Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Rekordowy 2022 rok dla Lamborghini. Ile samochodów sprzedali Włosi?


Passa sukcesów luksusowych marek motoryzacyjnych trwa. Dla włoskiego supersportowego brandu z szarżującym bykiem na masce to kolejny rekordowy rok. Ostatnie dwa lata to fala wznosząca Lamborghini, na którą – na pierwszy rzut oka paradoksalnie – wpływ miała pandemia oraz postępująca na całym świecie inflacja, co sprawiło, że bogaci klienci tłumnie ruszyli na zakupy.

Ile samochodów sprzedało Lamborghini w 2022 roku?

Lamborghini sprzedaż
Globalnie sprzedaż marki zwiększyła się w 2022 roku o 10% względem 2021 (fot. Lamborghini)

Firma dostarczyła w 2022 roku 9233 samochody na całym świecie, co stanowi wzrost o 10% w stosunku do 2021. Największy wzrost Lamborghini odnotowało w Azji (+14%), kolejna jest Ameryka Północna (+10%) i EMEA, czyli Europa, Środkowy Wschód i Afryka (+7%). Wzrosła też liczba dealerów na całym świecie – ze 173 do 180, przy czym marka obecna jest w 53 różnych krajach.
Najlepiej, co łatwo przewidzieć, sprzedawał się Urus. W sumie dostarczono 5367 sztuk, o 7% więcej niż w 2021 r. Kolejny model to podium to Huracán (dostarczono 3113 sztuk, o 20% więcej niż w 2021 r.), a trzecie miejsce zajął Aventador z dostarczonymi 753 samochodami.

Nowości Lamborghini w 2022 roku

Huracán Sterrato
Jedna z ciekawszych nowości włoskiej marki w 2022 roku – Huracán Sterrato (fot. Lamborghini)

Rekordowy rok 2022 był też pełen nowości, jakie zaprezentowała światu włoska marka. Pojawił się Huracán Tecnica, który ma za zadanie oswoić niesamowite osiągi i radość z jazdy w codziennym użytkowaniu. Lamborghini zaprezentowało uterenowionego Huracána Sterrato, który łączy osiągi supersportowca z możliwością jazdy poza asfaltem. Dodatkowo dwie nowe odmiany Urusa: Performante nastawionego na osiągi i wersję S, dającego najwięcej w historii modelu możliwości indywidualizacji.

Rozwój w wielu kierunkach

Lamborghini stawia też na rozwój w innych dziedzinach. Włoski brand prezentuje najwyższe standardy w dziedzinie HR, stawiając człowieka w centrum biznesu, jest pierwszą firmą motoryzacyjną we Włoszech certyfikowaną w dziedzinie równouprawnienia płci oraz angażuje się w program szkolący studentów na wykwalifikowanych techników.

Stephan Winkelmann, prezes i dyrektor generalny Automobili Lamborghini powiedział:

„Nasz trend wzrostu i rozwoju trwa, co pokazuje, że obrany przez nas kierunek jest słuszny, a nasze wybory trafne. Jest to produkt dobrze zdefiniowanych ocen zbiorowych, które mogą przynieść spójne i konkretne wyniki. Byliśmy w stanie ostrożnie i skrupulatnie zarządzać nadzwyczajnym przyjmowaniem zamówień, realizując jasną strategię, której głównym celem jest utrzymanie kontrolowanego wzrostu w celu ochrony wyłączności naszej marki. Rok 2023 będzie rokiem wyzwań i zmian, którym jesteśmy gotowi stawić czoła, zawsze przekraczając granice. Mamy teraz możliwość skoncentrowania się na naszych kolejnych celach, również dzięki 18-miesięcznej liście oczekujących, która pozwala nam z ufnością patrzeć w przyszłość i nadchodzące cele”

Lamborghini przewiduje, że trend wzrostowy będzie trwał w 2023 roku, kiedy zostaną wprowadzone pierwsze samochody hybrydowe, a także kolejne punkty strategicznego planu z 2021 roku, który zakłada najwyższą inwestycję w historii firmy (1,8 mld euro w ciągu pięciu lat) podczas przejścia na pojazdy hybrydowe, a następnie na pojazdy w pełni elektryczne. Dziś na nowe, skonfigurowane dla siebie Lamborghini trzeba poczekać około 1,5 roku.

Total
1
Shares