Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Volkswagen oficjalnie prezentuje VW ID.6 CROZZ i VW ID.6 X – auta dla Chin

VW ID.6 to nowy, nawet siedmiomiejscowy SUV niemieckiej marki oferowany wyłącznie z napędem elektrycznym. Będzie dostępny wyłącznie w Chinach
VW ID.6
Obie wersje VW ID.6 (fot. VW)

Podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Szanghaju, odbywających się wyłącznie z lokalną publicznością (Chiny poradziły sobie z pandemią na tyle dobrze, że prezentacje nowych modeli w Szanghaju nie są wyłącznie wirtualne) Volkswagen oficjalnie zaprezentował dwie odmiany nowego, kolejnego elektrycznego modelu w gamie: VW ID.6 (wspominaliśmy już o tym modelu). Auto będzie produkowane wyłącznie w Chinach i też wyłącznie w Państwie Środka będzie oferowane.

VW ID.6 – produkcja w Chinach i dla Chin

VW ID.6
Obie wersje VW ID.6 będą produkowane w Chinach, ale w różnych fabrykach i przez różne konsorcja współpracujące z Volkswagenem (fot. VW)

VW ID.6 to kolejny samochód skonstruowany na modułowej platformie MEB (Modularer E-Antriebs-Baukasten), tej samej, z której już korzystają: VW ID.3, VW ID.4, Audi Q4 e-tron, Audi Q4 Sportback e-tron czy Škoda Enyaq. VW ID.6 to sporych rozmiarów, opcjonalnie siedmiomiejscowy elektryczny SUV, opracowany specjalnie na rynek chiński. Samochód pojawi się w Chinach w dwóch różnych wersjach, które zresztą produkowane będą niezależnie przez dwie współpracujące z koncernem Volkswagen spółki joint venture. Volskwagen ID.6 CROZZ będzie wytwarzany przez FAW-Volkswagen w fabryce w Foshan, z kolei Volskwagen ID.6 X to zadanie produkcyjne dla SAIC Volkswagen, a auto będzie zjeżdżać z taśm fabryki w Anting.

Stonowane, minimalistyczne, ale funkcjonalne wnętrze

VW ID.6
Wnętrze auta prezentuje się dość oszczędnie, ale pamiętajmy o rynku, na jaki pojazd jest kierowany (fot. VW)

Przeznaczony wyłącznie na chiński rynek elektryczny SUV z Wolfsburga to auto nieco dłuższe (o 30 cm) od dostępnego w Europie i w Polsce Volkswagena ID.4. ID.6 charakteryzuje się dość prostym wzornictwem wnętrza, co ma zdaniem producenta spełniać wymagania chińskich nabywców tego auta. Opcje przewidują m.in. rozmiary felg od 19 do 21 cali, regulowany wzdłużnie drugi rząd siedzeń, czy duże panoramiczne okno dachowe. W kabinie oczywiście nie brakuje techniki, centrum kontroli systemu inforozrywki stanowi 12-calowy ekran dotykowy, dostępny ma być również – znany z ID.4 – head-up display z rozszerzoną rzeczywistością.

VW ID.6 – napęd? Podobny jak w innych autach na platformie MEB

VW ID.6
Wybór rynku chińskiego nie jest przypadkiem, Chiny wyrastają na lidera światowej gospodarki (fot. VW)

VW ID.6 będzie oferowany klientom w Chinach w dwóch wersjach różniących się pojemnością akumulatorów. Do wyboru jest wariant o pojemności 58 kWh oraz z baterią 77 kWh. Jeżeli chodzi o zespół napędowy, do wyboru będą dwie odmiany z napędem na jedną, tylną oś (o mocy 132 kW i 150 kW) oraz najmocniejsza, wyposażona w dwa silniki elektryczne (po jednym na każdą oś) odmiana 4Motion o mocy 225 kW. Więcej szczegółów technicznych przedstawia poniższa infografika:

VW ID.6
Dane techniczne nowego elektrycznego SUV-a dla Chin (źr. VW)

Auto ma mieć zasięg 436 – 588 km, ale wg mało realistycznej normy China NEDC. W praktyce Chińczycy mogą jednak liczyć na rzeczywisty zasięg ok. 400 km w przypadku wersji z pojemniejszą baterią. Wszystkie wersje nowego VW ID.6 mają elektronicznie ograniczoną prędkość maksymalną do 160 km/h. Przyśpieszenia od 9,3 s do setki w najsłabszej odmianie do 6,6 s. od 0-100 km/h w najmocniejszym wydaniu auta. Do 2023 roku Volkswagen planuje oferować na rynku chińskim do 8 opartych na platformie MEB modeli aut elektrycznych. Dlaczego Chiny? To ekonomia – największy producent akumulatorów trakcyjnych na świecie, potężny i chłonny rynek rozwijającej się gospodarki. Logiczne, że producent aut (Volkswagen) chce lokować produkt przede wszystkim tam, gdzie ma szanse go sprzedać.

Total
0
Shares