Subskrybuj
Subskrybuj nas

Zapisz się na nasz newsletter

Generacje Ford Mustang

Ocena Redakcji: 4.5

Dane Techniczne Ford Mustang

Ford Mustang - generacje, wersje

Ford Mustang to prawdziwa ikona motoryzacji, stanowiąca pokaźną część jej współczesnych dziejów i historii. Ten amerykański pony car klasy średniej produkowany jest od 1964 roku po dziś dzień. Składano go głównie w Stanach Zjednoczonych, ale również w Meksyku i Wenezueli. Ford Mustang był pierwszym pony carem w historii tej grupy pojazdów. Na stałe wpisał się nie tylko w historię motoryzacji, ale również w kulturę masową. Mustangi często występowały w filmach, teledyskach i grach komputerowych. Logo i nazwa Forda Mustanga nawiązują do dzikiego, galopującego konia - symbolu młodości, prędkości i siły.

Przez prawie 60 lat produkcji powstało 6 różnych generacji generacji tego samochodu. Modele obejmowały segment zarówno D jak i C i oferowano je z nadwoziami typu:

  • hardtop,
  • kabriolet,
  • fastback,
  • coupe.

Ford Mustang słynie z ilości dodatków dostępnych „na życzenie” i proklienckiej polityki producenta. Kierowcy decydujący się na zakup Mustanga z salonu mogli personalizować swoje samochody: od wyboru skrzyni biegów, przez wersję silników i zawieszenia, opon, kończąc na klimatyzacji, elementach wystroju i felgach. Skutkuje to dużym zróżnicowaniem wśród egzemplarzy dostępnych na rynku wtórnym.

Wrażenie robi zwłaszcza porażająca liczba silników do wyboru od samego początku istnienia linii Mustang. Było ich ponad kilkadziesiąt i potrafiły znacznie się między sobą różnić. Niemniej, każdy Ford Mustang jest samochodem o wybitnie sportowym charakterze, jednoznacznie kojarzącym się z rozwijaniem imponujących prędkości na amerykańskich autostradach. Dane zebrane w testach zderzeniowych przez Euro NCAP zaowocowały średnią oceną bezpieczeństwa, w granicach 3 gwiazdek na 5 możliwych.

Najnowsza linia Forda Mustanga znacznie uprościła ofertę, mocno zawężając listę silników dostępnych do wyboru. Są to obecnie:

  • R4 2.3 EcoBoost Turbo, 314 koni mechanicznych,
  • V6 3.7, 305 koni mechanicznych,
  • V8 5.0 o mocy 421 lub 450 koni mechanicznych,
  • V8 5.2 dysponujący 533 końmi mechanicznymi.

Prawdziwą motoryzacyjną ciekawostką jest produkowany na Europę Ford Mustang w wersji elektrycznej: Mach-E GT. Szczyci się on mianem najszybszego seryjnie produkowanego Forda na rynku. Wyposażony w dwa elektryczne silniki, do setki przyspiesza w jedyne 3,7 sekundy. Jest to wynik o prawie sekundę lepszy od spalinowego Mustanga GT. Przejażdżka takim samochodem z pewnością może zaliczać się do życiowych przeżyć wartych zapamiętania.