Model 993 to ostatnie chłodzone powietrzem Porsche 911. Ciąży na nim także brzemię najbardziej purystycznej, wręcz optymalnej dziewięćsetjedenastki, “jedynej prawdziwej”. Produkowano go tylko przez 5 lat i przez ten czas powstało 69 000 sztuk. Krótki okres produkcji, niewielka liczba egzemplarzy plus nimb wyjątkowości oraz rzeczywiste zalety użytkowe oznaczają, że Porsche 911 993 nigdy już nie będzie tanie. Wyrafinowana konstrukcja tylnego zawieszenia oznaczała, że nad samochodem tym łatwiej było zapanować niż nad poprzednimi generacjami 911, ale entuzjaści tylnosilnikowych Porsche nadal znajdowali w tym modelu ślady tego samego, surowego seksapilu.
Lepsze zawieszenie i lepszy układ kierowniczy sprawiły, że nawet mniej wprawni kierowcy czuli się pewniej w tym aucie w zmiennych warunkach drogowych. Nowsze modele 911 z silnikami chłodzonymi cieczą są jeszcze łatwiejsze w prowadzeniu, ale 993 pozostaje benchmarkiem dla prawdziwych fanów Porsche. Twierdzą oni, że zniknięcie metalowej tablicy przyrządów, wlewu paliwa na lewym błotniku i “stojących” jak w Garbusie pedałów począwszy od modelu 996 to świętokradztwo, ale to ekstremistyczny pogląd. Nie bazuj tylko na legendzie. Zanim kupisz 993, musisz koniecznie się nim przejechać, by stwierdzić, czy takie auto jest odpowiednie dla Ciebie.
Silnik lubi obroty, a powyżej 4000 obr./min jego brzmienie nabiera twardszego, metalicznego tembru, który może uzależnić. Warto sprawdzić, czy auto ma pełną historię serwisową, najlepiej z fakturami dokumentującymi wymienione elementy, a także dokumentację poprzednich właścicieli. Auto bez luk w swoim życiorysie zagwarantuje wyższą cenę przy odsprzedaży. Wbrew internetowym opiniom, czteronapędowe Turbo potrafi pojechać poślizgiem także po suchym asfalcie, aczkolwiek poślizg jest płytki – trzeba też jechać wystarczająco szybko…
Silnik
Prawie wszystkie egzemplarze Porsche 993 są napędzane chłodzonymi powietrzem silnikami sześciocylindrowymi w układzie bokser, z dwoma zaworami na cylinder, o pojemności 3,6 lub 3,8 litra, osiągającymi maksymalnie moc 450 koni w najpotężniejszej fabrycznej wersji Turbo. Prawie wszystkie, bo po cichu fabryka zbudowała 14 sztuk Turbo Cabrioletów z silnikami turbo z poprzedniego modelu 964. Ogólnie rzecz biorąc, silnik jest bardzo wytrzymały i pozbawiony chorobliwych cech, a przy zachowaniu poprawnych reżimów obsługi oraz dbałości o prawidłowe rozgrzewanie silnika (11,5 litra oleju potrzebuje trochę czasu, by osiągnąć temperaturę pracy) możliwe są przebiegi nawet 300 tysięcy kilometrów przed remontem kapitalnym.
Obsługa silnika jest mnie pracochłonna niż w poprzednich modelach, a to dzięki zastosowaniu hydraulicznych popychaczy zaworowych. Trzeba ze szczególną uwagą przejrzeć cały układ wydechowy i sprawdzić funkcjonowanie specjalnych klap w układzie dolotowym silników z układem VarioRam – ich usterki powodują nierówną pracę silnika. Gdy masz zamiar kupić konkretne auto, zadbaj o to, aby jego silnik został uruchomiony przy Tobie, gdy jest zupełnie zimny – zwróć uwagę, czy pojawi się dym i/lub kosztowne odgłosy. Jak olej się nagrzeje, sprawdź, czy silnik skutecznie “ciągnie” na wszystkich biegach i czy ciśnienie oleju w nagrzanym silniku utrzymuje się wokół 5 barów. Po jeździe próbnej niech silnik nadal pracuje na biegu jałowym – czy wtedy pojawia się dym albo wycieki? Silniki turbodoładowane muszą sobie radzić z większymi obciążeniami termicznymi, toteż zazwyczaj wcześniej okazują objawy zużycia.
Skrzynia biegów
Konstrukcja mechanicznej skrzyni biegów Porsche 993 bazuje na konstrukcji bardzo wytrzymałej przekładni G50, ale ma sześć biegów zamiast pięciu i wymaga mniejszego wysiłku podczas zmiany przełożeń. Dzięki temu, że silnik wykazuje się świetną elastycznością, także 4-biegowa automatyczna skrzynia Tiptronic nie wypada najgorzej, choć odbiera silnikowi nieco “pazura”, a nadto nie była oferowana z napędem na cztery koła. Napęd na obie osie dzieli moment napędowy w proporcji 31% na przód oraz 69% na tył i jest gigantycznie lepszą konstrukcją od tego oferowanego w 964. Mechanizmy sprzęgła ulegają osłabieniu nie tylko wskutek użytkowania, ale także z powodu upływu czasu, a ich wymiana nie jest tania. Charakterystyczne stukanie może oznaczać konieczność wymiany dwumasowego koła zamachowego.
