Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Markowy wallbox. Co oferują marki motoryzacyjne?

Wallbox to urządzenie, w które warto zainwestować w sytuacji, gdy zamierzasz kupić auto elektryczne i masz zelektryfikowane miejsce na parkowanie.
Wallbox
Wallbox we własnym domu? Jeżeli poważnie myślisz o aucie elektrycznym, zdecydowanie warto rozważyć jego instalację (fot. Shutterstock)

Teoretycznie każdy samochód elektryczny można naładować z dowolnego gniazdka 230 V. W praktyce, jeżeli ktoś jest faktycznie zainteresowany nabyciem samochodu elektrycznego, zdecydowanie powinien rozważyć odpowiednią instalację we własnym garażu lub domu. Wallbox, czyli gniazdo lub kabel przeznaczony właśnie do ładowania takiego auta. Co oferują poszczególne marki, sprzedające u nas pojazdy w pełni elektryczne? Przyjrzeliśmy się tej ofercie.

Wallbox to nie ładowarka

biały wallbox do ładowania samochodu elektrycznego na białej ścianie
Wallbox nie jest de facto ładowarką, lecz zgrabnie opakowanym kablem przesyłowym ze sterownikiem i modułem komunikacyjnym (fot. materiały prasowe)

Zanim przejdziemy do omówienia ofert poszczególnych marek w zakresie akcesoriów do ładowania pojazdów elektrycznych, warto uściślić jedną rzecz. Z technicznego punktu widzenia wallbox, który podpinamy pod zmiennoprądowe źródła w domu, to nie “domowa stacja ładowania”, choć często można spotkać się z takim terminem w różnych publikacjach na temat elektromobilności. Jest to po prostu odpowiednio zabezpieczony przewód elektryczny z modułem sterownika, odpowiadającego za komunikację z BMS-em (Battery Management System) danego auta. Faktyczna ładowarka AC (prądu zmiennego) stanowi zawsze element na stałe wbudowany w konkretny samochód elektryczny (również hybrydę plug-in) i to ona decyduje o tym, jaką moc ze źródeł zmiennoprądowych jest w stanie przyjąć dany model samochodu. Oczywiście ewolucja języka nie takie rzeczy widziała, więc nic złego w tym, jak dalej będziemy mówić na kabel ze sterownikiem “domowa ładowarka”, albo zaadoptujemy do naszego języka anglojęzyczne “wallbox”, w końcu “ketchup” czy “smartfon” się przyjęły.

Piszę o tym dlatego, by poszukując jakiegokolwiek rozwiązania, które ma usprawnić ładowanie auta w domu, w którym – z założenia – dysponujemy jedynie prądem przemiennym, upewnić się jaka jest maksymalna moc ładowania pokładowej ładowarki AC danego modelu i pod nią dopasowywać moc prądu, jaką jest w stanie przesłać wallbox. W przypadku ofert samych producentów lub ściśle współpracujących z nimi podmiotów dostarczających elektromobilne akcesoria, zwykle produkty będą dopasowane do konkretnych modeli aut.

Audi

 ładowarka e-tron Charging System Connect leżąca na kostce brukowej
Tak wygląda ładowarka e-tron Charging System Connect o mocy do 22 kW. Urządzenie otrzymaliśmy razem z testowanym przez nas modelem Audi e-tron GT RS (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Niemiecka marka oferuje wallboksy umożliwiające ładowanie elektrycznych i zelektryfikowanych modeli marki z domowego, trójfazowego gniazda siłowego z mocą 11 kW. To o tyle wygodne, że często są one oferowane razem z pojazdem (zależnie od wersji i modelu auta z wtyczką), zatem osoby dysponujące w garażu gniazdem siłowym i dobrej jakości instalacją elektryczną mogą praktycznie bezpośrednio ładować swój pojazd za pomocą wallboksa e-tron Compact (standardowe wyposażenie wielu modeli, w wersjach bazowych może stanowić opcję za ponad 3240 zł; rozwiązanie to może również stanowić część pakietu wyposażenia). Wallboksa e-tron Compact można podłączyć zarówno do gniazdka 230 V, jak i do gniazda siłowego – w zestawie jest stosowna przejściówka, a elektronika rozpoznaje wejściową moc i napięcie. Oczywiście w przypadku podłączenia pod 230 V moce przekazywane do auta będą znacznie niższe od 11 kW. Drugim rozwiązaniem proponowanym przez niemiecką markę jest Audi e-tron Connect, pokazany na powyższym zdjęciu, z dotykowym ekranem i zdolnością przesyłania do 22 kW mocy do pojazdu (można podłączyć bezpośrednio do gniazdka siłowego, jest również przejściówka na 230 V). Ten przewód stanowi wyposażenie standardowe wyżej pozycjonowanych modeli, jak np. Audi e-tron GT RS. Audi nie oferuje kompleksowej usługi instalacji, zakładając, że każdy poradzi sobie z wpięciem urządzenia w gniazdko siłowe. Owszem, to proste, ale to gniazdko trzeba mieć. Również o sprawdzenie domowej instalacji, czy ewentualnie podciągnięcie okablowania, przyłącze, zabezpieczenia, etc. – musimy zadbać we własnym zakresie.

