Ceny autostrad w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie. Za przejechany kilometr musimy zapłacić aż od 31 do 40 groszy. Więcej zapłacimy tylko we Francji, Hiszpanii i Grecji. Z czego wynika taka cena i ile trzeba zapłacić na danych odcinkach płatnej drogi?
Więcej o E-Tollu przeczytasz poniżej:
Ceny autostrad w Polsce: gdzie najdrożej?
Najdrożej jest na A2. Ceny na odcinku Konin – Nowy Tomyśl uległy zmianom na początku bieżącego roku. Ten 150 kilometrowy odcinek pokonacie kolejno za cenę:
- 25 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
- 37 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
- 57 złotych za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
- 87 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
- 250 złotych – pojazdy ponadnormatywne, czyli ciężarówki o większej dopuszczalnej masie całkowitej niż przewiduje prawo o ruchu drogowym, poruszające się w asyście pilotów.
Kwota przejazdu przez cały płatny odcinek A2, czyli od Konina do Świecka (268 kilometrów), wynosi kolejno:
- 93 złote za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę i motocykl;
- 151 złotych za samochód osobowy, dwuosiową furgonetkę z bliźniaczymi kołami, samochód osobowy z przyczepą lub furgonetkę z przyczepą;
- 211 za ciężarówkę o trzech osiach i ciężarówkę o dwóch osiach (w tym jedną bliźniaczą) z przyczepą;
- 301 złotych za ciężarówki mające z przyczepą łącznie więcej niż trzy osie;
- 790 złotych za pojazdy ponadnormatywne.
Ciekawy wątek: Zobacz plany na indukcyjną autostradę od koncernu Stellantis
Na Autostradzie A1 płatny jest tylko jeden odcinek drogi: z Rusocina do Nowej Wsi. Zapłacicie za niego 29,90 za samochód osobowy i furgonetkę oraz 71 zł za pozostałe kategorie pojazdów. Jedyny późniejszy wzrost cenowy to samochody ponadnormatywne i cena wyniesie 298 złotych.
Na Autostradzie A4 zapłacicie głównie za przejazd trasą między Katowicami a Krakowem. Najmniej na bramkach kosztuje trasa motocyklem i wynosi ona 12 złotych. Samochody bez przyczep dostaną bilecik za 24 złote, a pozostałe kategorie – za 44 złote. Pojazdy ponadnormatywne mogą spodziewać się kwoty 70 złotych.
Zobacz też: Najbezpieczniejsze samochody na autostradzie
Opłaty mają stopniowo rosnąć aż do 2024 roku. Nie wszystkie odcinki na autostradach będą płatne, ale możemy się spodziewać zdecydowanie wyższych rachunków w nadchodzących miesiącach.