Nadwozie
Ocynkowane nadwozie zwykle rdzewieje wtedy, gdy było nieprofesjonalnie naprawiane po wypadkach. Jeśli widać wyraźną korozję na 993 i brakuje dokumentacji napraw powypadkowych, poszukaj innego egzemplarza, bo ktoś raczej nie mówi prawdy. Auta z Japonii, przywożone do Europy, mają czasem ślady przerażająco niechlujnych napraw po kolizjach – nie wiem, dlaczego tak jest. Jedyne obszary, które czasem korodują samoistnie, to obwód przedniej lub tylnej szyby. Miękkie dachy w kabrioletach trzeba sprawdzać niemal pod lupą, także pod kątem działania mechanizmu, w przypadku Targi też koniecznie sprawdź mechanizm. W myjni automatycznej woda nie powinna wciekać do kabiny. Rzadko trafiają się korodujące mocowania ograniczników otwarcia drzwi, które mogą prowadzić do urwania ogranicznika.
Podwozie
W autach wyprodukowanych przed 1996 rokiem nie powinno się zakładać 18-calowych kół (choć wielu właścicieli to właśnie czyni!), gdyż w tych egzemplarzach nie ma specjalnego wzmocnienia przy przekładni kierowniczej – zamontowanie takich kół może doprowadzić do kosztownego uszkodzenia tej przekładni. Wszystkie zużywalne elementy zawieszenia należy okresowo wymieniać nawet wtedy, gdy auto nie jeździ – mowa o amortyzatorach, tulejach, przegubach itp. w przednim i tylnym zawieszeniu – jazda 993 z rozklekotanym zawieszeniem to duże ryzyko. Warto sprawdzić dokładnie stan zawieszenia i dowiedzieć się, kiedy ostatnio wymieniano w nim elementy, zanim kupi się auto i wyda kilka tysięcy euro na nowe części. Jak każde Porsche 911, 993 lubi być regularnie używane – długie postoje w garażu często powodują zapiekanie się tłoczków w zaciskach hamulcowych.
Wnętrze
Koniecznie sprawdź wszystkie elektryczne urządzenia, gdyż niektóre ulegają awarii z powodu wieku, w tym podnośniki szyb oraz silniki dachu Targa. Większość elementów można kupić, ale naturalnie nie są tanie. Przyjrzyj się, czy widoczne zużycie materiałów w kabinie (tapicerka foteli, pasy, pedały, kierownica, klamki, przełączniki) odpowiada deklarowanemu przebiegowi. Im lepsze wnętrze będzie w wybranym egzemplarzu, tym mniej wydasz na naprawy. Idealne Porsche 993 w bagażniku z przodu auta ma oryginalny zestaw narzędzi oraz pompkę do kół.
Historia
1993: premiera serii 933 we Frankfurcie
1994: premiera wersji Cabriolet, później premiera wersji Carrera 4
1995: moc silnika to od tej pory 285 KM, a nie 272 KM. Premiera wersji Carrera 4S, RS, GT2 o mocy 430 KM, Targa
1996: Carrera S dodana do gamy jako uzupełnienie wersji Carrera 4S, model RS wycofany z produkcji
1997: premiera chłodzonego cieczą 996, ale 993 Turbo, Carrera 4S, Carrera S oraz Targa pozostają w produkcji; Porsche Exclusive buduje 345 sztuki 993 Turbo S o mocy 450 KM
1998: w marcu ostatnie chłodzone powietrzem Porsche zjeżdża z linii produkcyjnej w Zuffenhausen
Werdykt
Porsche 993 to bez wątpienia jedna z najlepszych inwestycji w świecie samochodów klasycznych. Nie tylko można się spodziewać, że jego wartość rynkowa będzie rosnąć, ale jest to także samochód niezwykle satysfakcjonujący dla kierowcy. Nie tak trudny w prowadzeniu, jak serie G i 964, dzięki swemu tylnemu zawieszeniu, nie ma jednak pomocy elektronicznych, które pojawiły się dopiero w następnych modelach – trzeba o tym pamiętać. Dla utrzymania go w dobrym stanie musi być regularnie użytkowany, a nie tylko uruchamiany w garażu. Chłodzone powietrzem Porsche starzeją się bowiem szybko, gdy są tylko przechowywane jako lokata – zdrowie napędu zależy od regularnych cykli cieplnych oraz nagrzewania i przepływu całej objętości oleju.
Amerykańskie i japońskie egzemplarze różnią się szczegółami od samochodów europejskich i z tego względu naprawy niektórych elementów mogą się okazać droższe. Moim ulubionym modelem pozostaje 993 Carrera 4S, szeroka jak Turbo, z zawieszeniem i hamulcami z Turbo, ale z wolnossącym silnikiem o mocy 285 koni mechanicznych. Ceny tej wersji rosną, ale warto się jej przyjrzeć. Turbo też jest znakomite. Udanych łowów!
Dane techniczne
Porsche 911 Turbo WLS
Moc silnika 430 KM
Prędkość maksymalna 297 km/h
0-100 km/h 4,3 s