wersję udanego modelu. Ma on być “duchowym następcą Mulsanne”, tym samym przenosząc się do segmentu wyżej i zostawiając miejsce na nowy model (prawdopodobnie elektryczny).

Nadwozie to nie jedyna rzecz przedłużona przez Brytyjczyków. Znacznie powiększyła się też możliwość personalizacji wnętrza i ilość opcji wykończeniowych w samochodzie. Jest ich, cytując notatkę prasową, “tylko 24 miliardy”. Całkiem sporo, jak na “tylko“. Przyjrzyjmy się więc szczegółom.

Bentley Bentayga EWB: design, fotele i technologia

bentayga ewb
“Najlepsze fotele w historii motoryzacji”, podgrzewany podłokietnik i 24 miliardy więcej (fot. materiały prasowe)

“EWB” w nazwie oznacza “Extended Wheelbase”, czyli po Polsku “rozszerzony rozstaw osi”. Na papierze cały samochód jest dłuższy aż o 18 centymetrów, a rozstaw osi rozciągnął się z 2992 milimetrów do 3175 milimetrów. Co za tym idzie, nowy Bentayga otrzymuje znacznie większą ilość miejsca z tyłu i zainstalowanie tam nowych i “najlepszych zainstalowanych kiedykolwiek w samochodzie” foteli. Co to oznacza? 22 poziomy regulacji, odchylenie oparcia tylnego o 40 stopni, “tryb biznesowy” ustawiający fotel w pozycji pionowej (aby wygodnie pracować w podróży) i “tryb relaksu“, który z przedniego fotela pasażera robi podnóżek.

Sprawdź nasz test: Bentley Continental GT Speed. Najszybszy Bentley?

bentayga ewb
Z panelu sterowania zamkniecie nawet drzwi (fot. materiały prasowe)

Warto powiedzieć też o technologii klimatyzacji. Samochód, poza bazową opcją zarządzania ciepłem, jest w stanie zmierzyć temperaturę pasażera i dostosować optymalne ustawienia względem pomiarów, zawierające w sobie również regulację poziomu wilgotności. To nie wszystko. W Bentaydze ustawicie też 177 poziomów ciśnienia, ustalanych w sześciu niezależnych strefach ciśnienia.

bentley
Te felgi znajdziecie tylko w EWB (fot. materiały prasowe)

Jeśli jeszcze nie jesteście wystarczająco zdziwieni liczbami, to przygotujcie się na możliwość ustawienia 24 miliardów opcji wykończenia, które łącznie generują niezliczone sumy różnych specyfikacji. Z nowości, na wyposażeniu znajdują się elektrycznie otwierane drzwi, podgrzewane środkowe podłokietniki, skomplikowany system oświetlenia wnętrza, przechodzący przez perforowaną skórę, nowy grill przedni i ekskluzywne 22-calowe felgi.

Warto wiedzieć: Siedem najważniejszych informacji o nowym BMW serii 7

Dane techniczne i dostępność na rynku

bentayga ewb
Bentayga EWB będzie miała V8 pod maską (fot. materiały prasowe)

Pod maską ogromnego SUV’a znajdzie się 4-litrowe V8 z doładowaniem, o mocy 542 KM i 770 Nm momentu obrotowego. Jednostka rozpędzi Bentayge EWB do 100 km/h w 4,6 sekundy, a maksymalna prędkość jaką samochód osiągnie to 290 km/h.

Samochody będą dostępne na niektórych rynkach od IV kwartału 2022 roku. Ceny są zależne od konfiguracji, ale podstawa nie została jeszcze podana.

Zobacz też: Najmniej emisyjny Bentley w historii marki. Wynik zaskoczy nawet “zielonych”

Total
6
Shares