Zobacz nasz test Audi e-tron GT RS

BMW

czarne BMW iX xDrive50 stojące na betonowych płytach nad Wisłą
W pełni elektryczne BMW iX xDrive50, ma baterię o pojemności aż 111,5 kWh brutto – wallbox w domu dla posiadacza tego modelu to mus (fot. Łukasz Walkiewicz / Automotyw.com)

Kolejna niemiecka marka, przyjęła nieco odmienną taktykę od konkurenta z Ingolstadt. BMW oferuje kompleksową usługę instalacji wallboksa za pośrednictwem dwóch podwykonawców. Samo urządzenie nie jest dostępne w konfiguratorze BMW. Obecnie możemy zamówić wallboxa o mocy 22 kW za ok. 3100 zł. Koszt instalacji to co najmniej 1500 zł netto, pod warunkiem, że w miejscu instalacji znajduje się już złącze trójfazowe, a instalacja jest sprawna i bezpieczna.

Przeczytaj nasze pierwsze wrażenia z jazd testowych najnowszym BMW iX

Ford

czerwony Ford Mustang Mach-E stojący na parkingu wyłożonym kostką brukową
Ford Mustang Mach-E w topowej wersji ma prawie 100 kWh baterię, bez wallboxa ładowanie w domu będzie długotrwałe (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Marka Ford swoim klientom, którzy zdecydowali się na samochód elektryczny lub zelektryfikowany oferuje system Ford Connected Wallbox w cenie 2988 zł o maksymalnej mocy 11 kW z trzech faz. Za urządzenie plus usługę instalacji zapłacimy około 5700 zł. Oprócz tego na stronie z akcesoriami marki znaleźć możemy niezależnie samą ładowarkę EVBox o mocy do 7,4 kW za 3493 zł.

Zobacz nasz test w pełni elektrycznego Forda Mustanga Mach-E w wersji First Edition.

Hyundai

Hyundai Ioniq 5 Platinum 73 kWh RWD stojący na kostce brukowej przy zielonym kontenerze
Nasz testowy Hyundai Ioniq 5 Platinum 73 kWh RWD ładował się ze zwykłego gniazdka koszmarnie powoli. Przy baterii o pojemności 73 kWh zdecydowanie warto zdecydować się na wallboksa (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Hyundai oferuje swoją “ładowarkę” dzięki umowie z największą siecią ładowarek w Polsce: GreenWay Polska. Samo urządzenie o mocy maksymalnej 22 kW (faktyczna jest zależna od instalacji elektrycznej w miejscu klienta) wycenione jest na 4499 zł, a koszt instalacji jest mocno uzależniony od wielu czynników i waha się od 950 zł do ok. 4000 zł netto. Skąd takie różnice? Zależne od sytuacji w danym punkcie (sprawność instalacji, ewentualna konieczność wykonania przyłącza, położenie okablowania itp.).

Zobacz nasz test “kosmicznego” Hyundaia Ioniq 5 – seryjnego pojazdu, który wygląda jak koncept

KIA

czerwona KIA EV6
Kia EV6, z tym autem spędziliśmy co prawda 4 dni, ale wyłącznie poza domem (fot. Kia)

Kolejna marka z Hyundai Motor Group oferuje kompleksową usługę instalacyjną o nazwie Kia Charge Home. Wallbox o mocy do 22 kW wyceniony jest na 3550 zł, ale koszt instalacji jest każdorazowo wyceniany indywidualnie, zależnie od typu instalacji i warunków w danym miejscu. W przypadku, gdy usługe Kia Charge Home zamawiamy jednocześnie kupując elektryczne auto marki, otrzymamy 50 procentową zniżkę na wallboksa. Ponadto można liczyć na dodatkowe bonusy w przypadku pozostawienia starego auta spalinowego w rozliczeniu.

Zobacz nasze wrażenia z pierwszych jazd testowych modelem Kia EV6

Lexus

niebieski Lexus UX 300e podłączony pod wallbox w nowoczesnym domu
Lexus UX 300e ma relatywnie niedużą baterię o pojemności 54,3 kWh (fot. Lexus)

Japońska marka nie oferuje kompleksowej usługi instalacyjnej. Możemy po prostu zakupić samego wallboksa o mocy do 22 kW w cenie od 3800 zł. Oprócz tego w ofercie jest też wallbox z Wi-Fi z opcjonalnym modułem LTE i RFID, także o mocy 22 kW, z tym, że w przypadku tego drugiego modelu należy jeszcze dokupić przewód, którego cena zależy od jego długości. Np. wariant o długości 5 metrów wyceniono na 1300 zł.

