Poprawna pozycja za kierownicą to pierwsza rzecz, której uczymy się na kursach przygotowujących do egzaminu na prawo jazdy. Każdy ustawia fotel i kierownicę indywidualnie, głównie dbając o swój komfort. Warto jednak zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Od poprawnego usytuowania za “kółkiem” może zależeć nasze zdrowie w razie wypadku.
O tym jak jeździć bezpiecznie dowiecie się też ze szkolenia Mercedes-Benz Safety Experience:
Prawidłowa pozycja za kierownicą: jak powinno to wyglądać?
Prawidłowa pozycja za kierownicą zaczyna się od poprawnego ustawienia fotela. Od tego zależy, czy będziecie w stanie nacisnąć pedał hamulca odpowiednio mocno w sytuacji awaryjnej i czy będziecie się męczyć podczas dłuższej trasy. Warto zadbać tu o komfort, ale w granicach rozsądku. Linia wzroku powinna być na wysokości połowy przedniej szyby, aby nie zasłaniać sobie drogi. Odległość fotela od kierownicy łatwo określić za pomocą nóg – jeśli masz lekko zgiętą nogę przy maksymalnym wciśnięciu sprzęgła lub hamulca, to siedzisz poprawnie. Upewnij się, że korzystasz ze 100% potencjału hamulca.
Następne są ręce. Nie wszystkie samochody mają regulację kierownicy w dwóch płaszczyznach, dlatego tutaj często główne skrzypce gra właśnie oparcie. Zbyt duże pochylenie spowoduje, że będziecie za daleko od kierownicy, a to opóźni Waszą reakcję w nagłej sytuacji. W prawidłowej pozycji, przy wyprostowanej ręce, nadgarstek powinien sięgać szczytu kierownicy. Podczas prowadzenia, ręce powinny być lekko zgięte w łokciach i ułożone na kierownicy w pozycji “za piętnaście trzecia”. Dla niektórych może być to nieoczywiste, natomiast ma to znaczenie podczas wypadku – w tej pozycji, wybuchająca poduszka powietrzna wypchnie ręce z kierownicy.
Pasy bezpieczeństwa – warto dociągnąć
Aby pasy bezpieczeństwa były poprawnie zapięte, pamiętajcie o najważniejszym – nie mogą być wykręcone. Warunkuje to nie tylko komfort, ale też poprawne działanie mechanizmu. Dolny pas powinien przechodzić przez miednicę. Jeśli jeździcie w kurtce lub innym grubszym odzieniu – układajcie go pod spodem. Po zapięciu pasów, dociągnijcie sobie górną część, by poprawnie przylegała do ciała. Ścisły kontakt z ciałem pozwoli uniknąć dodatkowych obrażeń wewnętrznych podczas kolizji.
Zagłówki – jedyna ochrona kręgów szyjnych
Pierwsze zagłówki nie powstały z myślą o komforcie, a o bezpieczeństwie kręgów szyjnych. Rolą tej części fotela jest utrzymywanie głowy w pozycji pionowej, gdy podczas uderzenia w tył pojazdu wychyla się ona do tyłu.
Poprawnie ustawiony zagłówek powinien być na równi z czubkiem głowy. Obrazuje on też odpowiednią wysokość fotela: jeśli między zagłówkiem i głową, a sufitem samochodu nie mieści się zaciśnięta pięść, siedzisz za wysoko. Pamiętajcie – zagłówek na złej wysokości lub pod złym kątem może prowadzić do urazów głowy w czasie wypadku!
Zadbaj o bezpieczeństwo czworonoga. Oto 5 przydatnych gadżetów dla Twojego psa!
Fotelik dla dziecka
Chociaż może to znacznie ograniczać komfort dzieci, warto jest instalować foteliki tyłem do kierunku jazdy. Według opinii ekspertów, siła uderzenia podczas kolizji rozkłada się wtedy o wiele korzystniej dla małych pasażerów. Jeśli montujecie fotelik z przodu, pamiętajcie o wyłączeniu poduszki powietrznej na desce rozdzielczej. Najczęściej robi się to kluczem do samochodu, a dokładna instrukcja naklejana jest indywidualnie wewnątrz schowka każdego modelu.
Prawidłowa pozycja za kierownicą ma ogromne znaczenie!
Niewarto bagatelizować pozycji za kierownicą. Dzięki poprawnemu ustawieniu możecie mieć pewność, że wszystkie systemy i urządzenia w samochodzie odpowiadające za bezpieczeństwo podczas wypadku zadziałają prawidłowo. Nawet podczas krótkich podróży w rodzinnym miasteczku nie będziecie w stanie przewidzieć nagłej sytuacji na drogach.
Motocyklistom polecamy 12 zasad bezpiecznej jazdy na jednośladzie: