Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Modele Fiat

Fiat - katalog modeli

Informacje o Fiat

Fiat jest włoskim przedsiębiorstwem zajmującym się głównie produkcją samochodów: osobowych, dostawczych, ciężarowych, rajdowych i sportowych. Firma została założona 11 lipca 1899 roku przez Giovanniego Agnellego, a jej siedziba mieści się w Turynie. Oficjalna nazwa (będąca rozwinięciem akronimu FIAT) to Fabbrica Italiana Automobili Torino (Włoska fabryka samochodów w Turynie). Obecnie Fiat wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis.

Historia Fiat

Firma została założona w 1899 roku. Rok później pojawiła się pierwsza konstrukcja, którą nazwano 3½ HP. Pojazd składał się z powozu wyposażonego w składaną brezentową budkę, napędzany był benzynowym silnikiem chłodzonym cieczą i pozwalającym uzyskać 3,5 KM. Dalej wszystko potoczyło się błyskawicznie, już bowiem po czterech latach akcje Fiata trafiły na giełdę, a firma otworzyła filię w Nowym Jorku.

Dwie nowe fabryki zbudowane jeszcze przed I wojną światową, uruchomiono dopiero po konflikcie w Lingotto i Mirafiori. 1924 rok przyniósł uruchomienie produkcji licencyjnych aut osobowych i ciężarowych w fabryce w Moskwie.

Na początku lat 50. XX wieku firma zaczęła specjalizować się w produkcji odrzutowych samolotów myśliwskich dla sił powietrznych NATO.

Kolejne lata to dalszy rozwój i pozyskiwanie kolejnych marek. Koncern wzbogacił się o nazwy, takie jak Lancia, Autobianchi, Abarth i Ferrari. Później dołączyły również Alfa Romeo i Maserati.

17 kwietnia 2007 powstała spółka Fiat Professional, produkująca auta dostawcze.

W 2019 roku koncern FCA połączył się z grupą PSA, tworząc światowego giganta o nazwie Stellantis.

Fiat - modele aktualne

Aktualnie produkowane modele Fiata możemy podzielić na następujące kategorie:

  • Samochody osobowe - 500, Panda, Tipo;
  • Kabriolety - 500C;
  • Crossovery - 500X;
  • Minivany - 500L;
  • Kombivany i vany - Qubo, Doblo Kombi, Talento Kombi;
  • Auta dostawcze - Fiorino, Doblo, Talento, Ducato.

Fiat - modele historyczne

Choć pojazdy te wycofano z oficjalnej sprzedaży, użytkownicy z pewnością pamiętają nazwy, takie jak: 124 Spider, Tipo (wersja z lat 1988-1995), Argenta, Panorama, Elba, Bravo, Brava, Marea, Barchetta, Duna, Tempra, Cinquecento, Croma, Multipla, Stilo, Oggi, Ritmo, Regata, X1/9, Linea, Seicento, Sedici, Ulysse, Albea, Coupé, Freemont, Idea, Palio, Siena, Scudo, Fullback, czy Punto.

Nie można przy tym zapomnieć o takich ikonach motoryzacji jak Fiat 125, Fiat 126 oraz ich polskie odpowiedniki - Polski Fiat 125p i Polski Fiat 126p.

Prócz tego w bogatej palecie historycznych modeli Fiata znajdziemy mnóstwo bardziej i mniej znanych samochodów, których liczne testy i wieloletnie użytkowanie w pełni uzasadniają ponad stuletnią obecność włoskiej firmy na światowych rynkach.

... (źródło wikipedia)