Mercedes-EQ

srebrny Mercedes EQV stojący na wilgotnym asfalcie bocznej drogi
Mercedes EQV, który testowaliśmy. W przypadku auta użytkowego dobrze, by ładowanie nie trwało zbyt długo (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Mercedes oferuje swoim klientom kompleksową usługę instalacji wallboksa, ale samo urządzenie nie jest w ogóle oferowane w konfiguratorze marki. Urządzenie można kupić oddzielnie. Na przykład w jednym z salonów dealerskich niemieckiej marki, wallbox z 6-metrowym przewodem, zdolny do przesyłu mocy do 22 kW z trójfazowej instalacji AC został wyceniony na 5099 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt instalacji i montażu urządzenia w naszym domu, co musi być wykonane przez fachowca z uprawnieniami. Koszt samej instalacji wynosi od ok. 600 zł.

Zobacz nasz test elektrycznego vana – Mercedes EQV

Tesla

czarna tesla model x z otwartymi tylnymi drzwiami stojąca w pustym garażu
Tesla Model X – Tesla od zawsze rynek polski traktuje podobnie jak Apple – niemal go ignorując (fot. mat. prasowe)

Tesla nie oferuje w Polsce kompleksowej usługi instalacji dedykowanej ładowarki do auta elektrycznego w domu. Wallbox o mocy do 22 kW można kupić i kosztuje od 2300 zł (za wersję 11 kW), ale już w zakresie jego instalacji firma oferuje wsparcie wyłącznie w postaci listy rekomendowanych firm elektryczno/instalacyjnych. Gdy spróbowaliśmy znaleźć certyfikowanych przez Teslę fachowców w okolicach Warszawy, którzy zainstalowaliby nam Tesla Wall Connector, znaleźliśmy tylko trzy firmy. Ceny instalacji, montażu, oceny instalacji itp. są zawsze ustalane indywidualnie zależnie od konkretnego przypadku.

Volkswagen

czarny VW ID.4 1st Pro Performance stojący na asfalcie pośród zielonej roślinności
VW ID.4 1st Pro Performance – egzemplarz testowany przez redakcję (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Volkswagen korzysta z usług podwykonawcy, firmy Elli (spółki zależnej VW AG). Koncern oferuje trzy warianty wallboksów: ID.Charger o mocy 11 kW w cenie od 2099 zł, ID.Charger Connect w cenie od 2999 zł, o mocy do 11 kW z łącznością Wi-Fi i zdalną kontrolą za pomocą aplikacji (istnieje możliwość dołożenia modułu LTE/4G z nieograniczonym pakietem danych za dodatkowe 899 zł). Trzecia opcja to ID.Charger Pro w cenie od 4449 zł, który również ma moc do 11 kW, ma wszystko to co wersja pośrednia (również moduł LTE/4G), a dodatkowo w urządzenie wbudowany jest licznik energii z certyfikatem MID. Oprócz samych urządzeń otrzymujemy sprawdzenie instalacji sieciowej, instalację i konfigurację urządzenia, ułożenie kabli (długość do 15 metrów w cenie) oraz dodatkowe zabezpieczenia. Prace ziemne czy rozszerzenie skrzynki bezpiecznika nie są przewidziane w pakiecie.

Zobacz nasz test porównujący Volkswagena ID.4 oraz Škodę Enyaq iV 60

Volvo

oliwkowe Volvo XC40 Recharge P8 stojące na kostce, z której wyrasta zielona trawa
Volvo XC40 Recharge P8 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Volvo oferuje kompleksową usługę instalacji wraz z urządzeniem. Wallbox o mocy 22 kW jest dostępny w konfiguratorze marki i kosztuje od 5490 zł wraz z montażem, ale finalnie kwota może się różnić, zależnie od stopnia skomplikowania montażu. Ponadto wymagane jest wykonanie płatnego audytu instalacji u klienta. Taki audyt kosztuje 615 zł (pod warunkiem, że zostanie wykonany w dni robocze w godzinach 8:00 – 16:00. W pozostałym czasie kosztuje 800 zł. W przypadku, gdy klient zdecyduje się na kompleksową usługę, koszty audytu redukowane są o połowę (ściślej połowa zapłaty za audyt wraca do klienta).

Zobacz nasze pierwsze jazdy w pełni elektrycznym Volvo XC40 Recharge P8

Total
0
Shares