Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Instalacja LPG. Do jakich silników?

Instalacja LPG a silniki. Które z nich niejako fabrycznie są lepiej przystosowane do zmiany typu paliwa?
Teoretycznie instalację LPG założymy do każdego silnika, ale niektóre lepiej się z gazem “dogadują” (fot. Shutterstock)

Instalacja LPG to jeden z bardziej popularnych sposobów na obniżenie kosztów codziennie eksploatowanego pojazdu. Litr gazu, mimo znacznego wzrostu cen paliw, wciąż jest ok. dwukrotnie tańszy od najtańszej etyliny czy oleju napędowego. Oczywiście chęć doposażenia własnego auta w instalację gazową wymaga pewnych kosztów, ale przy intensywnej eksploatacji, te dość szybko się zwracają. Pod jednym warunkiem. Że instalacja została fachowo założona i że została powiązana z odpowiednim silnikiem. Nie wszystkie silniki “lubią” gaz.

Teoretycznie instalację gazową można założyć do każdego silnika. Jednak każdy fachowy warsztat zajmujący się montażem takich instalacji doskonale wie, że niektóre silniki znacznie lepiej znoszą taką przeróbkę. Które konstrukcje są warte takiej modyfikacji? Odpowiedź krótka: im prostsze, tym lepiej. Po dłuższą zapraszamy do dalszej lektury niniejszego zestawienia. Staraliśmy się wybrać silniki w miarę nowe, albo przynajmniej długo produkowane. Bo to, że stare konstrukcje jeszcze z ubiegłego wieku doskonale nadawały się do “zagazowania” wie praktycznie każdy. Tylko co z tego jak wiek konstrukcji robi swoje. Wiedza, że silnik montowany w aucie 30 lat temu się nadaje do “zagazowania” to sztuka dla sztuki, a nam chodziło o wymiar praktyczny. Stąd taki a nie inny nasz wybór.

Renault typ K 1.6 8V i 16V

Dacia Duster 4WD
Dacia Duster i dziś jest oferowana w wersji z instalacją gazową, łączoną jedna z nowszym silnikiem Renault TCe 100 (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Silnik ten znajdziemy w wielu modelach marki Dacia i Renault. Trafiał pod maskę Dacii Duster, czy Dacii Logan, był montowany również w Dacii Sandero. Wersje 16-zaworowe (K4J) tej czterocylindrowej rzędówki instalowane były m.in. w Renault Megane II, Renault Scenic II, Renault Clio II i III (do 2010 roku). Silniki te są uznawane za bardzo dobrze współpracujące z instalacją gazową, zresztą obie marki oferowały modele z tym motorem z fabryczną instalacją. Warto wiedzieć, że odmiana 16V z końca produkcji wyposażona była już w hydrauliczną kompensację luzu zaworowego. W przypadku 8V regulację trzeba przeprowadzać ręcznie i najlepiej kontrolować luz na zaworach podczas każdej wymiany oleju, którą zalecamy przeprowadzać oczywiście częściej od zaleceń producenta, maks. co 15 tys. km.

Używana Dacia Duster – czy warto? Która wersja? Który silnik? Zobacz nasz poradnik

General Motors 1.4 Turbo

Opel Astra J
Silnik 1.4 Turbo znajdziemy m.in. w Oplu Astra J (fot. M 93 / Wikimedia)

Turbodoładowany silnik General Motors w naszym kraju trafiał przede wszystkim pod maskę modeli marki Opel. Ten silnik miał Opel Astra czy Opel Insignia. Zresztą sam producent oferował przez jakiś czas modele z fabrycznie montowaną instalacją LPG, co tylko stanowi potwierdzenie “kompatybilności” motoru z alternatywnym dla benzyny zasilaniem. Silniki miały wewnętrzne oznaczenie A14NEL/B14NEL (LUH) oraz A14NET (LUJ). Wyróżniały się wzmocnionymi zaworami wypełnionymi sodem. Jeden z najpopularniejszych turbodoładowanych silników o niewielkiej pojemności. Oczywiście pamiętajmy o właściwej obsłudze i skróceniu okresów wymiany oleju. Producent zalecał co 30 tys. km, co nawet w “niezagazowanych” silnikach 1.4 Turbo jest zbyt długim okresem.

5 zaskakujących faktów z rynku aut używanych

Grupa VAG – 1.6 MPI

Škoda Octavia II to jedno z aut z silnikiem 1.6 MPI. Dynamiczny ten motor nie był, ale do LPG nadaje się świetnie (fot. M 93 / Wikimedia)

Prosty, trwały (żeliwny blok), paliwożerny. Tak w trzech słowach można opisać jednostkę z wtryskiem pośrednim, którą marki należące do Grupy Volkswagena stosowały w swoich pojazdach. Dość wysokie zużycie paliwa wręcz zachęca do założenia instalacji gazowej. Na szczęście w tym przypadku mamy do czynienia z silnikiem, któremu LGP po prostu nie szkodzi. Wiadomo, że zasilanie gazem wpływa na luzy zaworowe, ale 1.6 MPI wyposażano w hydrauliczną kompensację luzów zaworowych. Oczywiście to, że silnik znosi dobrze LPG nie oznacza, że można zapomnieć o obsłudze. Wręcz przeciwnie – warto dbać o przeglądy i skrócić cykl wymiany oleju do 10 tys. km. Silnik ten trafiał m.in. do Škody Octavii I i II generacji (do 2011 roku). Motor spotykany jest również w VW Golfie V czy VW Passacie B6, a także w części starszych Audi A3 i A4.

