Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Aston Martin - katalog modeli

Informacje o Aston Martin

Brytyjski producent sportowych aut luksusowych. Firma została założona w 1913 roku przez Lionela Martina i Roberta Bamforda. Przez trzynaście lat, między 1994 a 2007 rokiem, należała do Ford Motor Company. Samochody tego koncernu zdobyły światową sławę dzięki filmom z Jamesem Bondem, który często zasiadał za kierownicą Astona Martina DB5. W 2013 roku przedsiębiorstwo podpisało umowę z Mercedesem, na mocy której wyposaża swoje nowe modele w silniki tej niemieckiej marki.

Historia Aston Martin

Aston Martin Lagonda Limited – brytyjski producent samochodów sportowych, wyścigowych, luksusowych i SUV-ów działający od 1913 roku z siedzibą w Gaydon. Przedsiębiorstwo Aston Martin zostało założone w 1914 przez Lionela Martina i Roberta Bamforda, którzy już wcześniej zajmowali się sprzedażą samochodów Singer. Martin ponadto zajmował się samochodowymi wyścigami górskimi na wzgórzu Aston Hill w okolicy miejscowości Aston Clinton. Martin i Bamford postanowili produkować własne samochody wyścigowe, lepsze jakościowo od Singerów. Produkcję umieścili w warsztacie w Londynie, nazwę przedsiębiorstwa utworzono od Aston Hill i nazwiska Martina. Pierwszy samochód wyprodukowali w marcu 1915, lecz później nastąpiła przerwa spowodowana I wojną światową. Po wojnie przedsiębiorstwo zostało wzmocnione funduszami miłośnika motoryzacji hr. Louisa Zborowskiego. W 1922 samochód Aston Martin „Bunny” uczestniczył ze sporymi sukcesami w Grand Prix Francji. Martin opuścił przedsiębiorstwo w 1925, a w następnym roku przedsiębiorstwo... (źródło wikipedia)

Inne Marki

Modele Aston Martin

Read More

Aston Martin V8 Zagato. Seria bardzo limitowana

Kanciasty Aston Martin V8 Zagato rzadko jest wymieniany przez entuzjastów superaut wśród ulubionych samochodów – mało kto wie o jego istnieniu, a na dodatek James…