Fiat jest włoskim przedsiębiorstwem zajmującym się głównie produkcją samochodów: osobowych, dostawczych, ciężarowych, rajdowych i sportowych. Firma została założona 11 lipca 1899 roku przez Giovanniego Agnellego, a jej siedziba mieści się w Turynie. Oficjalna nazwa (będąca rozwinięciem akronimu FIAT) to Fabbrica Italiana Automobili Torino (Włoska fabryka samochodów w Turynie). Obecnie Fiat wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis.
Firma została założona w 1899 roku. Rok później pojawiła się pierwsza konstrukcja, którą nazwano 3½ HP. Pojazd składał się z powozu wyposażonego w składaną brezentową budkę, napędzany był benzynowym silnikiem chłodzonym cieczą i pozwalającym uzyskać 3,5 KM. Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie, już bowiem po czterech latach akcje Fiata trafiły na giełdę, a firma otworzyła filię w Nowym Jorku.
Dwie nowe fabryki zbudowane jeszcze przed I wojną światową, uruchomiono dopiero po konflikcie w Lingotto i Mirafiori. 1924 rok przyniósł uruchomienie produkcji licencyjnych aut osobowych i ciężarowych w fabryce w Moskwie.
Na początku lat 50. XX wieku firma zaczęła specjalizować się w produkcji odrzutowych samolotów myśliwskich dla sił powietrznych NATO.
Kolejne lata to dalszy rozwój i pozyskiwanie kolejnych marek. Koncern wzbogacił się o nazwy, takie jak Lancia, Autobianchi, Abarth i Ferrari. Później dołączyły również Alfa Romeo i Maserati.
17 kwietnia 2007 powstała spółka Fiat Professional, produkująca auta dostawcze.
W 2019 roku koncern FCA połączył się z grupą PSA, tworząc światowego giganta o nazwie Stellantis.
Aktualnie produkowane modele Fiata możemy podzielić na następujące kategorie:
Choć pojazdy te wycofano z oficjalnej sprzedaży, użytkownicy z pewnością pamiętają nazwy, takie jak: 124 Spider, Tipo (wersja z lat 1988-1995), Argenta, Panorama, Elba, Bravo, Brava, Marea, Barchetta, Duna, Tempra, Cinquecento, Croma, Multipla, Stilo, Oggi, Ritmo, Regata, X1/9, Linea, Seicento, Sedici, Ulysse, Albea, Coupé, Freemont, Idea, Palio, Siena, Scudo, Fullback, czy Punto.
Nie można przy tym zapomnieć o takich ikonach motoryzacji jak Fiat 125, Fiat 126 oraz ich polskie odpowiedniki - Polski Fiat 125p i Polski Fiat 126p.
Prócz tego w bogatej palecie historycznych modeli Fiata znajdziemy mnóstwo bardziej i mniej znanych samochodów, których liczne testy i wieloletnie użytkowanie w pełni uzasadniają ponad stuletnią obecność włoskiej firmy na światowych rynkach.
... (źródło wikipedia)Inne Marki
Abarth
Acura
Aixam
Alfa Romeo
Alpine
Andoria
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Buick
Cadillac
Chatenet
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Cupra
Dacia
Daewoo
Daihatsu
DeLorean
Dodge
DS
Ferrari
Fiat
Ford
FSO
GAZ
Geely
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Intrall
Isuzu
Iveco
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Landwind
LDV
Lexus
Ligier
Lincoln
Lotus
Maserati
Maybach
Mazda
Mercedes
Mercury
MG
Microcar
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Plymouth
Pontiac
Porsche
Proton
Qoros
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Scion
Seat
Skoda
Smart
Ssangyong
Subaru
Suzuki
Syrena
Talbot
TATA
Tesla
Toyota
Trabant
UAZ
Volkswagen
Volvo
Wartburg
Yugo
ZAZ
Łada