Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Lancia - katalog modeli

Informacje o Lancia

Włoski producent samochodów z siedzibą w Turynie, założony w 1906 roku przez Vincenzo Lancia. Na początku lat 50-tych Lancia osiągała świetne wyniki w rajdach motoryzacyjnych, a jej bolidy nie raz zajmowały wysokie miejsca na podium. Od 1969 roku właścicielem marki jest Fiat. Z uwagi na niewielki popyt, w 2014 roku firma wycofała się ze sprzedaży swoich aut na rynku europejskim, pozostając obecna jedynie we Włoszech.

Historia Lancia

Lancia Automobiles S.p.A. – włoski producent samochodów osobowych, sportowych i wyścigowych z siedzibą w Turynie działający od 1906 roku. Wchodzi w skład międzynarodowego koncernu Stellantis. Pod koniec listopada 1906 roku w Turynie Vincenzo Lancia i jego przyjaciel Claudio Fogolin zakładają przedsiębiorstwo pod nazwą Lancia & Cie, które zajmować się ma produkcją samochodów osobowych. Pierwszym pojazdem marki był opracowany w 1907 roku, a wprowadzony do produkcji rok później model „tipo 51" lub „12 HP” zwany później Alpha. Lancia Theta produkowana od 1913 roku wyposażona została w pełną elektrykę, natomiast produkowany od 1922 roku model Lambda wyróżniał się samonośną konstrukcją nadwozia oraz niezależnym przednim zawieszeniem. W 1918 roku Lancia opatentował prototypy ośmiocylindrowego oraz dwunastocylindrowego silnika. W 1931 roku zaprezentowano model Astura z elastycznym zawieszeniem silnika, a dwa lata później model debiutuje model Augusta – pierwszy na świecie sedan wyposażony w hamulce hydrauliczne. W 19... (źródło wikipedia)

Inne Marki

Modele Lancia

Najgorsze auta wg Euro NCAP

Jakie auta badane przez Euro NCAP dawały najmniejsze szanse kierowcy? Jeżeli interesuje was odpowiedź na to pytanie, to tu ją znajdziecie.