Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Test. Peugeot 308 1.2 PureTech – Jest stylowo, ale czy to wystarczy?

Peugeot 308 bez wątpienia jest jednym najładniejszych samochodów kompaktowych na dzisiejszym rynku. Czy 1.2 PureTech do niego pasuje?

Peugeot 308 to najnowszy kompakt francuskiej marki z lwem. Znane nam wcześniej 1.2 PureTech 130 spięto z sześciobiegowym manualem, tworząc w ten sposób najsłabszy duet w gamie silnikowej. Samochód przekonuje do siebie wyglądem i ergonomicznym wnętrzem. Nie byliśmy jednak do końca przekonani, czy sam styl wystarczy do podboju rynku.

Zanim zaczniemy, zobaczcie film na naszym YouTube:

308 – wizualnie petarda

Peugeot 308
Lampy nowych Peugeotów to chyba najbardziej charakterystyczny element stylistyczny marki (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Nowe 308 bez dwóch zdań zwraca na siebie uwagę. Dość agresywna, “lwia” stylistyka i charakterystyczne światła z przodu bezbłędnie łączą się z zielonym lakierem, położonym na tym egzemplarzu.

Deska rozdzielcza – nowoczesna, a zarazem ergonomiczna (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Podobnie jest we wnętrzu, które łączyło nowoczesność i ergonomię. Naszą wersją wyposażeniową było “środkowe” Allure Pack, nie mające wielu dodatkowych funkcji. Brakowało podgrzewania foteli i kierownicy, czy panoramicznego dachu. Znalazł się natomiast multimedialny kokpit. Jest czytelny i łatwo go obsłużyć bez konieczności spędzania kilku godzin z instrukcją obsługi. Pod wyświetlaczem umieszczono ładowarkę indukcyjną, a zaraz obok dodatkowy schowek z gniazdem USB-C. Nie zabraknie Wam miejsc na kubek, a w drzwiach bez problemu pomieścicie litrową butelkę wody. Centralny podłokietnik po otwarciu zmienia się w głęboki schowek. Wnętrze wykonane jest solidnie, plastiki nie trzeszczą i pozostawiają wrażenie dobrej jakości.

Peugeot 308
Multimedialny kokpit działa rewelacyjnie. Sprawnie się też łączy z Apple CarPlay, bez konieczności wożenia kabla (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Bagażnik jest przyzwoity. Jego pojemność wynosi 418 litrów, co oznacza że jest mniejszy niż w Nissanie Juke’u segmentu B i Renault Megane z segmentu C. Funkcjonalności dodaje siatka na drobiazgi z jednej strony, ale brak wieszaków na torby i “rynnowa” budowa mogą być uciążliwe. Kanapa jest rozkładana w dwóch częściach (proporcja 40/60), a w tylnym podłokietniku można otworzyć schowek na narty. Bagażnik ze złożonym tylnym siedziskiem ma objętość 1323 litrów.

Peugeot 308
Od bagażnika można oczekiwać więcej. Tutaj Peugeot się niestety nie popisał (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Komfort jazdy – zdecydowanie na plus

Peugeot 308
Linia 308 jest podobna do poprzednika, ale to zupełnie inne auto (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Peugeot 308 oferuje bardzo wysoki komfort podróży. Fotele zyskały certyfikat AGR, czyli niemieckiej organizacji fizjoterapeutów i lekarzy zajmującymi się schorzeniami kręgosłupa. Siedziska mają dobre trzymanie boczne, a dłuższe trasy nie kończą się uciążliwym bólem pleców. Nasze niestety nie miały elektrycznej regulacji i pneumatycznego masażu, występującymi za dodatkowymi opłatami.

Peugeot 308
Fotele z certyfikatem AGR na pewno spełnią Wasze oczekiwania co do komfortu (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Multimedialny kokpit jest intuicyjny, system działa szybko i bez zawieszania się. Apple CarPlay jest bezprzewodowe, po uruchomieniu samochodu łączy się automatycznie i ani razu nie stracił połączenia z telefonem (czego nie można powiedzieć o systemie Fiata Tipo). Subiektywnie wygodna była też mała kierownica, którą mogliście poznać już w innych testowanych przez nas Peugeotach. Nie zgodzimy się z plotką mówiącą o zasłaniającej zegary kierownicy. Poprawnie ustawione “koło” sprawia wręcz, że ich odczytywanie jest znacznie łatwiejsze, a mała średnica daje wrażenie bardzo precyzyjnego i szybkiego skręcania. Mimo wszystko, nie ignorujcie tego – ludzie są różnie zbudowani i przed ewentualnym zakupem upewnijcie się, że jest Wam wygodnie i siedzicie bezpiecznie.

Peugeot 308
Liczne schowki podbijają ergonomię, a podłokietnik komfort podróży (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Miejsca z przodu jest dużo. Podłokietnik, mimo braku regulacji, umiejscowiony jest w wygodnej pozycji. Inaczej niestety będzie na tylnej kanapie, ponieważ przy ustawieniu fotela dla kierowcy o wzroście około 190 centymetrów, pasażerowi drugiego rzędu może być ciasno, szczególnie wokół kolan i stóp. Komfort zapewni natomiast wygodny podłokietnik z dwoma miejscami na kubek.