Škoda Octavia II i III – dlaczego to auto jest tak popularne

Grupa VAG 1.0 MPI

Trzycylindrowy silnik 1.0 MPI trafiał m.in. pod maskę małej Škody Citigo (fot. M 93 / Automotyw.com)

Ten silnik to ciekawostka. Jest relatywnie nowy (produkcja od 2011 roku), ale ma bardzo prostą budowę. Na szczęście o hydraulicznej kompensacji luzu zaworowego nie zapomniano, co istotne w kontekście instalacji LPG. A zgodnie z wspomnianą zasadą “im prościej, tym lepiej dla LPG”. I w tym przypadku jak najbardziej jest to prawdą. Trzycylindrówka z Grupy Volkswagena trafiała to najmniejszych aut koncernu (Škoda Citigo, Seat Mii, VW up! – o mocy do 75 KM). Oprócz tego Czesi zdecydowali się na stosowanie tego silnika również w Škodzie Fabii. Co więcej producent oferował Fabię z już zamontowaną fabrycznie instalacją Landi Renzo. Ten sam silnik choć już bez fabrycznych propozycji z LPG znajdziemy także modelu Seat Ibiza IV czy VW Polo V.

O tym pamiętaj kupując używane auto!

PSA 1.8 i 2.0 (po 2005 r.)

Peugeot 407 z gazem? Da się zrobić (fot. materiały prasowe)

Kolejna francuska propozycja. Silniki benzynowe o pojemności 1.8 i 2.0 są uznawane za dobrze znoszące instalację gazową, ale zwracamy uwagę by był to motor po 2005 roku. Wówczas PSA wprowadziło w tych benzyniakach hydrauliczną kompensację luzów zaworowych. Ponadto każdy zainteresowany instalacją gazową w Modelach Peugeot 407, Citroën C4 Picasso, czy Citroën C5 II z tym silnikiem powinien pamiętać, by nie stosować instalacji starszych niż IV generacji. Chodzi o to, że opisywany silnik miał plastikowy kolektor ssący, co w przypadku niewłaściwej instalacji (starszego typu) z ryzykiem wybuchów w kolektorze może prowadzić do uszkodzeń. Jeżeli jednak będziemy mieć to na uwadze, to silnik PSA jest udaną konstrukcją, montowaną w autach koncernu do 2010 roku.

A może auto z fabrycznym LPG? Na te zwróć uwagę

Dacia Sandero Stepway
Dacia Sandero Stepway poprzedniej generacji oferowana była z fabryczną instalacją LPG (fot. Jakub Kornacki / Automotyw.com)

Jest jeszcze jedna, dość prosta metoda stwierdzenia, które silniki “lubią” instalację LPG. Wystarczy przyjrzeć się w jakie motory wyposażane były modele aut, których producenci oferowali odmiany z już fabrycznie zainstalowaną instalacją gazową. Poniżej lista takich modeli wraz z silnikami, jakie pracowały pod ich maskami, część z nich już wyżej opisaliśmy.

  • Alfa Romeo Giulietta 1.4 TB LPG (od 2012)
  • Chevrolet Orlando 1.8 LPG (2012-2015)
  • Dacia Duster I 1.6 16V LPG
  • Dacia Duster II 1.0 TCe 100 LPG
  • Dacia Logan I 1.6 MPI LPG (2004 – 2013)
  • Dacia Logan II 1.0 TCe 100 LPG
  • Dacia Sandero 1.0 TCe 100 LPG
  • Dacia Sandero Stepway 1.0 TCe 100 LPG (to auto testowaliśmy – przeczytaj naszą recenzję)
  • Fiat Panda 1.2 8V LPG (2008 – 2010)
  • Hyundai i20 1.2 16V LPG (2012 – 2014)
  • Mitsubishi Lancer VIII 1.6 MIVEC LPG (2013-2017)
  • Opel Astra J 1.4 Turbo ecotec LPG (2012-2018)
  • Opel Insignia 1.4 Turbo ecotec LPG (2012-2017)
  • Renault Clio 1.0 TCe 100 LPG
  • Renault Captur 1.0 TCe 100 LPG
  • Skoda Octavia 1.6 MPI LPG (2009 – 2013)

Test – Dacia Sandero Stepway z fabryczną instalacją LPG. Zobacz

Dobry silnik to jedno, fachowy montaż i odpowiedni dobór komponentów są ważniejsze!

Instalacja LPG to sposób na obniżenie kosztów eksploatacji, ale tylko pod warunkiem, że montaż został przeprowadzony fachowo (fot. Shutterstock).

Nawet jeżeli posiadacie, albo macie zamiar w najbliższym czasie kupić auto z jednym z wymienionych silników z zamiarem założenia instalacji LPG, pamiętajcie o wyborze fachowego serwisu. Polska jest krajem, w którym LPG jako paliwo w transporcie drogowym jest najpopularniejsze w Europie, więc na szczęście na brak odpowiednio wykwalifikowanych fachowców nie można narzekać. Dobry rzemieślnik i znawca tematu, gdy odwiedzicie jego warsztat powinien fachowo doradzić optymalne rozwiązanie dla konkretnego egzemplarza auta.

Nowe auto z LPG? Zobacz nasz test modelu Hyundai Bayon z fabryczną instalacją

Total
0
Shares