Peugeot 308
Z tylu bez rewelacji. Nad głową zapas, ale w nogach jest ciasno (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Szczególną uwagę przykuł system audio. W naszym 308 był to podstawowy pakiet bez dopłat, który oferował doskonałe wrażenia akustyczne i kilka opcji regulowania dźwięku. Jeśli nie jesteście nadmiernymi audiofilami, oczekującymi od samochodu brzmienia równającego się z niesamowitym Bowers & Wilkins w Volvo, to będziecie zachwyceni.

Peugeot 308
Dobre ustawienie pozycji kierowcy niweluje zasłanianie zegarów przez kierownicę (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Zawieszenie dobrze wybiera nierówności. Samochód nie jest przesadzenie sztywny, dzięki czemu jazda po nierównościach nie przyprawi Was o bóle kręgosłupa, ale na szybciej pokonywanych zakrętach auto może się mocno przechylać.

Silnik – niby tak, ale nie do końca…

Peugeot 308
1.2 PureTech widzieliśmy już chociażby w DS3, czy Oplu Corsie (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Trzycylindrowy silnik 1.2 PureTech w Peugeocie 308 to po prostu za mało. Z jednej strony, z założenia silnik może spalić mniej przy spokojnej jeździe (w trasie przy 100-110 km/h daliśmy radę zejść znacznie poniżej 6l/100 km, w terenie zabudowanym liczcie się z wynikiem około 7l/100), z drugiej natomiast jego dynamika zdecydowanie nie pasuje do agresywnego i rewelacyjnego wyglądu samochodu. Silnik w mieście jest stosunkowo głośny, bardzo czuć, w którym momencie zaczyna działać turbo. Manualna skrzynia zawiedzie głodnych szybkiego i precyzyjnego przełączania biegów, natomiast podobnie jak motor, dobrze spisze się w warunkach spokojnej, miejskiej jazdy. Dynamika? Auto jest w stanie osiągnąć pierwszą setkę w niecałe 10 sekund (dane katalogowe to 9,6 s). W praktyce zależy to od sprawności zmiany przełożeń przez kierowcę. Pamiętajmy jednak, że główną zaletą umieszonego w 308 1.2 PureTech, jest realnie niewielkie spalanie przy ekonomicznej jeździe. W przypadku nadmiernych szaleństw, możecie być przygotowani na duże rachunki za paliwo.

Wyciszenie w trasie

Peugeot 308
W Peugeocie jest cicho. Przy 100 km/h na szóstym biegu będziecie mieli 2000 obr/min (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Jak już wyżej ustaliliśmy, w mieście silnik może być stosunkowo głośny. W trasie jest zgoła inaczej. Według sonometru, najniższy wynik jaki udało się osiągnąć to 57,1 dB. To mniej niż wspomniane wyżej Volvo, elektryczny ID3, Porsche Taycan Cross i zdecydowanie mniej niż Tesla Model Y. Takie wyciszenie wnętrza, jak na kompakt w tej półce cenowej, jest wręcz fantastyczne.

Peugeot 308 1.2 – cena i podsumowanie

Auto jest bardzo ładne, ale czy z 1.2 warte swojej ceny? (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Testowany przez nas egzemplarz skonfigurowany był bazując na wersji Allure Pack. Do podstawy oferowanej w tym wariancie (109 800 zł) dołożono tylko podgrzewaną przednią szybę (800 zł) i Pakiet Drive Assist Plus (700 zł). Miłośnicy automatycznej skrzyni biegów będą musieli dopłacić kolejne 9500 zł w tym pakiecie.

Tańsza będzie wersja Allure (106 400 zł ze skrzynią manualną), w której nie otrzymamy w podstawie ładowarki indukcyjnej, foteli z AGR i systemu bezkluczykowego. Najbardziej budżetowa i podstawowa jest opcja Active, w której nie ma multimedialnego kokpitu pod wyświetlaczem na desce rozdzielczej. Najwięcej zapłacicie za GT i GT Pack, ale nie będzie możliwości zamówienia samochodu z manualną skrzynią biegów.

Peugeot 308
Peugeot 308 (fot. Michał Beszta-Borowski / Automotyw.com)

Podsumowując, Peugeot 308 to dobry samochód kompaktowy. Silnik 1.2 PureTech w naszej opinii jest w tym aucie za mały, ale przy spokojnej jeździe potrafi zaoferować przyzwoite wyniki spalania. Dzięki doskonałym fotelom jest bardzo wygodny, rewelacyjnie wyciszony w trasie, a systemy multimedialne w nim zainstalowane są z wysokiej półki, jak na ten segment.

Plusy

  • Nowoczesny i ładny wygląd zewnętrzny i wewnętrzny;
  • Ergonomia wnętrza na wysokim poziomie;
  • Duża ilość przydatnych schowków;
  • Bardzo dobre wyciszenie w trasie;
  • Niskie spalanie w trasie;
  • Dobry system audio bez dopłat.

Minusy

  • Silnik wydaje się być zbyt mały do tego segmentu;
  • Skrzynia biegów jest mało precyzyjna;
  • Bagażnik ma niepraktyczny kształt, jest stosunkowo mały i nie ma wieszaków na torby;
  • Silnik może się zdawać głośny w mieście i podczas dynamicznej jazdy
Total
39
Shares